عابدینی مدیرعامل داماش گیلان که این روزها به شدت درگیر مسایل مالی این تیم است در جدیدترین مصاحبه اش از برداشت بدون اجازه هیات فوتبال گیلان از محل درآمدهای این تیم در سازمان لیگ خبر داد. عابدینی می گوید: " هیأت فوتبال استان گیلان نه تنها از تیم داماش حمایت مالی نکرده بلکه از حساب باشگاه پول برداشت کرده است. مسئولان فوتبال استان گیلان ۷۰۰ میلیون از پولی که سازمان لیگ به حساب باشگاه داماش ریخته بود برداشت کردند. آنها این کار را با لابی و بدون اجازه از حساب باشگاه پول برداشت کردند. "
شروع دعوا
اما باید دید آیا براستی می شود هیات فوتبال بدون اجازه مدیریت یک تیم از حساب آن باشگاه در نزد سازمان لیگ و یا فدراسیون فوتبال پول برداشت کند؟ اگر پاسخ مثبت است و اوضاع اینقدر بلبشو است پس چرا هیات های فوتبال نمی آیند و از حساب های باشگاه های همیشه بدهکار به بازیکنان مقدار طلب شان را برداشت نمی کنند تا شاهد این همه شکایت و شکایت کشی بین بازیکنان و باشگاهها نباشیم؟ و اگر پاسخ مننفی است و یک رییس هیات بدون اجازه مدیریت نمی تواند از حساب یک باشگاه پول برداشت نماید چه اتفاقی افتاده است که عابدینی اینگونه عنان از کف می دهد و زیر پای دوست و متحدش در فوتبال گیلان را خالی می کند؟
هنوز یادمان نرفته که شخص عابدینی چه حمایت جانانه ای از الماسخاله در انتخابات شورای شهر رشت کرده بود و در تمام مصاحبه هایش در دو سه سال اخیر زمانی که از بی مهری مسئولین در گیلان سخن می گفت بلافاصله شخص الماسخاله را از این دایره جدا می نمود و او را یاور تیمش قلمداد می نمود.
الماسخاله در مرحله نخست اساس مصاحبه را تکذیب می کند و می گوید: " بعید می دانم آقایعابدینی چنین مصاحبه ای کرده باشد بخاطر اینکه خودشان بهتر می دانند که با لابی گری و بدون اجازه نمی توان از حساب باشگاهی پول برداشت کرد در این سه سال گذشته هیات فوتبال گیلان تمام قد پشت آقای عابدینی و باشگاه داماش بوده و خواهد بود واین را وظیفه خود می دانیم که در زمانی که باشگاههای ما دچار مشکل هستند حمایت کنیم وپشتیبان شان باشیم. "
موضوع اختلاف
حال باید دید اصل این طلب و بدهی بین داماش و هیات فوتبال مربوط به چه چیز است؟ قضیه طلب هیات فوتبال مربوط است به اجاره زمین ورزشگاه عضدی به باشگاه داماش در همه ی رده های سنی، اعم از تمرین و مسابقه برای تیم های پایه تا بزرگسالان. هیات فوتبال گیلان در ازای در اختیار دادن ورزشگاه پیر شهر در این دو سه سال همیشه خود را طلب کار داماش دانسته است. رییس هیات فوتبال گیلان در این باره می گوید: " دو ما پیش با آقای عابدینی صحبت کردیم که در سه سال گذشته تیم های نوجوانان، جوانان، امید و بزرگسالان تمرینات و مسابقات رسمی خود را در ورزشگاه عضدی رشت برگزار کرده اند و مبلغی به این هیات بدهکارند اگر امکان دارد بخشی از طلب هیات فوتبال پرداخت شود که هیات ورزشگاهها را برای گرفتن مجوز کلاس " ای " آسیا آماده کند که آقای عابدینی طی نامه ای به آقای تاج در تاریخ ۳۱/۶ / ۹۲ اعلام کردند که مبلغ ۹۷ میلیون تومان به حساب هیات فوتبال استان پرداخت شود حال چه می شود که بعد از دو ماه این مسئله به شکل دیگر جلوه داده می شود نمی دانیم؟ "
امری که داماشی ها آن را قبول ندارند! عابدینی می گوید: " ما ورزشگاه عضدی را ساختیم و هزینه های این ورزشگاه را تقبل کردیم مسئولان هیأت فوتبال استان گیلان طلب باشگاه داماش را نمی دهند و در عوض پول از حساب باشگاه بر می دارند. به هر حال ما یاد گرفتیم که مشکلات را مدیریت کنیم. "
هیات فوتبال یا وزارت ورزش؟
یکی از نزدیکان باشگاه داماش توضیحات عابدینی را کامل تر می کند: " در سه سال پیش که داماش به لیگ برتر صعود کرد، ما برای اینکه بتوانیم ورزشگاه عضدی را با استانداردهای آسیا هماهنگ کنیم حدود ٧۶٠ میلیون تومان برای این ورزشگاه هزینه کردیم و در ازای این هزینه قرار شد تا ما به صورت کامل این ورزشگاه را در اختیار داشته باشیم، بدون پرداخت هزینه. این مبلغ بجز هزینه برداشتن فنس دور پیست قدیم و ساختن و نصب فنس جدید است. یعنی ما در اصل هزینه چندین سال را پیشاپیش پرداخت کرده ایم. بنابر دستور آقای قهرمانی استاندار وقت مبنی بر اینکه چون تربیت بدنی و هیات پول ندارند داماش هزینه کند و بعدا یا پرداخت شود یا به عنوان کرایه ازآنها به مرور کسر شود. قهرمانی گفته بود قراردادی در همین زمینه نوشته شود و این را مکتوب کنند که البته هیچ گاه مدیرکل تربیت بدنی این قرارداد را امضا نکرد. آن زمان مدیر تربیت بدنی آقای فولادی و رییس هیات فوتبال آقای قاسمی بود. البته این را هم باید بگوییم که آقای الماسخاله بابت اجاره زمین عضدی به تربیت بدنی پول پرداخت می کند و پولی که داماش برای عضدی هزینه کرده باید توسط تربیت بدنی پرداخت شود نه هیات فوتبال. یعنی در اصل طرف حساب باشگاه داماش وزارت ورزش و جوانان است نه هیات فوتبال. "
اصل دعوا بر سر چیست؟
اما چگونگی برداشت این پول توسط هیات فوتبال خیلی هم پیچیده نیست. سال گذشته داماش نامه ای به سازمان لیگ نوشت تا ۶۰ میلیون از محل درآمد این تیم در فدراسیون فوتبال به هیات فوتبال دادند. امسال هم عین همان نامه نوشته شد تا ۹۷ میلیون به هیات بدهند که دادند، اما هیات فوتبال گیلان علاوه بر این ۹۷ میلیون تومان ۷۶ میلیون دیگر از بابت طلب امسال خود از سازمان لیگ گرفته است. آن هم بر اساس یک قرارداد است، که هیات فوتبال بر اساس بندی از قرارداد که بین دو طرف و برای ارایه به ای اف سی تنظیم شده بود، حق دارد هر وقت داماش بدهی اش را به هیات فوتبال ندهد، آنها یکطرفه می توانند این طلب را از سازمان لیگ بگیرند و البته داماشی ها هرگز فکر نمیکردند الماسخاله به این بند قراردادش عمل کند. این ۷۶ میلیون همان اصل دعوای دو طرف است!
الماسخاله در پایان می گوید: " صحبت زیاد است اما ترجیح میدهیم در شرایط حساس چیزی نگوییم تا در یک فضای آرام با حمایت و همدلی سعی کنیم از این شرایط و مشکل پیش آمده خارج شویم. آقای عابدینی خیلی زحمت می کشند و باشگاه داماش را فرزند خود می دانند اما نباید این مسئله باعثشود زحمت دیگران را نادیده بگیرند. احساس میکنیم بعضی ها می خواهند بین هیات و عابدینی فاصله بیندازند و سعی می کنند با شیطنت و تیتر کردن بعضی مسائل کوچک باشگاه داماش را مقابل هیات استان قرار دهند که این افراد برای ما شناخته شده هستند و به زودی با آنها برخورد قاطع خواهیم کرد که با افکار عمومی بازی نکنند. "
زندگی شیرین می شود؟
اخیرا هم الماسخاله ۲۰۰ میلیون تومان هم از حساب ملوان برداشت کرده است، که مدعی است بابت هزینه نقل و انتقال یا همان خرید و فروش ملوان از منطقه آزاد به هدایتی می باشد! حال باید دید این چرک کف دست رابطه عابدینی وهیات فوتبال را در آینده تیر و تار می کند یا خیر؟ البته انتخاب هیات فوتبال نزدیک است و درودگر هم رابطه اش با الماسخاله در حد کاردار و یا ساید هم پایین تر است و به صلاح نیست که همه ی پل های پشت سر و روبرو ناگهان فروریزد!