ملت ایران: در این مطلب قصد داریم راجع به بازیکنان جداشده و البته ناکام نیم فصل اول تیمهای لیگ برتر صحبت کنیم و بهتر است شروع این بحثبا پرکارترین تیم تعطیلات نیم فصل باشد که یقینا ذوب آهن اصفهان است.
یکه تازی ذوب آهن در ترمیمآنها تاکنون ۵ بازیکن ورودی و ۵ بازیکن قطعی خروجی داشته اند، محسن مسلمان نامدارترین بازیکن خارج شده از این تیم است که بعد از ۱۰۲۶ دقیقه بازی در نیم فصل، به ثمر رساندن یک گل و ارسال دو پاس گل راهی پرسپولیس شد تا شاید سرنوشتی همچون همبازی سابق خود یعنی پیام صالحیان پیدا کند
.
*میلاد زنیدپور بازیکن بعدیست که برخلاف مسلمان فصل ناکامی را در اصفهان گذراند، وی بعد از ۵۱۹ دقیقه بازی برای این تیم اکنون راهی انزلی شده تا شاید به دوران اوج خود بازگردد.
*اما مصطفی اکرامی مدافع تحصیل کردۀ این تیم که لیگ پارسال در ترکیب تراکتورسازان درخشیده بود نیم فصل ناموفقی را در اصفهان داشت و فقط ۴۶۳ دقیقه برای آنها به میدان رفت و اکنون بازهم راهی تبریز شد تا اینبار با درخشش در تیم دیگر تبریزی یعنی گسترش فولاد بازهم به اوج برگردد.
*بازیکن دیگری که ابتدا نیمکت نشینی اش و اکنون جدایی اش عجیب بود گلر اول این تیم یعنی گئورگ کاسپاروف است، وی بعد از حضور در ۶ دیدار این تیم که سه کلین شیت نیز حاصل آن بود برای حضور در ترکیب تیم ملی خود راهی ارمنستان شد و از آن به بعد به نیمکت ذوبی ها زنجیر شد تا اکنون به سمت درب خروجی این باشگاه هدایت شود.
*خداحافظی هادی تامینی مدافع شمالی ذوبی ها نیزعجیبی ترین موردی بود که به وقوع پیوست، وی ۱۱۰۷ دقیقه برای این تیم به میدان رفت و جزء بازیکنان ثابت ذوب آهن به شمار می رفت که اکنون به مس کرمان پیوسته است.
خروجی های پرسپولیس: به سوی اصفهان*تیم پررفت و آمد بعدی پرسپولیس است که درآن درخشش بازیکنان جدیدی همچون امید عالیشاه و پیام صادقیان و حضور خلعتبری عرصه را برای حضور در ترکیب ثابت برای بازیکنان فیکس سالهای قبل و چند نفر از پدیده های تازه جذب شده این تیم تنگ کرده است و غلامرضا رضایی را شاید بتوان سردسته آنها نام نهاد. وی در نیم فصل اول سال منتهی به جام جهانی فقط ۴۰۰ دقیق برای سرخپوشان پایتخت توپ زد و در این مدت نه گلی زد و نه پاس گل داد و اکنون رویای حضور در جام جهانی را در حضور در تیم دیگری می بیند، به احتمال زیاد تیم سرخپوش دیگری البته از نوع اهوازی آن.
*محمدرضا خانزاده و میلاد غریبی نیز بازیکنانی بودند که این روزها بسیار از آنها نام برده شد و در آخر همانطور که پیش بینی می شد سر از ذوب آهن درآوردند. خانزاده با ۲۷۱ دقیقه بازی و یک پاس گل بازی برای قرمزها در این فصل را به پایان برد و غریبی پدیدۀ فصل قبل سایپا نیز در لیگ برتر فقط ۴۵ دقیقه توپ زد البته درخشش وی در جام حذفی نشان از آمادگی برای ادامه درخشش سال قبل دارد.
*رضا محمدی گلر سوم سرخپوشان نیز قصد دارد بازهم به اصفهان برگردد و اما اینبار به همراه دوهمبازی دیگر خود و در ذوب آهن. هادی نوروزی از بازیکنان باسابقه پرسپولیس کنونی است که با ۲۹۵ دقیقه بازی و یک پاس گل به احتمال زیاد ادامه بازیهای امسال خود را درنفت تهران پی میگیرد.
*آخرین خروجی این تیم نیز مارکو سپانوویچ خواهد بود که غیر از ۹۰ دقیقه زمان دیگری برای حضور در ترافیک خط میانی پرسپولیس پیدا نکرد، البته ممکن است در صورت حضور فوروارد دیگری در این تیم، یونس شاکری نیز از سرخپوشان جدا شود.
آندو و قاضی را نگه دار


استقلال تهران برخلاف سرخپوشان، تاکنون تحرک چندانی نداشت، فردین عابدینی مدافع این تیم که با مصدومیتهای پی در پی خسرو حیدری و هاشم بیک زاده می توانست جایی برای خود باز کند به جز دیدارهایی که قلعه نویی در تنگنای کمبود بازیکن قرارداشت به میدان نرفت، ۴۷۷ دقیقه و یک پاس گل حاصل نیم فصل حضور او در استقلال بود و حالا با اضافه شدن به لیست تیم گسترش فولاد روزهای بهتری برای خود می بیند.
* مهران قاسمی، مدافع کاملا نیمکت نشین این تیم نیز که فقط ۴ دقیقه توپ زده بود به ذوب آهنی ها پیوست.
* از این تیم صحبت از جدایی گوران لاوره نیز به گوش میرسد، بازیکن صربستانی که مشکلات بسیاری برایش بوجود آمده است طوریکه اکنون شنیده می شود پای سفارت آن کشور نیز به میان آمده فقط ۳۴ دقیقه برای آبی پوشان به میدان رفته است. سه بازیکن دیگر نیز هنوز به جمع بندی نرسیده اند.
* استقلال دو خروجی احتمالی هم در جمع ستاره هایش دارد. محمد قاضی با مصدومیت زیاد و چکهایی پاس نشده شاید باز هم راه ذوب آهن را در پیش بگیرد، آندو تیموریان نیز به همین دلیل مالی، احتمال جدایی اش از این تیم می رود.
فولاد منهای دو رشید


*در فولاد خوزستان نیز فعلا خروج فرزاد حاتمی حتمی شده است، بازیکنی که با امیدهای فراوان به این تیم پیوست اکنون با ۴۰۵ دقیقه حضور در بازیها و زدن ۲ گل به حریفان و یک گل به خودی، بازهم راهی پایتخت شد، البته اینبار تیم سرخپوش آن، از این تیم، اسماعیل شریفات و بختیار رحمانی، ستاره های نیم فصل بودند که اکنون تیمهای مختلفی را خواستار خود میبینند و احتمال خروجشان میرود، البته گویا فولادیها با جذب سوشا مکانی، عذر گلر سوم خود یعنی محمدرشید مظاهری را خواسته اند، وی در نیم فصل ۲۷۰ دقیقه از دروازه فولادیها محافظت کرد.
بی خبری در سپاهان


*سپاهانی ها را شاید بتوان ناکام اصلی لیگ برتر در استفاده از بازیکنان تازه جذب شده دانست، بعد از شکستی که در جریان جذب قاسم دهنوی برایشان بوجود آمد، مجتبی جباری اولین ستاره جدا شده از این تیم بود که با ۴۴۶ دقیقه بازی و یک پاس گل در میانه بازیها جدا شد و به قطر رفت، آرش افشین ستاره بعدیست که مدتهاست نغمه خروج از اصفهان را سر داده است، وی که با امیدهای فراوان به پیشنهادات بسیار خود پشت پا زد و به سپاهان پیوست تاکنون فقط ۴۷۱ دقیقه برای این تیم به میدان رفت و فقط یک گل به ثمر رساند. شهاب گردان نیز که این فصل را تماما ذخیرۀ رحمان احمدی بود صحبت از حضور در تیم دیگریمی کند. اما محمد غلامی مورد عجیب سپاهانی هاست که عملکرد نسبتا خوبی برای طلایی پوشان داشت، وی با ۱۰۸۳ دقیقه بازی و ۵ گل زده و یک پاس گل مشغول مذاکره با سرخپوشان پایتخت است.
سلام یحیی، خداحافظ اولادی


*نفتی های تهران نیز تاکنون دو بازیکن جدا شده داشته اند، سوشا مکانی گلر این تیم که بعد از ۶۳۰ دقیقه محافظت از دروازۀ این تیم دچار اختلاف با یحیی گل محمدی شد و به نیمکت چسبید به سرخپوشان خوزستانی پیوست تا شاید بازهم راهی به لیست تیم ملی برای خود بازکند، اختلاف با مربی نفتی ها نزدیک بود درب خروجی باشگاه را به بازیکن شاخص دیگری نیز نشان دهد، رضا نوروزی، مهاجم این باشگاه هم آماده تیم عوض کردن بود که گویا فعلا این تصمیم از جانب طرفین منتفی شده است.
*مهرداد اولادی مهاجم نفتی ها نیز که بیشتر نیم فصل را آسیب دیده بود بعد از ۴۹۶ دقیقه بازی و به ثمر رساندن دو گل و ارسال دو پاس گل به استقلال تهران پیوست تا شاید بازهم برای تیمی بزرگ از پایتخت، پشتک بزند!
تراکتور در تب و تاب


اما تراکتورسازان تبریزی در نیم فصل تقریبا از تیمهای کم تحرک بودند، تاکنون سیدمحسن حسینی، پدیده دو فصل قبل آنها که در نیم فصل فقط ۱۰۱ دقیقه در خط دفاعی این تیم حضور داشت و یک پاس گل نیز داد تنها خروجی حتمی سرخپوشان تبریزی است. البته صحبت از انتقال مهدی کریمیان هافبک خبرساز این تیم نیز در میان است که تاکنون عملی نشده است. نیاز سپاهانی ها و تمایل وی این احتمال را فعلا پایدار نگه داشته است. او به دلیل مشکلی که برایش بوجود آمد ۷۰۴ دقیقه بازیها به میدان رفت و یک گل نیز به ثمر رساند.
اشجار خدا نگهدار
*ملوانان بندرانزلی هم دو خروجی نامدار داشتند، حسن اشجاری مدافع سابقا ملی پوش این تیم که به امید بیمه کردن دفاع چپ تیم ملی از استقلال راهی باشگاه قدیمی خود شده بود بعد از ۴۵ دقیقه حضور در دیدار اول مصدوم شد و دیگر خبری از وی نشد تا اکنون که بندرنشینان عذر وی را خواسته اند!
*اما سعید سالارزاده مدافع ثابت انزلی چی ها بعد از ۷۲۰ دقیقه بازیهای قابل دفاعی که برای این تیم انجام داد به یکباره مهر حضور در باند محمد احمدزاده به پیشانی وی خورد و راهی سکوها شد و اکنون نیز با جدایی از ملوانان به فولاد خوزستان پیوست.
* آرمان رمضانی بازیکن جوان این تیم با ۸۶ دقیقه و ویتسر بازیکن خارجی ملوان نیز با ۶۹ دقیقه بازی جدا شده های دیگر این تیم هستند.
داماش منهای دو
دیگر تیم شمالی لیگ یعنی داماشی ها نیز همچون اول فصل زیاد پرسروصدا نیستند، بوبکر کبه تنها جداشده قطعی این تیم تاکنون است، وی با ۴۶۵ دقیقه بازی و تقریبا بدون هیچ اثر مثبتی برای آنها در نیم فصل، راهی استقلال تهران شد. البته صحبت از مذاکره محمد آبشک هافبک این تیم با تیمهای دیگر نیز به گوش می رسد، در این باشگاه احتمال جدایی سعید حلافی، مهاجم جنجالیشان که در این فصل فقط ۷۹ دقیقه برای رشتی ها به میدان رفته و جهانگیر عسگری که ۵۴ دقیقه برای این تیم توپ زد نیز می رود.
جدایی پیرمردها از سایپا
سایپا، تیم هفتم لیگ برتر نیز تاکنون فقط خروجی داشته و بازیکنی را جذب نکرده است.
*کیانوش رحمتی نامدارترین بازیکنی است که از آنها جدا شده است، وی که بعد از طی کردن دوران مصدومیت سخت خود از آبی های پایتخت به نارنجی پوشان استان البرز پیوسته بود جایی در پازل تاکتیکی انگین فیرات نداشت و در نیم فصل فقط ۳۹ دقیقه برای این تیم توپ زد و اکنون با پیوستن به مس کرمان در اندیشه شروعی دوباره به سر می برد.
*مهدی ثابتی، گلر سن و سال دار این تیم که در نیم فصل فقط یک بازی از دروازه سایپا محافظت کرد و چند بازیکن جوان و گمنام این تیم، همچون میلاد نصرتی، شعیب امیری و… بازیکنان دیگر خارج شده از لیست کرجی ها هستند.
جابر کجا رفتی؟
از تیم فجرسپاسی شیراز نیز جدایی جابر انصاری بسیار عجیب بود، وی که پس از یک فصل درخشش امسال با ۱۲۸۲ دقیقه، بیشترین دقایق بازی را برای این تیم داشت و به همراه محمد حیدری زوج خوبی را در خط حمله شیرازی ها تشکیل داده بود با ۴ گل و یک پاس گل از آنها جدا شد و به گسترش فولاد تبریز پیوست، هادی دغاغله نیز بدون دقیقه ای بازی برای این تیم از شیرازی ها جدا شد و به برادر خود یعنی مهدی دغاغله در ملوان بندرانزلی پیوست.
بقیه…
*گسترش فولادی ها نیز از تیمهایی بودند که بیشترین ورودی را داشتند و تنها بازیکنی که تاکنون خروجش از این باشگاه مسجل شده محمدرضا زینال خیری است که بعد از ۳۲۶ دقیقه بازی برای تبریزی ها از آنها جدا شد.
*اما کرمانی ها نیز تاکنون سه خروجی قطعی داشته اند که محمود تیغ نورد با ۹۰۰ دقیقه بازی برای این تیم شاخص ترینشان بوده است، وی به احتمال زیاد نیم فصل دوم را در استقلال خوزستان خواهد گذراند، اسماعیل علی شیرازی با ۴۷۱ دقیقه و فرزاد محمدی با ۴۳ دقیقه بازی برای مسی ها خروجی های دیگر آنها بودند.
*در استقلال خوزستان نیز بازیکنی که گویا خروجش قطعی بوده است حامد محمودی با ۳۶۰ دقیقه بازی برای آبی های اهوازیست اما صحبت از مذاکره چند بازیکن شاخص این تیم همچون ایمان مبعلی و میلاد میداودی با چند باشگاه دیگر است.
*تیم راه آهن سورینت تاکنون فقط اکبر صغیری را که در نیم فصل فقط ۵۹ دقیقه برای این تیم توپ زده است را از لیست خود خارج کرده است و همانند صبای قم که در آن فقط صحبت از خروج رضا عنایتی است از کم کارترین تیمهای تعطیلات نیم فصل لیگ برتر است که بازیکنی نیز به لیست آنها اضافه نشده است.