ملت ایران: اهم اخبار فوتبالی سایت ها و رسانه های ورزشی و فوتبالی دو سه روز اخیر را با هم مرور می کنیم؛ سپاهان برای جذب سیدصالحی، نوروزی و کریمیان درخواست رسمی داد، پرسپولیس برای معاوضه ۲ + ۳ بازیکن با ذوب آهن به توافق رسید، ذوب آهن ۲ مدافع میانی خارجی جذب می کند، استقلال بعد از جذب کبه با اولادی و حاتمی هم قرارداد می بندد، مس کرمان برای جذب بازیکنان جدید با ۹ باشگاه رسما مکاتبه کرد، فجرسپاسی لیست مازاد ۵ نفره اش را اعلام خواهد کرد و سه بازیکن هم جذب می کند…
اینها و اخباری از این دست مهمترین اخبار چند ساعت اخیر سایت ها و روزنامه های ورزشی بوده اند و لابد از دل آنهاست که پرخواننده ترین ها هم در می آید.
حجم عظیم اخبار مربوط به نقل و انتقالات در نیم فصل کمی عجیب است. تقریبا می توان به صراحت گفت تا پیش از این هیچ وقت سابقه نداشته تا در موعد نقل و انتقالات نیم فصل شاهد این حجم از جابجایی بازیکن بین باشگاه ها باشیم. اما باید دید چرا اینگونه شده و چرا این همه تغییرات قرار است در تیم های بالا و پائین جدول رخ دهد؟
مهمترین دلیل می تواند بد بسته شدن تیم ها در ابتدای فصل و الیته تغییر سلیقه سرمربی فعلی با سرمربی قبلی باشد. این مساله قطعا در مورد تیم هایی مثل مس کرمان یا فجرسپاسی قابل توجیه است اما بقیه تیم ها چه؟ آیا مربیان در موعد پیش فصل و فصل نقل و انتقالات خواب بوده اند؟ آیا مدیران آن زمان بی پول بوده اند و الان پولدار شده اند؟ آیا در آن مقطع با وجود نظر خواستن از مربیان، این مدیران و دور و بری های تیم ها بوده اند که برای لیست بازیکنان تعیین تکلیف کرده اند یا در حالت طبیعی تر بازیکنان جذب شده آن چیزی نبودند که مربیان و باشگاه ها فکر می کرده اند؟
از این موارد و ابهامات مربوط به آن که بگذریم یک مورد دیگر می تواند توجیه کننده این حجم از جابجایی ها باشد. در فصل منتهی به جام جهانی شرایط تیم ها و بازیکنان مطرح شان کاملا خاص و ویژه است به طوری که همه می خواهند در تیم شان فیکس باشند و با درخشش احتمالی مد نظر کی روش قرار بگیرند و با تیم ملی به برزیل بروند اما ظاهرا هیچ کس نمی داند فقط ۲۲ بازیکن به جام جهانی خواهند رفت و حجم عمده ای از این بازیکنان(۹۰ تا ۹۵ درصد) همان نفراتی هستند که در دو سال اخیر عضو تیم ملی بوده اند و با این شرایط بعید است بازیکنی خارج از مجموعه ۴۰ – ۳۰ نفره مد نظر کی روش که در اردوهای مختلف دعوت شان کرده پای به برزیل بگذ ارند.
با این اوصاف اما بازیکنانی که در کورس رقابت برای فیکس بازی کردن قافیه را به هم پستی هایشان واگذار کرده اند گوشش شان به این حرف ها بدهکار نیست و می خواهند به تیم دیگری بروند و شانس شان را برای رسیدن به تیم ملی زنده نگه دارند.
در این شرایط میزان جابجایی های نیم فصل لیگ سیزدهم به طرز عجیبی رو به فزونی گذاشته و در بین چهره هایی که می خواهند تیم عوض کنند حتی نفرات ملی پوش و ستاره های سال های اخیر لیگ هم به چشم می خورند. حال سوال اینجاست که آیا این اتفاق در تمام لیگ هایی که تیم ملی شان به جام جهانی رسیده رخ می دهد؟ منتظر فصل و نقل و انتقالات زمستانی اروپا می مانیم اما بعید است مورد مشابهی پیدا کنیم