ملت ایران:با علیرضا منصوریان درست در گرماگرم بازی پرسپولیسداماش صحبت کرده ایم در همان لحظاتی که علی دایی خطاب به داور چهارم او را با عصبانیت به آن ور رفتن و سر جا نشستن تشویق می کرد. منصوریان که چند روزی است از سفر عمان برگشته آنچنان تمایلی ندارد که در این زمینه صحبت کند اما با اصرار ما تسلیم می شود.
با منصوریان از اوضاع این روزهای فوتبال ایران شروع می کنیم. او می گوید: «همه شما می دانید من یکی از آن عشق فوتبال های تمام وقت بوده و هستم. آدمی که زندگی اش در استادیوم رفتن و فوتبال بازی کردن خلاصه می شد. ما قهرمان های خودمان را داشتیم همه بازیکن های استقلال بخصوص ناصرخان و یک عالمه ستاره ریز و درشتی که در این تیم بودند. در پرسپولیس هم مجتبی محرمی را خیلی دوست داشتم و با اینکه استقلالی بودم برای تماشای بازی هایش به ورزشگاه می رفتم. این مسئله در آن روزها یک چیز طبیعی بود، ما عاشق فوتبال و فضایش بودیم. فوتبال ایران پرستاره بود و بازی ها تماشاگرپسند و تهاجمی تر اگرچه امکانات زیادی نبود. حتی خودمان برای اینکه به ورزشگاه برسیم سختی های زیادی متحمل می شدیم. این را مقدماتا گفتم تا برسم به یک موضوع مهم اینکه با اتفاقاتی که این روزها می افتد قطعا عشق مردم و بخصوص بچه ها و جوان ها به فوتبال کم می شود. این همه هیاهو درباره اتفاقات فوتبال باورنکردنی است. اینکه الان یک طوری همه فکر می کنند فوتبالیست ها و اهالی فوتبال درگیر مفسدهای مالی و اخلاقی هستند. این چیزی است که آدم ها را از دور فوتبال می تاراند، شاید الان نه اما هر چه بگذریم تاثیرش را خواهیم دید. همین امروز برای بازی پرسپولیس چقدر به ورزشگاه آمدند. برای بازی تیم ملی در یک روز خوب قبل از عید چقدر؟ بعد از برنامه ۹۰ این هفته شما خودتان را بگذارید جای مخاطبان فوتبال. چه می ماند که بابتش به ورزشگاه بروند؟»
منصوریان در ادامه می گوید: «منظور من البته با شخص خاصی نیست. علی دایی برادر و دوست خوب من است و من با او رابطه خوبی دارم اما اگر از من دلخور نشود باید به او بگویم ما برای کلیت این فوتبال به امید و صلح احتیاج داریم نه جنگ و ناامیدی. جنگجویی علی دایی برای همه قابل تحسین است. اما کاش سمت و سویش در داخل مستطیل سبز باشد الان که می بینم دارد با داور چهارم دعوا می کند ناراحت می شوم چون دایی چهره اصلی این فوتبال و آدم شاخص نسل ماست و چنین آدمی خیلی باید بیشتر مراقب باشد البته مبارزه و فساد بد نیست ولی شما فکر می کنید آخر این داستان ها چه خواهد شد. من که فکر می کنم نتیجه اولیه اش دلسرد شدن مردم است. دلسرد شدن از فوتبالی که بیش از همیشه به حضور مردم احتیاج دارد. ما در مرحله گذار بین دو نسل فوتبال هستیم و حضور مردم در این مرحله بسیار اهمیت دارد. چه اینکه بچه ها بیایند و فوتبال پایه را با حضورشان گرم کنند و چه اینکه عاشقان فوتبال ورزشگاه ها را پر کنند. بعد از اتفاقات بازی سپاهانپرسپولیس، حالا دامنه افشاگری ها به جاهای دیگر رسیده و نتایج و قهرمانی ها هم دارد زیر سوال می رود. خب ما که نمی توانیم خاطراتمان را از بین ببریم، می توانیم؟ اگر جای مردم بودید فوتبال را رها نمی کردید؟»
منصوریان می گوید: «حرف در این مورد زیاد است اما بهتر است من دیگر در این زمینه صحبت نکنم.»
با این حال او در ادامه حرف هایش به یک موضوع دیگر اشاره می کند: «یک چیزی هم که در جامعه باب شده مسئله روبه روی کردن فوتبال با رشته های دیگر است؛ مثلا تا تیم والیبال قهرمان می شود همه نگاهشان را می چرخاند سمت فوتبال و زیر لب به ما بد و بیراه می گویند. انگار فوتبال حق دیگران را تضیع کرده یعنی تا احسان حدادی دیسکش می رود بالای ۶۰ متر همه به فوتبال فحش می دهند. این واقعا یک اپیدمی است که اتفاقا ورزشکاران محترم سایر رشته ها هم به آن دامن می زنند. اما گناه فوتبال چیست، فوتبال رشته پرطرفداتری است و به هر دلیل اقبال بیشتری از سایر ورزشگاه ها دارد. اینکه چیز بدی نیست، به هر حال یک ظرفیت بالقوه در این فوتبال است که در سایر رشته ها کمتر وجود دارد. ما هم به جای اینکه توی سر فوتبال بزنیم از آن استفاده کنیم. چه اشکالی دارد همانطور که ما از موفقیت رشته هایی مثل والیبال خوشحال می شویم آنها هم دوست داشته باشند موفقیت های فوتبال ادامه داشته باشد. من این را خطاب به دوستانی می گویم که در رشته های دیگر به فعالیت مشغولند و اتفاقا از حیثدرآمد مالی آنقدر هم کم از فوتبال ندارند…»
قسمت آخر حرف های منصوریان هم مربوط به تیم امید است. او می گوید: «ما در عمان دو پیروزی خوب به دست آوردیم اما حتی یک فریم تصویر از این مسابقات در تلویزیون ایران پخش نشد. ما این توقع را از برنامه نود داریم که در برنامه این هفته به بچه های ما بپردازد. اینطور نباشد که فردا، پس فردا در پی بی توجهی های امروز اگر شکستی اتفاق افتاد. همه شروع کنند به اظهارنظر و راه حل دادن، من علیرضا منصوریان به عنوان سرمربی این تیم توجه جامعه فوتبال را به این جوان ها جلب می کنم و مسابقاتی که در پیش است. رقابت هایی که به گفته نایب رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا مهمترین مسابقات آسیایی بعد از جام ملت هاست.»