ملت ایران:صحبت‌های مجید جلالی علیه باشگاه فولاد خوزستان باعثشد تا کورش بختیاری زاده مربی فولاد که چند سال دستیار جلالی در این تیم بوده، صحبت های تندی علیه سرمربی تراکتورسازی انجام دهد. مصاحبه بازیکن اسبق استقلال تهران و مربی فعلی فولاد با ایران ورزشی را مرور کنید.

انگار صحبت‌های مجید جلالی در مورد باشگاه فولاد را دیدید؟
آقای جلالی چند بار در مورد فولاد صحبت‌های عجیب و غیر عادی انجام دادند. این مساله از نظر من توهین به باشگاه فولاد است. می‌خواستم در جواب صحبت‌های جلالی چند نکته را بگویم. قبل از هر چیزی باید بگویم در چند سالی که آقای جلالی اینجا بودند، من و تمام همکارانم کمک کردیم و حتی خیلی جاها برخلاف میلم از ایشان حمایت کردم. با وجود اینکه در خیلی موارد نشان داد که ضعیف است.

اما شما هرگز در مورد ایشان تا به حال این حرف‌ها را نزده بودید.
چون باشگاه فولاد به ما یاد داده همیشه پشت سرمربی تیم باشیم و از او حمایت کنیم. من و همکارانم هم این کار را می‌کردیم اما می‌خواهم به جلالی بگویم اگر چنین چیزی بوده و دلال‌ها باعثبرکناری‌اش شده‌اند چرا همان موقع حرفی نزد؟ چرا وقتی پاداش‌ و حقوق خوب می‌گرفت چیزی نگفت؟ حالا که از اینجا رفته، فولاد بد شده؟ آقای جلالی خیلی مسائل هست که می‌توانم بگویم.

شفاف تر حرف بزنید.
مثلا تستی که گرفته بود. یک نفر را خودش آورد که دوستش بود و عده‌ای بازیکن تستی آورده بود که همه آنهایی که مد نظر داشتند را قبول کرد! گفتیم آقای جلالی این نوع تست‌گیری سالم نیست اما در جواب گفت که دوستم است و به او اعتماد دارم.

اما جلالی معمولا کمتر به سمت حاشیه می‌رود!
جلالی خودش فکر می‌کند علمش بالاست اما علمی در کار نیست! فکر می‌کند بازی با کلمات یعنی داشتن توانایی فنی اما فوتبال یعنی درس گرفتن. درس گرفتن از فوتبال اروپا و یاد دادن به بازیکنان. جلالی بارها به خاطر این مساله که علم فوتبالش بالا نیست، خودش را لو داد. مثلاً در مورد یک سیستم ما می‌گفتیم که ۹ ثانیه است اما با حالتی حق به جانب می‌گفت نه ۲۰ ثانیه است که بعد تحقیق کرد و متوجه شد ۹ ثانیه است و خودش آمد و گفت ۹ ثانیه است اما بعضی‌ها می‌گویند ۲۰ ثانیه هم می‌شود. جلالی این مساله کوچک در مورد علم فوتبال را هم نمی‌دانست و فقط می‌خواهد با کلمات قشنگ عوام فریبی کند. مردم ما هم به خاطر خوش‌قلبی‌شان به کسی که خوب حرف می‌زند احترام می‌گذارند و او را قبول دارند اما جلالی مثل حرف‌هایش نیست.

بیشتر توضیح می‌دهید؟
مثلا ما نیم‌فصل دوم همان سال، تصمیم گرفتیم یکی از بازیکنان را بازی ندهیم. یکی - دو بازی او را بیرون گذاشتیم اما خود جلالی او را برگرداند چون در تصمیماتش بی‌ثبات بود. شاید باور نکنید اما جلالی رفتار خوبی با بازیکنان هم نداشت. وقتی بازیکنان می‌آمدند سر تمرین می‌گفتند حال‌مان از فوتبال به هم می‌خورد. ما با هزار مشکل بیشتر بازیکنان را نگه می‌داشتیم. حتی یک روز کار به جایی رسید که بازیکنان می‌خواستند با جلالی درگیر شوند اما ما بازیکنان را نگه داشتیم و اجازه ندادیم. این مساله را می‌توانید از خود بازیکنان و دستیاران جلالی بپرسید. برای یک مربی نباید این اتفاقات بیفتد. رفتار حرفه‌ای یعنی چه؟ جلالی بلد نیست حتی با بازیکنان هم رفتار کند. تا وقتی که پول می‌گرفت فولاد خوب بود اما حالا بد شد؟ این نشان می‌دهد که جلالی رفتار حرفه‌ای ندارد.

در بحثجوانگرایی چطور؟ در این مورد هم به فولاد کمک نکرد؟
ببینید جوانگرایی یعنی اینکه به بازیکن جوانی اعتقاد داشته باشیم و به او یاد بدهیم تا همراه تیم بالا بیاید. یعنی همراه ترقی تیم، بالا بیاید. اگر تیم بالا نیاید جوان هم بالا نمی‌آید. جلالی به اصرار باشگاه که گفتند سیاست‌شان جوانگرایی است، چند بازیکن جوان آورد که فقط ۳،۴ دقیقه آخر به آنها بازی می‌داد. یکی از آن جوان‌ها، مهرداد جماعتی بود که جلالی گفت، او را نمی‌خواهم اما دهکردی گفت بگذارید باشد. با این حال جلالی گفت باید برود. حتما این مساله را جوانگرایی می‌گفت. بختیار که از ۱۰ سالگی بازیکن من است! جلالی زمانی می‌تواند مدعی شود که روی تیم فولاد تاثیر مثبت گذاشته که زمان خودش اتفاق مثبتی می‌افتاد، نه بعد از آن. زمان جلالی تیم داشت به قهقرا می‌رفت. ما به معنای واقعی داشتیم می‌رفتیم ته چاه. کدام پیشرفت را با مجید جلالی داشتیم؟ پیشرفت که بازی با کلمات نیست. یک سری مربیان هستند که به فوتبال کمک نمی‌کنند و فقط دنبال این هستند که یک چیزی عاید خودشان شود!