ملت ایران: استقلال با پیروزی شیرینی که مقابل تیم بوریرام یونایتد تایلند داشت توانست با اقتدار و با روحیه ‎ ای مناسب راهی دیار چشم بادامی ها شده و خود را برای جدال حساس روز چهارشنبه مقابل تیم اف سی سئول کره جنوبی آماده کند. با صمد مرفاوی مربی اسبق آبی پوشان گفت و گویی را ترتیب داده ایم که می خوانید:
*شرایط استقلال را چطور می بینید؟
استقلال از نظر من در وضعیت کنونی، شرایط خوبی را دارد و با بردی که مقابل تیم تایلندی کسب کرده، با روحیه و انگیزه خوبی نیز مهیای دیدار با تیم اف سی سئول کره است. من معتقدم که شاگردان امیر قلعه نویی با فرصتی چند روزه ای هم که برای آماده سازی خود در سئول داشتند، می توانند حرف های بیشتری نیز برای گفتن داشته باشند.
*تیم اف سی سئول را چگونه ارزیابی می کنید؟
ما همیشه با مدل بازی کره ای ها چه در عرصه ملی و چه در عرصه باشگاهی مشکل داشتیم، چرا که آنها همیشه با سرعتی که در سیستم بازی خود داشتند، تیم های ایران را با مشکل مواجه ساخته اند. به نظر من اگر امیر بتواند فکری به حال این مزیت تیم کره ای بکند، امتیاز گرفتن از آن چندان هم دور از ذهن نیست.
استقلال هم به هر حال تیم بزرگی است و نام بزرگی دارد و همانطور که مربی تیم کره ای گفته خیلی از تیم های قدر آسیا از نام آن ترس دارند. نفرات تیم اگر بتوانند با درایت خود سبک بازی به مانند، بازی خود در نیمه دوم مقابل بوریرام در زمین به اجرا بگذارند و حتی با یک امتیاز به تهران برگردند، راه قهرمانی خیلی هموارتر خواهد بود.
*حضور امیرقلعه نویی در نیمکت هدایت استقلال را در بار فنی این تیم تا چه حد موثر می دانید؟
امیر مربی با تجربه ای است و به خوبی چم و خم کار را بلد است. با شناختی که از او دارم، به خوبی می تواند به اصل روحی بازیکنان توجه کرده و تیم را به لحاظ روانی برای مشکل ترین بازی ها آماده کند.
*راه رسیدن به سومین ستاره را تا چه اندازه هموار می دانید؟
من معتقدم این مسئله چندان دور از دسترس نیست، اگر استقلال از حاشیه دور باشد و بتواند آرامش و تمرکز لازم را حفظ کند، می تواند به هدف بزرگ خود یعنی قهرمانی در آسیا برسد.
*با توجه به زمزمه بازگشت جباری به استقلال، این مسئله را چطور ارزیابی می کنید؟
از نظر فنی، مجتبی بازیکن توانمندی است و می تواند در هر شرایطی مثمر ثمر باشد. او هر زمان در استقلال بوده، هم استقلال از او استفاده کرده و هم او با استقلال به اوج رسیده است. در برهه کنونی اما، این بازیکن به لحاظ اخلاقی باید مدیریت شود، همانطور که امیر او را در سال گذشته به خوبی مدیریت کرد. اما مسئله روشن در این میان، این است که با شرایط اخلاقی که این بازیکن در شرایط فعلی دارد، نمی توان با او در استقلال کار کرد.