ملت ایران: پس از انتشار خبر دستگیری ۴ تن از بازیکن دی استرادای اسلوواکی با مالک و مدیرعامل این تیم تماس گرفتیم تا از اوضاع باخبر شویم. در همین رابطه خشایار محسنی حرف‌های مهم و تکان‌دهنده‌ای درباره شرط‌بندی در فوتبال دنیا و ایران زد، حرف‌های تکان‌دهنده‌ای که می‌تواند شروع اتفاقات جدید در فوتبال ایران باشد.

من در اتریش بودم که پلیس اسلوواکی به من این خبر را داد و من سریعا خودم را به اسلوواکی رساندم. ۴ تا از بازیکنان ما که ۲ نفر آن در تیم A و ۲ نفر در تیم B بودند در ۳ تا از بازی‌های ما که ۴ – صفر، ۶ - یک و ۴ - یک باخته بودیم با تیم حریف تبانی کرده بودند و مبلغ ۷۹ هزار یورو گرفته بودند که در برخورد با پلیس اسلوواکی اعتراف کردند و این موضوع را قبول کردند من هم بلافاصله آنها را اخراج کردم و تمام اعمال آنها را محکوم کردم و حتی آنها را از خانه‌هایشان و حتی از شهر بیرون کردم چرا که هیچ کدام از آنها بازیکنان شهر دی استرادای نبودند تازه باید بگویم که این کار به نفع خودشان بودند چرا که تماشاگران تیم ما خشمگین بودن و در جلوی خانه آنها اجتماع کرده بودند و قصد ضربه زدن به آنها را داشتند و من هم برای جلوگیری از اتفاقات ناخوشانید سریعا آنها را شهر بیرون کردم.

این تبانی فقط توسط بازیکنان شما صورت گرفته است؟

نخیر این موضوع تبانی جریانی است که از ایتالیا شروع شد به آلمان رسید و پس از اتریش نوبت چک و اسلوواکی رسیده بود چند تا از تیم‌های دیگر هم در اسلوواکی هستند که قرعه به تیم ما افتاد و از تیم ما رسیدگی شروع شد. این شرط‌بندی‌ها توسط چند نفر که در سنگاپور و مالزی هستند و پلیس هم به دنبال آنهاست تا این شرط‌بندی‌ها را کنترل کنند.

به نظر شما موضوع تبانی به کجا خواهد رسید؟

باید بگوید موضوع تبانی یک موضوع خیلی پیچیده است و برمی‌گردد به شرط‌بندی در فوتبال؛ شرکت‌های بزرگی مثل بت‌ اند وین، بت۳۶۵ و آدمیرال شرکت‌هایی هستند که اسپانسر باشگاه فوتبال هستند و حتی در کمال تاسف باید بگویم که این شرکت‌های بزرگ شرط‌بندی اسپانسر بعضی از سازمان‌های فیفا هم هستند. داستان پیچیده‌تر از آن است که ما فکر می‌کنیم و فکر کنم اگر تمام حقایق رو شود فوتبال دنیا نابود می شود.
چه کار باید کرد تا شرطبندی ریشه کن شود؟

دوای ریشه‌کن کردن شرط‌بندی و تبانی قطع کردن سر مار است نه دم مار و من فکر می‌کنم این افرادی که در تبانی‌ها شرکت می‌کنند خیلی کوچک هستند و باندهای شرط‌بندی و تبانی توسط افراد بزرگی هدایت می‌شود که باید به آنها رسید و برای رسیدن به سر مار، نهادهای امنیتی و پلیس در اروپا و فوتبال دنیا کار خیلی سختی را در پیش دارند. من فکر می‌کنم اگر در اتحادیه اروپا مثل چین قانون اعدام وجود داشت و با کسانی که تبانی می‌کردند برخورد سختی در حد اعدام می‌کردند آن وقت هیچ کس جرات نمی‌کرد در این کارها که فوتبال را کثیف می‌کند شرکت کنند. متاسفم که قانون اعدام در اروپا نیست چرا که حداقل برای این نوع افراد کارایی خیلی خوبی داشت.

چرا مدیران باشگاه‌ها برای ریشه کن کردن این موضوع کمک نمی‌کنند؟

بعضی از مدیران با کمک‌های خود باعثکمتر شدن این اتفاقات می‌شوند. خود من در این هفته یک جلسه مهم با آقای کاسپار رئیس پلیس اسلوواکی دارم که علاوه بر ارائه راهکارهایی برای رسیدن به تبانی‌کنندگان می‌خواهم به او با تمام وجود کمک کنم تا این موضوع حداقل در فوتبال اسلوواکی ریشه کن شود.

به نظرتان در فوتبال ایران هم تبانی می‌شود؟

من مطمئن هستم که در فوتبال ایران هم اتفاقات تلخی می‌افتد، هم من و هم مردم در جریان هستند. امیدوارم این موضوع هم در ایران رسیدگی شود تا فوتبال ایران هم به سمت پاکی سوق داده شود.

فکر نمی‌کنید آن بازیکنان به حیثیت شما لطمه زدند؟

باید بگویم که واقعیت مشخص است و من هم علاوه بر اخراج از آنها شکایت کرده‌ام به خاطر اینکه با آبروی تیم ما بازی کردند. به هر حال اتفاقی است که افتاده و هم پلیس و هم مسوولان فدراسیون اسلوواکی می‌دانند که تیم ما وارد این مسائل حاشیه‌ای نمی‌شود و این بازیکنان بودند که تخلف کرده‌اند و به سزای اعمالشان خواهند رسید.

اوضاع و احوال تیمان چطور است؟

تیم ما شرایط بدی ندارد البته باید بگویم که اسپانسر ما قرار بود کمک‌های زیادی به ما بکند که به تعهداتش عمل نکرد. برای همین باز هم به تنهایی و به سختی تیم را کنترل می‌کنم و هدف امسال ما این است که فقط در لیگ باقی بمانیم.