ملت ایران:فدراسیون فوتبال چندی پیش به صورت جدی عزم خود را جزم کرد تا برای میزبانی جام ملت های آسیا اقدام کند تا ضمن میزبانی این رویداد بزرگ فوتبالی، تیم ملی ایران بعد از قهرمانی جام ملت های ۱۹۷۶ پس از سال ها یک بار دیگر این جام را برباید و بیشتر از این از ژاپن عقب نیافتد.

در همین رابطه چند روز قبل جلسه ای در کوالالامپور محل کنفدراسیون فوتبال آسیا برگزار شد که دستاوردهایش می تواند مورد توجه فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش برای آماده سازی جهت این میزبانی باشد.

نور ۱۲۰۰ لوکس مان کجا بود؟

یکی از موارد اصلی که کنفدراسیون فوتبال آسیا برا ی سپردن میزبانی لازم و ضروری دانسته داشتن پنج ورزشگاه استاندارد با ظرفیت حداقل ۲۰ هزار تماشاگر و قدرت روشنایی بیش از ۱۲۰۰لوکس است که فعلا چنین امکانی در کشور ما وجود ندارد. حتی اگر سازه ای به نام استادیوم ۲۰ یا بالای ۲۰ هزار نفری در در شهرهای بزرگ کشور وجود داشته باشد این ورزشگاه ها به لحاظ نور، سخت افزاری و نرم افزاری باید به شدت تجهیز شوند تا در این مسابقات مهم اعتبار و شان فوتبال و کشور ایران حفظ شود.

در حال حاضر شهرهای بزرگ کشور شامل تهران، اصفهان، تبریز و مشهد دارای ورزشگاه های بزرگی هستند که البته به لحاظ نور و امکانات باید به صورت کلی تجهیز و آماده شوند. این استادیوم ها بعضا از نظر میکسدزون استاندارد، اتاق مدیا، جایگاه خبرنگاران، اتاق کنترل دوپینگ، اتاق داوران، اسکوربورد، رختکن ها، جایگاه تماشاگران و … یا ناقص و دارای ایراد است یا اینکه اصلا از آنها بی بهره اند.

در این میان هر ساله با بازرسی ناظران ای اف سی جهت امتیازدهی لیگ ایران برای گرفتن سهمیه در لیگ قهرمانان آسیا، ورزشگاه های بزرگ مدام در حال تجهیز و آماده سازی است اما به نظر می رسد برای اخذ میزبانی جام ملت های آسیا این کار نیازمند عزم قویتر و جدی تری است به خصوص در بحثنور ورزشگاه ها که در این مورد حتی استادیوم های بزرگ ما مشکل اساسی دارند.

ظاهرا تاکید ای ف سی بر داشتن ورزشگاه هایی با نور ۱۲۰۰ لوکس است اما جالب اینجاست که مجهز ترین ورزشگاه کشور ما، آزادی تهران کمتر از ۱۰۰۰ لوکس(حدود ۸۰۰ لوکس) نور دارد و در خصوص بقیه ورزشگاه ها این شرایط بدتر است.

شهر پنجم کجاست؟

کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام کرده کشورهای کاندیدای میزبانی جام ملت ها باید پنج شهر را به عنوان میزبان بازی ها معرفی کنند. برای دوره آینده این رقابت ها که در استرالیا و سال ۲۰۱۵ برگزار خواهد شد استرالیا ۵ شهر سیدنی، نیوکاسل، بیریزبین، ملبورن و کانبرا را معرفی کرده که ورزشگاه هایی با ظرفیت ۸۴،۳۳، ۵۲،۲۵ و ۳۰ هزار نفر دارند.

حال اگر با در نظر گرفتن مسائلی مثل هتلینگ و فرودگاه ها شهرهای تهران، مشهد، اصفهان و تبریز را به عنوان چهار گزینه قطعی انتخاب کنیم(که از نظر فرودگاه و هتل می توانند جوابگو باشند و استادیوم های بزرگی هم دارند که باید تجهیز شود) سوال مهم اینگونه مطرح خواهد شد که شهر پنجم کجاست؟

در واقع مشکل نداشتن استادیوم بالای بیست هزار نفر که استاندارد هم باشد و از تمام ملزومات ای اف سی بهره ببرد کار را برای معرفی شهر پنجم سخت خواهد کرد کما اینکه اهواز الان برای میزبانی فولد در لیگ قهرمانان آسیا بشدت مشکل دارد. یا مثلا در مورد شهر شیراز ورزشگاه حافظیه که اصلا نمی تواند مورد بحثقرار گیرد و نمی توان تضمین داد که با این سرعت ساخت و تجهیز ورزشگاه های بزرگ، ورزشگاه ۵۰ هزار نفری میانرود که کلنگ احداثش سال ۱۳۷۴ به زمین خورده تا ۶ سال دیگر آماده بهره برداری شود!

امارات و عربستان رقبای جدی ایران

به غیر از تجهیز ورزشگاه ها و برآورده کردن نیازهای اولیه این مهم، تعهدات حکومتی لازم برای میزبانی این رقابت ها ازدیگر شرایط میزبانی بیان شده استو قطعا کنفدراسیون فوتبال آسیا روی آن حساسیت خواهد داشت.

به هر حال قرار است میزبان مسابقات جام ملت های آسیای ۲۰۱۹ در ماه نوامبر(حدود دو ماه دیگر) انتخاب شود و پیش از آن شرایط کشورهای نامزد مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

با این حال در اجلاس یاد شده که به مدت دو روز در کوالامپور مقر کنفدراسیون فوتبال آسیا برگزارشد ۸ کشور از بین کشورهای اولیه نامزد میزبانی این مسابقات حضور نداشتند و تنها نمایندگان ایران، امارات و عربستان سعودی حضور پیدا کردند که اتفاق جالبی بود.

در این خصوص گفته می شود غیبت برخی نامزد ها در اجلاس یاد شده شائبه انصراف آنها از میزبانی مسابقات را به وجود آورده همان گونه که پیش از آن بحرین در بیانیه ای به صورت رسمی از میزبانی این رقابت ها انصراف داد و کشورهای کویت وتایلند نیز در برگزاری این مسابقات اظهار ناتوانی کردند.

در نشست اخیر جلسه ای تشریحی جهت توجیه نامزدهای میزبانی مسابقات جام ملت های آسیا برای اولین بار توسط کنفدراسیون فوتبال آسیا برگزار شد. همچنین درنشست یادشده، درباره حضور بانوان در ورزشگاه ها بحثی به میان نیامد اما کنفدراسیون فوتبال آسیا به این نکته اشاره کرد که فدراسیون های محلی باید کلیه درخواست های کنفدراسیون فوتبال آسیا برای میزبانی مسابقات را بپذیرند. با این حساب اگر حضور بانوان در ورزشگاه های محل برگزاری جام ملت ها اجباری شود باید دید ایران و عربستان با این قضیه چطور کنار می آیند یا اصلا کنار خواهند آمد؟

با این وجود همین که دایره رقابت برای اخذ میزبانی تنگ و محدود شده خبر خوبی برای فوتبال ایران است ضمن اینکه روزنامه های اماراتی هم نوشته اند از آنجایی که قرارداد نهایی برای برگزاری این مسابقات در ماه نوامبر با نامزد منتخب منعقد می شود، به نظر می رسد که رقابت برای میزبانی این مسابقات بین سه کشور ایران، امارات و عربستان سعودی محدود شود.

کارگاه آموزشی برای کشورهای متقاضی میزبانی

ویند سو جون معاون دبیر کل کنفدراسیون فوتبال آسیا در نشست اخیر در خصوص میزبانی جام ملت های آسیا ابراز امیدواری کرده که اطلاعات مفیدی ازکشورهای نامزد میزبانی مسابقات جام ۲۰۱۹ ملت های آسیا به دست آید.

وی همچنین گفته است: «برای برگزاری مسابقات فوتبال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸میلادی، کارگاه آموزشی برگزار خواهیم کرد و چشم انداز روشنی را مقابل کنفدراسیون فوتبال آسیا و فدراسیون های محلی قرار خواهیم داد.»

معاون دبیرکل کنفدراسیون فوتبال تاکید کرده: «کنفدراسیون فوتبال آسیا وظیفه دارد برای انجام مسابقات ومیزبانی رقابت ها نهایت تلاش خود را انجام دهد، کشورهای نامزد را ارزیابی و بهترین انتخاب را انجام دهد ودرمقابل کمیته های محلی برگزاری مسابقات نیز زیرساخت های لازم را برای برگزاری مسابقات بوجود آورد.»