ملت ایران: عزیز اصلی یکی از چهره های برجستهٔ تاریخ دربی است که به واسطهٔ حادثه جویی هایش در جریان دربی چهارم و ششم در تاریخ این رقابت سنتی ماندگار شد.

گلر اسبق تیم ملی که در رشته های ورزشی ژیمناستیک، رزمی و کشتی کچ نیز سابقهٔ کوتاهی داشت و لئو یاشین، دروازه بان روس را الگوی خود می دانست، یکی از بازیکنان خشنی بود که بسیاری در آن زمان از او هراس داشتند، هرچند او معتقد بود به هیچ وجه خشن نیست و با چاقو به میدان نمی رود!

در تاریخ ۱۷ بهمن ماه ۱۳۴۸ چهارمین دربی پایتخت در شرایطی در ورزشگاه شیرودی برگزار شد که این بازی ناتمام ماند و نقش اول درگیری های این دیدار نیز عزیز اصلی نام داشت. این دیدار تا دقیقهٔ ۸۲ با گلی که غلامحسین مظلومی در نهمین دقیقهٔ بازی به ثمر رسانده بود، در جریان بود که اعتراض ناگهانی کادر فنی پرسپولیس باعثشد این بازی تعطیل شود و عزیز اصلی یک سیلی را بر صورت ابوالقاسم حاج ابوالحسن داور مسابقه بنوازد. این دربی ۲۵ هزار نفر تماشاگر داشت و در نهایت فدراسیون وقت این دیدار را ۳ بر صفر به سود استقلال اعلام کرد.

دربی ششم یکی دیگر از صحنه های هنرنمایی اصلی در ۲۷ دی ماه ۱۳۴۹ بود. در این بازی دو تیم تا دقیقهٔ ۷۵ یک بر یک مساوی بودند، تا این که بازیکنان تیم پرسپولیس به دلیل اعتراض به نحوهٔ قضاوت داور زمین را ترک کردند. براساس رأی صادره از سوی فدراسیون فوتبال تیم استقلال با نتیجهٔ ۳ بر صفر برنده بازی اعلام شد. با این نتیجه استقلال به رکورد چهار برد پیاپی در دربی دست یافت. پرسپولیس ابتدا در دقیقهٔ دوم توسط حسین کلانی به گل رسید اما گل دقیقهٔ ۷۵ استقلال توسط عباس مژدهی بازی را به جنجال کشاند. در این دیدار که ۱۵ هزار تماشاگر داشت عزیز اصلی دومین سیلی معروف خود را روانهٔ صورت ارشد برازنده داور دیدار کرد.

در عکس عزیز اصلی را به همراه مرحوم حجازی در جریان بازی خداحافظی فرهنگ بادکوبه می بینید. این عکس مربوط است به سال ۱۳۶۵؛ ۱۵ سال بعد از خداحافظی عزیز از فوتبال.