ملت ایران: زلاتکو کرانچار، سرمربی تیم فوتبال سپاهان که حالا با انتخاب برانکو ایوانکوویچ به عنوان سرمربی دیناموزاگرب کمی به آینده در سپاهان امیدوارتر شده است و تمام تمرکز خود را خرج این تیم خواهد کرد، دیداری سخت را در فولادشهر انتظار می کشد. او باید در اصفهان برابر مرد کاربلد اصفهانی مصاف دهد و تنها برای پیروزی بجنگد. سپاهان که به اندازه ی کافی در مقام یک مدعی از صدر فاصله گرفته است، چاره ای جز پیروزی در این دیدار سخت ندارد. کرانچار در نشست خبری پیش از دیدار با راه آهن در هفته ی هشتم لیگ برتر فوتبال، در مورد شرایط این دیدار و بازیکنانش گفت:
دیدار برابر راه آهن؛ شرایط این بازی چگونه است؟
بازی دشواری پیش رو داریم چرا که راه آهن از نظر نتیجه گیری دچار بحران شده است و شرایطش به گونه ای است که برابر ما نیاز به برد دارد.
با نگاه کردن به بازی آنها برابر تراکتورسازی و استقلال متوجه می شویم که جایگاه کنونی راه آهن سزاوار این تیم نیست اما ما نیز در سراسر هفته تلاش خود را معطوف این دیدار کرده ایم تا به هدف مورد نظر دست پیدا کنیم.
ضعف سرزنی در مدافعان سپاهان؛ این را می پذیرید؟
اگر سوال شما به گلی که از داماش خوردیم مربوط می شود باید بگویم که ایران نژاد قبل از آن صحنه عکس العمل لازم را نشان نداد. اما نباید اجازه بدهیم که چنین صحنه ای ذهن ما را زیاد مشغول کند، چرا که مشکل اصلی ما جایی دیگر است.
مشکل اصلی ما زمانی است که مدافعان توپ ها را دفاع می کنند و توسط هافبک ها دریافت نمی شود و باعثمی شود تیم مقابل صاحب توپ های دوم و سوم شود.
سپاهان، مجتبی جباری و فقدان هافبک هجومی؛ وضعیت چگونه است؟
با آگاهی که داشتیم می دانستیم قرار نیست نویدکیا را از ابتدای بازی ها در اختیار داشته باشیم، این را می دانستیم که شاید او نیاز به جراحی داشته باشد و بیشتر از جمع ما دور باشد. روی همین اصل بود که هم باشگاه و هم خود من جباری را به عنوان وارثنویدکیا آوردیم تا به سبک خودش این خلا ما را پر کند.
او به لحاظ جسمی در کنار تیم حضور داشت اما ذهنش جای دیگری بود. به همین دلیل موقتاً او را کنار گذاشتیم تا استراحت و فکر کند. البته روی کیفیت او هیچ بحثی نداریم. اگر باشگاه تصمیم بگیرد که جباری به تمرینات برگردد من هم تابع باشگاه هستم و به نظر آنها احترام می گذارم. جباری از لحظه ای که آمد حمایت من و هواداران و شما رسانه ها را داشت اما نتوانست انتظار ما را برآورده کند.
بعد از بازگشت از اسلوونی گفتم که یعقوب کریمی، جباری و افشین با تأخیر به ما اضافه شده اند و برای جا افتادن نیاز به زمان دارند، اگر چه الان دیده می شود که افشین با انگیزه تمرین می کند تا خودش را به تیم برساند اما هنوز از سطح مورد انتظار ما دور است. همچنین می خواستیم در بازی برابر فجر از ابتدای دیدار از کریمی استفاده کنیم، اما مصدومیت او در آخرین لحظات جلوی این اتفاق را گرفت. همچنین بازیکن دیگری در پست نویدکیا پیدا کردیم، یعنی حاج صفی که او در بازی قبلی کیفیت بسیار خوبی از خود به نمایش گذاشت.
هافبک خارجی؛ خریداری خواهد شد؟
نبود جباری و مصدومیت نویدکیا باعثشده تا این پیشنهاد مطرح شود، اما اول باید وضعیت جباری مشخص شود همچنین با وجود کیفیت خوبی که غلامی، جالوویچ و حتی شریفی دارند به نظرم اولویت با یک مهاجم خارجی است.
رویانیان واظهارنظر اخیر او؛ واکنش شما چیست؟
قبل از هرچیز تعجب کردم از شخص رویانیان که انسان بسیار آبرومندی نه تنها در فوتبال بلکه در جامعه ایران است. شاید ایشان خواسته حرفش را با تیتری که در یکی از مقاله های زاگرب بعد از پیشنهاد دینامو به من مطرح شد، هماهنگ کند، اما باشگاه از منابع اطلاعاتی دیگری برخوردار است که من در جریان نیستم.
من شهروند کاملاً آزادی هستم و هرجایی که خواستند می توانم کار کنم، با این حال رویانیان را درک می کنم چون در برابر دو مسابقه فوق العاده حساس مقابل استقلال و ده روز دیگر برابر سپاهان قرار دارد و احتمالاً می خواهد با چنین صحبت هایی ما را تحت تأثیر قرار دهد اما فکر نمی کنم او به هدفش برسد، چرا که کذب در اصفهان جایی ندارد.
نمی خواهم بگویم رویانیان وحشت یا ترس دارد بلکه باید گفت او به تیم و به خود اعتماد به نفس ندارد که اینگونه حرف می زند.
سپاهان در سال های گذشته پرافتخارترین تیم ایران بوده، ما ضرب المثلی در کرواسی داریم که می گوید اول به حیاط خانه خودت نگاه کن بعد بیا سراغ ما، رویانیان هم اول حیاط خود را جارو کند و بعد بیاید سراغ ما.
دقایق پایانی نیمه ی دوم؛ چرا سپاهان خالی می کند؟
در بازی با داماش از بازیکنان نخواستم که در نیمه دوم دفاع کنند، بهترین دفاع حمله است، اما این خود بازیکنان هستند که ناخودآگاه عقب می کشند و باید بگویم از لحاظ جسمی و روحی آنها کاملاً آماده اند.
استقلال جباری را نمی خواهد؛ با این وضعیت او ماندگار خواهد شد؟
از باشگاه قبلی این بازیکن هیچ اطلاعی ندارم، تصمیم او کاملاً غیرحرفه ای بود که برازنده یک بازیکن ملی پوش نیست. من در مورد او این تصمیم را گرفته ام که نشان بدهم باشگاه سپاهان تا چه حد حرفه ای گری بازیکنان برایش مهم است. جباری هم باید با نحوه تلاش خود نشان بدهد که بازیکنی حرفه ای است تا سایر بازیکنان از او پیروی کنند.
من وقتی با کرواسی به جام جهانی رفتم با بازیکنانی شبیه جباری مواجه شدم با آنها نیز همین برخورد را انجام دادم، این کار من نتیجه داد و آنها در جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان جزو بهترین ها شدند.
دو تمرین آخر بدون تماشاگر؛ دلیل خاصی داشت؟
این تصمیم به دلیل حضور هواداران نیست چون ما می دانیم آنها چقدر تیم خود را دوست دارند و از این نظر هیچ مشکلی وجود ندارد، ما به خاطر کسانی که می آیند و اطلاعاتی از تمرین ما به تیم مقابل می دهند تمرین را بدون تماشاگر برگزار می کنیم. دو نوبت آخر تمرین از لحاظ تاکتیکی بسیار مهم است و این کار امری طبیعی در دنیاست.