ملت ایران: امیر قلعه نویی، سرمربی استقلال تهران این روزها درگیر تمرینات سخت قبل از دربی است، تمریناتی که کم و بیش با حاشیه های خاص خود در آمیخته است. قلعه نوئی که بیش از آن که به فکر صدرنشینی باشد در اندیشه ی حفظ رکورد شکست ناپذیری خود در دربی است، خود را برای مصافی سخت با علی دائی آمده می کند، علی دائی که سابقه ی رقابت و جنگ لفظی با قلعه نوئی را در این چند سال گذشته داشته است. قلعه نوئی در حاشیه تمرین استقلال در جمع خبرنگاران در مورد شرایط تیمش و همچنین شرایط این بازی گفت:
دربی پایتخت؛ مصاف ۷۷ به سود چه تیمی خواهد بود؟
فوتبال همین است یک بازی را می بری و ممکن است در یک بازی شکست بخوری نمی توان در همه بازی ها پیروز شد. البته خوشحالم و باید به مجموعه استقلال و خانواده بزرگ استقلال به خاطر پیشرفت در یک سال و خرده ای اخیر تبریک بگویم. هرچند بنده کم ترین نقش را در این پیشرفت داشته ام اما نمی دانم چرا برخی دوستان از این مسئله ناراحتند. مثلاً اگر تیم ملی به جام جهانی رفته این برای همه فوتبال ایران است ولی نمی دانم چرا برخی در مورد پیشرفت استقلال موضع گیری می کنند.
زمانی که من در سپاهان بودم ۳۰ درصد از مدال های گوانگجو متعلق به اصفهان بود به خاطر اینکه آنها بیشتر کار کرده بودند و به غیر از فوتبال در زمینه های دیگر هم پیشرفت کرده بودند نباید به آنها حسودی می کردیم متأسفانه بخل و حسادت مملکت ما را نابود می کند. نخبه کشی کشور ما را نابود می کند. آدم های کوچک در حد خودشان حرف می زنند و از تریبون هایی که دارند استفاده می کنند و حرف های خنده دار می زنند.
من حرف هایم را به طور کلی می زنم، استقلال با وجود مشکلات مالی که دارد توانسته افتخاراتی به دست بیاورد و این حاصل زحمات همه است. قلعه نویی کمترین نقش را در این مسئله داشته اکنون قطار به حرکت افتاده و بهتر است از آن حمایت کنیم اما همه به آن سنگ می زنیم.
حضور رویانیان در دیدار برابر بوریرام؛ این مساله چطور ارزیابی می کنید؟
از رویانیان ممنونم که برای تماشای آن مسابقه آمد خدا کند همیشه نگاه ها اینجوری باشد. اما خیلی ها نگاه اینجوری ندارند از پروین و رویانیان تشکر می کنم از پیشکسوتان خودمان هم که خیلی ها با مصاحبه هایشان حمایتمان کرده اند تشکر می کنم اما برخی هم ناراحت بودند و از مصاحبه هایشان مشخص است.
رکورد ۱۰ ساله ی شکست ناپذیری در دربی؛ اعتماد به نفس است یا استرس؟
هر بازی شرایط خاص خودش را دارد من نمی خواهم بگویم این آمار مال من است ما دنبال فوتبال جوانمردانه هستیم قبل از بازی با استقلال اهواز هم به بازیکنان و همکارانم گفتم حق کری خوانی ندارید اگر هم می خواهید مصاحبه کنید مصاحبه کلان انجام دهید.
کری خوانی؛ خوب است یا بد؟
خوب است اما نباید قداست شکنی شود و شأن و شخصیت افراد زیر سؤال برود. من در جلسه صبح روز مسابقه با استقلال اهواز به بازیکنانم این حرف ها را گفتم که نباید علیه تیم حریف حرفی بزنند و به جز احترام نباید چیز دیگری باشد.
در گذشته استقلال و پرسپولیس در رختکن سه گل از حریفان خود جلو بودند اما اکنون دیگر اینگونه نیست و شرایط فوتبال فرق کرده است. ما اکنون یک رقیب به نام پرسپولیس داریم و آنها هم یک رقیب به نام استقلال. در دربی هم ممکن است بازیکنان بزرگ ضعیف بازی کنند و شاید یک بازیکن که فکرش را هم نمی کنید خوب بازی کند.
حضور خلعتبری در دربی؛ نظر شما چیست؟
اجازه بدهید من در مورد تیم حریف حرفی نزنم از زمانی که مربیگری کرده ام همواره به همکارانم احترام گذاشته ام نمی خواهم در مورد تیم حریف صحبت کنم. اگر در مورد تیم استقلال سؤالی دارید بپرسید. چنین سؤالهایی باعثتنش روی سکوها می شود.
وضعیت مصدومان استقلال؛ در این باره بگوئید؟
در تیم ما هر بازیکنی که مصدوم شود در خدمت تیم پزشکی قرار می گیرد و زمانی که تیم پزشکی اجازه داد به تمرینات گروهی ملحق می شود. مسئولیت این تیم با دکتر نوروزی است. من این را در لورکوزن یاد گرفته ام صادقی از امروز با ما تمرین می کند و تیموریان و حیدری هم مشکلی برای بازی ندارند.
ساموئل؛ به تمرینات بازگشت؟
مشکل این بازیکن حل شده است و مبلغی را که باید می گرفته گرفته و از امروز در تمرینات ما شرکت می کند.
بحثپا در میانی نیست ما به بازیکنان ایرانی می توانیم بگوییم به خاطر مردم کمی صبر کنند اما خارجی ها بازیکنان حرفه ای هستند پول ساموئل عقب افتاده بود و در دو سه روز آینده مشکل گوران را هم حل می کنیم.
نتیجه ی دربی؛ پیش بینی شما چه خواهد بود؟
همه چیز دست خداست و من در کار خدا دخالت نمی کنم ما سعی و تلاش خودمان را می کنیم و تکلیفمان را انجام می دهیم. اگر لیاقت برد داشتیم پیروز می شویم و اگر نداشته باشیم به تیم حریف تبریک می گوییم.
احتمال فسخ قرارداد کی روش؛ نظر شما در این رابطه چیست؟
اجازه بدهید در مورد جایی که مسئولیت دارم حرف بزنم. کی روش هم برای فوتبال ما زحمت کشیده و ان شاءالله مشکل کی روش و همکارانش با فدراسیون حل شود همه باید نگاه ملی داشته باشیم اما نگاه ملی هم چارچوب هایی دارد و در آن باید منافع تیم ها و مردم هم در نظر گرفته شود.
قلعه نوئی وهواداران؛ چه صحبتی با آن ها دارید؟
هواداران همیشه از ما جلوتر هستند و به ما انرژی می دهند بهتر است آنها فقط تیم خودی را تشویق کنند و به تیم دیگری کاری نداشته باشند اگر غیر از این باشد به بیراهه رفته ایم.
استقلال در رتبه ی ۸۴ و پرسپولیس در رتبه ی بالای ۴۰۰؛ در این رابطه بگوئید!
این دلیل نمی شود، ما به استقلال خوزستان باختیم این سؤال کارشناسی نیست، خوشحالم که در یک سال اخیر نمودار حرکتی استقلال رو به بالا بوده است هر چند خیلی ها از اینکه مردم خوشحال شده اند ناراحتند و قلعه نویی کمترین نقش را در این موفقیت داشته همه از هیئت مدیره و مدیرعامل و معاونین باشگاه در این موفقیت نقش داشته اند، قلعه نویی اگر بخواهد سهم خودش را زیاد کند بی معرفتی کرده و اگر سهم دیگران را کمتر جلوه دهد کم لطفی است. اکنون ما در رده ۸۴ دنیا هستیم و با کمک خدا و اهل بیت ان شاءالله بتوانیم نماینده شایسته ای در آسیا باشیم.
گل سالم ما مردود شد، پنالتی ما را داور نگرفت و بازیکن حریف که باید اخراج می شد اخراج نشد اما نه من نه بازیکنانم اعتراضی به داور نکردیم نامه ای هم ننوشتیم شاید اگر کسان دیگری بودند چنین کاری می کردند. بعد از باخت به استقلال خوزستان روی مسائل روحی و روانی کار کردیم و فردا هم یک جلسه تمرین پشت درهای بسته داریم که می خواهیم روی کارهای تاکتیکی تمرین کنیم. امیدوارم مردم چه تماشاگران حاضر در ورزشگاه چه بینندگان تلویزیونی از دیدن این بازی لذت ببرند.
وضعیت استقلال در کورس قهرمانی؛ نظر شما چیست؟
استقلال اکنون صدر جدول است اما دوستان کم لطفی کرده اند همانطور که نصیرزاده هم گفت این خلاف قوانین فیفا است باید یک امتیاز را به مجموعه استقلال برگردانند.
هر دو تیم استقلال و پرسپولیس در بالای جدول هستند و نیازی به احتیاط نداریم. تیم های من و دایی هر وقت رو به روی یکدیگر قرار گرفته اند زیبا بازی کرده اند.
تلخ و شیرین های شما از دربی؛ برای مان بگوئید
بازی های استقلال و پرسپولیس شیرینی خاص خودش را دارد البته یادم است در اولین بازی که مقابل پرسپولیس به میدان رفتم عمل جراحی انجام داده بودم و قرار نبود بازی کنم اما جزو یازده نفر اصلی بودم، شرایط جسمانی خوبی هم نداشتم ۱۲۰ دقیقه بازی کردیم و با اینکه قرار نبود پنالتی هم بزنم به خواسته غلامحسین مظلومی پنالتی زدم. شکورزاده یک پنالتی را خراب کرد و نفر بعدی که قرار بود پنالتی بزند، نزد اسمش را هم نمی گویم و نوبت من شد که پنالتی بزنم که من هم آن پنالتی را خراب کردم. خوشحالم که هفت سال مقابل پرسپولیس نباختیم.
حساس ترین بازی استقلال و پرسپولیس زمانی بود که دو تیم رو در روی یکدیگر قرار گرفتند و تیم برنده راهی مسابقات قهرمانی آسیا می شد که ما در آن بازی دو بر یک پیروز شدیم و به آسیا رفتیم. پرسپولیس هم به جام در جام آسیا رفت و فکر می کنم در آن جام قهرمان شد.