ملت ایران: می توان اگر کمی با نگاهی دقیق تر به زوایای مختلف لیگ چشم انداخت به نکته های جالبی برخورد کرد. اینکه سن مدافعان فوتبال ما دارد بالا می رود. اینکه نسل تازه ای از مهاجمان جوان در فوتبال ما در حال ظهور هستند، مهاجمانی مانند مسعود حسن زاده و بایرامی و صادقیان که خیلی زود می توانند نظر ها را به خود جلب نمایند. با هم نگاهی می اندازیم به ستاره های لیگ ایران در هفته هفتم:
دروازه بان:
سرگیو پاشنکو(ملوان):دروازه بان سی و یک ساله ملوان اهل مولداوی است و به جز مسابقه تیمش برابر اسقلال خوزستان که درون دروازه تیم ملی مولداوی برابر روآندا ایستاده بود در همه بازی های ملوان فیکس بوده است. در روزی که بازیکنان ملوان توانستند بازی که اسکوچیچ از آنها انتظار داشت را ارائه دهند و از ضد حملات استفاده کنند و به گل برسند این پاشنکو بود که توانست با جسارت جلوی حملات مداوم مسی ها را بگیرد و ستاره میدان شود. اگر اتفاق خاصی نیفتد او در ویمبلی سنگربان مولداوی برابر انگلستان خواهد بود.
مدافع:
جلال حسینی(پرسپولیس):

مدافع انزلی چی پرسپولیس سی و دو ساله است. او فوتبالش را از ملوان شروع کرد و سپس به سایپا و سپاهان پیوست. حسینی یکبار با سایپا و سه بار با سپاهان قهرمان ایران شد. همچنین در سالهای ۸۶ و ۸۷ عنوان بهترین دفاع ایران را کسب کرد. سید جلال بیش از هفتاد بازی ملی هم در کارنامه دارد. او در برابر فولاد با یک ضربه سر سهمگین و استادانه توانست در همان ده دقیقه ابتدایی میخ پرسپولیس را بکوبد و در دفاع هم آنقدر بی نقص بود که بتوان او را ستاره خط دفاعی تیم هفته معرفی کرد.
محمد نصرتی(تراکتورسازی):
مدافع کرجی تراکتور هم به مانند سید جلال سی و دو ساله است و فوتبالش را از جوانان کشاورز شروع کرد و سپس به پاس رفت و از آنجا به فوتبال ملی معرفی گردید و هشتاد بازی ملی در کارنامه دارد. نصرتی از سال ۸۶ تاکنون بین تیم های پرسپولیس و تراکتور در رفت و آمد است! نصرتی دو بار با پاس و پرسپولیس قهرمان ایران شد و دوبار هم با پاس وسال گذشته هم با همین تراکتور نایب قهرمان. نصرتی هم به مانند جلال حسینی با یک ضربه سر زیبا برای تیمش گلزنی نمود. اما تفاوت او در این است که با گل سه امتیازی دقایق پایانی او تیمش از ورود به یک بحران رهایی یافت و تماشاگران تبریزی حداقل تا بازی بعدی راضی به نظر می رسند.
هادی عقیلی(سپاهان):
به مانند سایر مدافعان تیم منتخب هفته با سی و سه سال سن کمی مسن است و زاده تهران. فوتبالش را از جوانان راه آهن و پرسپولیس آغاز کرد و بدون یک دقیقه بازی برای تیم بزرگسالان قرمزها به سایپا پیوست. العربی و القطر قطر و سپاهان دیگر تیم هایی هستند که عقیلی در آنها توپ زده است. دو قهرمانی و یک نایب قهرمانی لیگ برتر و دو قهرمانی جام حذفی و یک نایب قهرمانی آسیا که همگی با سپاهان بدست آمد از افتخارات اوست. عقیلی حدود هفتاد بازی ملی دارد. در بازی برابر داماش اگر تجربه بالا و قدرت بدنی مطلوب او به خصوص در نیمه دوم نبود، داماش می توانست برنده از زمین خارج شود. داشتن عقیلی برای هر تیمی یک نعمت است.
هافبک:
ایمان مبعلی(استقلال صنعتی):
هافبک سی و یک ساله استقلال خوزستان اهل ایذه است. فوتبالش را از فولاد شروع کرد و پس از یک تور ایرانگردی حالا به تیم رقیب فولاد پیوسته است. البته مبعلی سالها فوتبالش را در امارات دنبال می کرد. مبعلی دوبار با فولاد و استقلال قهرمان ایران شده است و بیش از ۶۰ بازی ملی در کارنامه اش دارد. او استاد ضربه کاشته است و در برابر تیم سابقش یکی از دلایل برتری آبی های اهواز بود. ویسی امسال بسیاری از برنامه های تاکتیکی اش را بر مبنای استفاده از مهارت های مبعلی چیده است.
مازیار زارع عشق دوست(ملوان):
هافبک وسط بیست و نه ساله ملوان دومین بازیکن تیم منتخب هفته است که زاده انزلی است. او فوتبالش را از ملوان شروع کرد و سپس به پرسپولیس پیوست و بعد از دو فصل ناموفق در امارات دوباره به پرسپولیس برگشت. بیشترین گلهای او به وسیله شوت های سهمگینش به ثمر رسیده است. از بازیکنان محبوب کی روش است که معمولا جایگاهش در تیم او محفوظ است. اگر اخلاق زارع به مانند شوت هایش بود، شاید یکی از ستاره های ماندگار فوتبال ایران می شد. بازی منطقی و فضا سازی ها و پاس های طلایی اش از پایه گذاران اصلی برد دلچسب ملوانان در برابر شاگردان سرهنگ یاوری بود.
عادل کلاه کج(استقلال صنعتی):
هافبک رامهرمزی استقلال بیست و هشت ساله است و تاکنون در تیمهای فولاد، صبا، پرسپولیس، مس و سپاهان هم بازی کرده است و با فولاد قهرمان ایران شده است. در برابر استقلال بک به ثمر رساندن یک گل زیبا و یک پاس گل عالی، نقش اول در شکست دادن مدافع عنوان قهرمانی داشت.
قاسم حدادی فر(ذوب آهن):
هافبک سی ساله ذوب اهل اصفهان است و در تیمهای نفت آبادان و تراکتورسازی هم بازی کرده است. در کارنامه اش قهرمانی جام حذفی و نایب قهرمانی آسیا را با ذوب آهن دارد و ده بازی ملی هم در کیسه اندوخته است. دو پاس گل فوق العاده او موجب به ثمر رسیدن گل های اول و سوم ذوب آهن شد. حدادی فر لقب بهترین پاس گل دهنده هفته را از آن خود کرد تا تیمش با یک برد دلچسب کاملا از اعماق جدول کنده شود.
مهاجم:
پیام صادقیان(پرسپولیس):
مهاجم بیست و یک ساله ذوب آهن اهلتبریز است و فوتبالش را از تیم جوانان ملوان انزلی شروع کرد و سپس به ذوب آهن پیوست. او در همه ی سطوح ملی از نوجوانان تا امید حضور داشته و کاپیتان تیم ملی نوجوانان در جام جهانی نیجریه بود که یک گل هم به ثمر رساند. وی یک عنوان نایب قهرمانی و یک سومی لیگ را و همچنین یک عنوان نایب قهرمانی آسیا را با ذوبآهن در کارنامه دارد. صادقیان یک پاس گل شسته و رفته به سید صالحی داد تا سومین گل سرخپوشان رقم بخورد. از او در لیگ امسال بیشتر از اینها خواهیم شنید.
اکبر صادقی بادی(صبا):
مهاجم صبا پیش از این سابقه بازی در آلومنیوم هرمزگان و صنعتی کاوه را دارد. او در تمام بازی های صبا تاکنون فیکس بوده تا نشان دهد حاجی مایلی توجه ویژه ای به او دارد. شوت زیبا و از راه دور او باعثبه ثمر رسیدن نخستین گل صبا و برتری تیمش در برابر فجر شد و حالا یک نیم نگاهی هم البته به تیم ملی خواهد داشت.
مهرداد بایرامی(گسترش فولاد):
مهاجم بیست و سه ساله تبریزی تا اینجای کار چهار گل برای گسترش به ثمر رسانده است تا در بالای جدول گلزنان لیگ جای بگیرد. بایرامی جوان در تمام بازی های گسترش به میدان رفته است و امید داشتن یک گلزن تازه در فوتبال ایران را بیش از پیش زنده کرده است. گل تساوی بخش او به راه آهن توانست شاگردان خطیبی را به بازی برگرداند تا پایه گذار برتری تیمش گردد.
مربی هفته:
عبدالله ویسی(استقلال خوزستان):
گوآردیولای فوتبال ما انگار حسابی اوضاع و احوالش برگرفته از وضعیت پپ است. ویسی سال گذشته بدترین روزهای ورزشی اش را با پیکان تجربه کرد، اما امسال انگار با استقلال خوزستان جانی تازه گرفته است و توانست شاگردانش را برای شکست دادن قهرمان حسابی آموزش دهد. ویسی درست در روزی آبی های پایتخت را شکست داد که بامدادش گواردیولا توانسته بود با بایرن بزرگ آبی های پایتخت لندن را ناکام کنند! کار را چه دیده اید، شاید اگر سال گذشته گوآردیولا استراحت نمی کرد حالا پیکان هم در لیگ برتر حضور داشت!
تیم هفته:
پرسپولیس:
بردن در آستانه داربی مهم تر از نان شب است. امری که شاگردان دایی موفق به انجامش شدند. این برد مزه اش با باخت استقلال چند برابر شد و اگر قرمزها بتوانند هفته آینده دست پر مقابل استقلال از زمین خارج شودند دیگر روی آسمانها خواهند بود. شکست دادن فولاد آن هم با سه کار آسانی نیست که هر تیمی از پس اش بر بیاید. حالا پرسپولیس خود را به یک قدمی رقیب دیرینه رسانده است تا گرمای نفس هایش را هم آبی ها احساس کنند. داربی امسال با این برد پرسپولیس در اصل جنگ تصاحب سکوی اولی هم خواهد بود.