ملت ایران: افشین پیروانی کاپیتان سابق پرسپولیس و یکی از با سابقه ترین بازینان تاریخ این باشگاه دیشب و در مراسمی که در تالار وحدت برگزار شد نشان صلح جهانی را دریافت کرد تا در کنار علی دایی تنها ورزشکارانی باشند که در این مراسم به نشان فوق می رسند و از این پس سفیر صلح خواهند بود.

پیروانی درباره حضورش در این مراسم می گوید: «موسسه بین الملی سفیران صلح حدود یک ماه پیش با من تماس گرفت و اعلام کرد بنده به عنوان سفیر صلح انتخاب شدم و در خواست کرد تا در این مراسم حاضر باشم. همان زمان هم از من مصاحبه ای گرفته شد که دیشب در حین مراسم پخش شد و در نهایت من به عنوان سفیر صلح شناخته شدم.»

وی ادامه داد: «ما اول باید صلح را معنی کنیم. به نظر من صلح یعنی دوستی، سلامت، رفاقت و تمام اینها در مقابل جنگ ها و نا مهربانی ها وجود خواهد داشت. من عضو اصلی این مجموعه هستم و از این به بعد در نشست ها و سمینارها و فعالیت هایی که باعثدوستی و سازش خواهد شد شرکت خواهم کرد.»

پیروانی گفت: «در مراسم شب گذشته سفیران کشورهای اروپایی، آمریکایی و آسیایی حضور داشتند و به مساله صلح پرداخته شد. در این مراسم به غیر از من و آقای دایی چهره ورزشی دیگری حضور نداشت اما برخی از بازیگران و اساتید دانشگاه به عنوان میهمان یا سفیران صلح حضور داشتند.»

وی در خصوص ملاک انتخابش به عنوان سفیر صلح گفت: «معمولا برای این فعالیت ها از افراد شناخته شده و دارای تحصیلات استفاده می شود چرا که بحثتبلیغاتی هم مد نظر خواهد بود و هر شخصی که فعالیت می کند باید شناخته شده باشد. به نوعی تبلیغ در تبلیغ است اما ملاک اصلی انتخاب کنندگان تحصیلات دانشگاهی و تسلط به زبان بود و از بین ورزشی ها من و آقای دایی انتخاب شدیم. البته ما همواره سعی کردیم ادب و اخلاق را رعایت کنیم و یکی از دلایل انتخاب مان هم می تواند همین مساله باشد.»

کاپیتان و مربی سابق پرسپولیس در پایان گفت: «اینجا اصلا بحثورزشی مطرح نبود. بحثاین بود که دو نفر را انتخاب کنند تا نماینده این موسسه باشند اما در هر صورت برای من و تمام پرسپولیسی ها این انتخاب مایه افتخار است و امیدوارم صلح، صفا و صمیمیت همیشه در مقابل جنگ و درگیری قرار بگیرد.»

وی همچنین گفت: «به نظر من ورزش بهترین وسیله برای ورود به این مسائل خواهد بود چون حضور در یک رقابت ورزشی و قهرمانی در سطح بین المللی تاثیر به مراتب بیشتری در مسائل مربوط به صلح داشته باشد و انتخاب ما هم بر همین اساس بوده است.»

پیروانی در باره جوایزی که در این مراسم گرفت توضیح داد: «هم تندیس صلح جهانی را دادند که به نوعی سمبل این سمینار بود هم نشان لیاقت صلح را گرفتیم و البته یک کتاب در همین خصوص.»