ملت ایران:علی دایی با اظهار نظرهای تندش در برنامه ۹۰ دوباره خبرساز شده است. او که دیشب نظرات کارشناس داوری را به سود خود و تیمش نمی‌دید در بخشی از حملات تندش به محمد فنایی گفت: «همه می‌دانند شما مشاور چه کسی هستی…» و با این اتهام سعی کرد نظرات کارشناسی فنایی را بی‌اعتبار کند. حال آن‌که مشاوره دادن یک کارشناس داوری به تیم‌های فوتبال اتفاق غیرقانونی و نامتعارفی نیست و حتی در کشورهای اروپایی به صورت علنی و رسما انجام می‌شود.

آقای نصیرزاده؛ مشاور بودن یک کارشناس داوری از دیدگاه قانون اشکالی دارد؟

نه، چه اشکالی دارد؟ در تمام دنیا این اتفاق می‌افتد. نه‌تنها کارشناس داوری بلکه داوران فعال هم در تیم‌های باشگاهی نقش مشاور را بر عهده می‌گیرند. یک نکته جالب برای‌تان بگویم. در انگلستان داوران فعال، یعنی کسانی مثل ترکی و فغانی خودمان که هنوز در لیگ سوت می‌زنند، همزمان با تیم‌های باشگاهی قرارداد رسمی می‌بندند و به آن‌ها مشاوره داوری می‌دهند.

بعد همین داوران در بازی تیمی که با آن قرارداد دارند سوت هم می‌زنند؟!

نه! در چینش داوران این نکته در نظر گرفته می‌شود. این داورها تحت قرارداد یک تیم باشگاهی هستند و حتی با آن تیم تمرین می‌کنند و با بازیکنان تیم می‌دوند. اما دیگر برای آن تیم سوت نمی‌زنند. اتحادیه فوتبال انگلیس اعتقاد دارد با این کار هم بازیکنان به رویه داوری عادت می‌کنند و هم داوران بیشتر با کار بازیکن‌ها آشنا می‌شوند.

در ایران هم مشابه این اتفاقات رخ می‌دهد؟

به شکل رسمی و کاملا مشابه که نه، اما به شکل‌های دیگر بله. من خودم زمانی در تیم استقلال به عنوان مشاور در مسائل داوری فعالیت می‌کردم. یک دوره هم زمانی که ذوب‌آهن در لیگ قهرمانان آسیا حاضر بود همراه این تیم بودم. همین حالا داوران زیادی در تیم‌های لیگی پست دارند. احمد ابهران سرپرست تراکتورسازی است و رحیم رحیمی مقدم در گسترش فولاد کار می‌کند. خود حسین عسگری زمانی سرپرست برق شیراز بود…

… و محمد فنایی مشاور کیست؟ اشاره دایی به کجا بود؟

آقای فنایی را الان نمی‌دانم کجا فعالیت می‌کنند ولی یک زمانی خاطرم هست که با تیم‌های کشاورز و پورا در تهران کار می‌کردند. این اصلا اتفاق عجیبی نیست.

پس حمله دایی به او را بی‌اساس می‌دانید؟

بله. اصلا در مسابقه‌ای که آقای دایی روی آن بحثداشت تیم حریف ذوب‌آهن اصفهان بود. مگر آقای فنایی ارتباطی با تیم ذوب‌آهن دارد و یا در این تیم ذی‌نفع است؟!

در یک بخش دیگر، نظرات محمد فنایی در مورد حکم انضباطی هم مورد انتقاد دایی قرار گرفت. در مورد این‌که داور فقط باید درباره داوری نظر بدهد، چه نظری دارید؟

اولین کارشناس داوری که در مورد مسائل انضباطی اظهار نظر کرد خود من بودم. سال ۷۸ من در مورد محرومیت استقلال و پرسپولیس و احکام آن روز نظر دادم که با واکنش‌های زیادی روبه‌رو شد. اساسا هر اتفاقی وقتی برای اولین بار می‌افتد از نظر بعضی‌ها با قبح و زشتی همراه است. اما به مرور جا می‌افتد. در فوتبال ما از این تابوهای عجیب و غریب کم نیست. هر چیزی را اولین بار می‌بینیم فکر می‌کنیم نادرست است.