ملت ایران: در نخستین دقایق بامداد امروز علی دایی ساعتی پس از پخش صحنه های مربوط به داوری دیدار تیمش مقابل ذوب آهن روی خط تلفنی برنامه نود آمد و از همان آغاز نشان داد که رابطه اش با عادل فردوسی پور برعکس یکی دو سال اخیر رو به وخامت می رود و نزدیک به وضعیت نارنجی است.

دایی که عصبانی به نظر می رسید بعد از صحبت اولیه فردوسی پور مبنی بر اینکه «چرا گفتید برنامه نود کار خودش را کرد و قضاوت بازی با ذوب آهن را تحت تاثیر قرار داد؟» به عادل توپید و گفت منظورش از آنچه در کنفرانس خبری بعد از بازی با ذوب آهن گفته را درست متوجه نشده اند. دایی گفت: «اصلا چه کسی گفته آن صحنه پنالتی بازی با تراکتورسازی پنالتی بود. همه گفتند پنالتی نبوده ما هم گفتیم پنالتی نبوده. منظور من آن صحنه ای بود که شما و کارشناس تان در مورد درگیری آقای کریمی و دهنوی گفتید پنالتی بوده، در صورتی که آنجا آقای کریمی اول دهنوی را زد و اگر داور در همان صحنه بازی را قطع می کرد و به کریمی کارت زرد می داد کار به آنجا نمی کشید.»

این تازه شروع دعوا بود چرا که دایی پشت سر هم حرف می زد و عادل را به رگبار گلوله بسته بود: «ببخشید شما در بازی اول گزارشگر بازی ما بودید. در همان دقیقه ۱۰ بازی بر می گردید می گویید چون قاسم دهنوی نسبت به سپاهان از پرسپولیس پول بیشتری گرفته به این تیم رفته است؟ می خواهم از شما بپرسم از کجا مطمئنی که پرسپولیس بیشتر به او پول داده؟ مگر شما علم غیب داری؟ شما مطمئن باشید دهنوی کمتر از سپاهان از ما پول گرفته.»

دایی بعد از این تذکر سفت و سخت به عادل خطاب به فنایی کارشناس داوری برنامه گفت: «آقای فنایی آن صحنه ای که محمد نوری در محوطه جریمه ذوب آهن سرنگون شد مدافع حریف با کف پا آمد و باید داور خطای دو ضرب می گرفت.»

این حرف دایی باعثشد تا فردوسی پور ازعوامل پشت صحنه بخواهد این تصویر را دوباره پخش کنند که بعد از این اتفاق فنایی نظر دایی را رد کرد تا دعواها تازه شروع شود. طبق معمول فنایی می گفت: «آقای دایی شما از بزرگان فوتبال هستی اما ما هم سال ها در داوری بوده ایم و..» دایی هم که نمی خواست کوتاه بیاید: «شما می گوئید سال ها در داوری بوده اید ما هم ۲۵-۲۰ سال است در فوتبال هستیم و طوری حرف می زنید که انگار در آن سال ها ما راگبی بازی می کردیم. ببخشید، برای علی دایی بهترین داورهای دنیا قضاوت کرده اند.»

بعد از اینکه چند بار صحنه درگیری نوری و صلصالی پخش شد و طرفین در این مورد به اجماعه نرسیدند دایی ب سراغ صحنه هند سپهر رفت و گفت: «شما چطور می گوئید این صحنه هند نبوده اما صحنه هند استقلال را پنالتی اعلام می کنید؟ ببخشید دست سپهر حیدری کاملا باز است، مگر قانون داوری عوض شده که ما خبر نداریم؟»

بعد از این فنایی در مقام دفاع از حرف هایش بر آمد و حرف های او با دایی در هم رفته بود تا عادل هاج و واج بماند اما وسط دعوا دایی خطاب به کارشناس نود حرفی زد که دهان او باز ماند: «همه می دانند شما مشاور چه کسانی هستی!»

دایی همچنین به فنایی ایراد گرفت که «شما چرا گفتی که کمیته انضباطی در مورد کسر امتیاز از تیم ها کار درستی کرده؟ مگر شما کارشناس مدیریت و مسائل حقوقی فوتبال هستی؟» این حرف های دایی، فنایی را شاکی کرد و اوهم جواب داد اما با بالا گرفتن دعوا عادل وارد معرکه شد تا قضیه را جمع و جور کند که پای خودش هم گیرافتاد.

عادل با اشاره به مصاحبه دایی بعد از بازی با ذوب آهن مدام به سرمربی پرسپولیس می گفت: «آقای دایی از شما که در آلمان بوده ای، همه افتخارات را داری و همه جای دنیا را دیده ای انتظار بیشتری می رود. چطور می شود که به خاطر نود و پخش صحنه های داوری بازی با تراکتورسازی قضاوت بازی شما تحت تاثیر قرار بگیرد؟» که دایی جواب داد: «حتما تاثیر دارد چون برنامه شما را همه می بیننند و…».

دایی دوباره به مساله دهنوی گیر داد که چرا عدادل درباره چیزی که نمی دانسته حرف زده که عادل بعد از اصرارهای دایی جواب داد: «من بر اساس نوشته های سایت ها و روزنامه ها و بر اساس حدس و گمان گفتم» که دایی گفت: «مگر با حدس و گمان می شود چیزی گفت؟» دایی که توپ پری داشت شروع به شماتت فردوسی پور کرد اما عدادل با تیزچنگی موضوع را به جای دیگری کشاند. با این حال وقتی اوضاع برای مجری نود سخت شد گفت: «آقای دایی قبول کنید کار دهنوی اشتباه بوده. شما در آلمان دیده بودید که یکی بیاید هرتابرلین یا بیله فلد وهمزمان با تیم دیگری هم قرارداد ببندد؟»

دایی در صدد پاسخگویی برآمد که عادل بازهم حرف های او را قطع و قضیه را جمع و جور کرد تا دوباره فنایی و دایی بحثکارشناسی فوتبال و داوری را پی بگیرند. بعد از آن فنایی و فردوسی پور روی این مساله تاکید کردند که اگر کارشناسی در برنامه نود حاضر می شود نظر خود را می گوید و شاید آن نظر اشتباه بوده و با نظر کارشناس دیگری مغایرت داشته باشد ضمن اینکه فردوسی پور هم گفت: «من کاری ندارم کارشناسان داوری ما بیرون چه کار می کنند اما بارها شده خودم نظر کارشناس را قبول نداشته ام اما چیزی نگفته ام. مثلا همین صحنه هند امیرحسین صادقی را اعتقاد داشتم پنالتی نبوده اما آقای فنایی گفتند پنالتی است. مطمئن باشید در این مورد هیچ اجماعی هم وجود ندارد اما ما اگر ببینیم یک کارشناس چند بار اشتباه کرده از او استفاده نمی کنیم و …»

حرف های عادل با تذکرات کارشناسی فنایی پیگیری شد و دایی هم کمی کوتاه آمد اما مکالمه نه چندان دوستانه طرفین بدون تائید حرف های عادل و فنایی از سوی دایی به پایان رسید چرا که نقاط اشتراک طرفین کمرنگ تر از اختلاف نظرهایشان بود و اینچنین مجادله سه جانبه بامداد سه شنبه ختم به خیر شد؛ با خنده های تلخ عادل و فنایی و خداحافظی سریع دایی که حداقل در این خداحافظی نشانه های رضایت سرمربی پرسپولیس از حرف هایی که زده و درصدد دفاع از حق تیمش برآمده، مشهود بود.