ملت ایران: یک دختر جوان طراح اسپانیایی به نام آنا ویوس(Anna Vives) که از سندروم مادرزادی داون(Down Syndrome) رنج می‌برد برای نوشته نام‌های پشت پیراهن بازیکنان بارسلونا در بازی مقابل سانتوس در جام خوان گمپر فونت طراحی کرد. این دختر به عنوان یکی از مهمانان افتخاری به نیوکمپ دعوت شد و بازیکنان با پیراهن‌های معمول بارسلونا که حمایت بنیاد قطر و یونیسف را داشت به همراه نوشته‌هایی که او طراحی کرده بود بر تن کردند. هدف از این کار نشان دادن توانایی بیماران ذهنی بوده و این که داشتن سندرم داون مانعی برای غلبه بر مشکلات نیست.

این فونت با همکاری بنیاد ایتینراریوم که یک سازمان مردم‌نهاد خیریه برای گسترش کارآفرینی و آموزش در حوزه دستگاه‌های همراه است و آنا برای آن‌ها کار می‌کند تهیه شده است. فونتی که آنا طراحی کرده در تمامی برنامه‌های پردازش کلمه مثل ورد قابل استفاده است و برای جملات کوتاه توصیه شده است.

به گفته بخش خبری وبسایت مرکز تجارت جهانی بارسلونا هدف از برگزاری این اقدام ابتکاری نشر و بسط ایده برابری اجتماعی و شکوفایی مهارت‌ها از طریق همکاری گروهی است. وبسایت رسمی باشگاه نیز اعلام کرده که عواید مالی برای افزایش بودجه بنیاد ایتینراریوم در پروژه باکس ۲۱ که هدف از آن بالابردن سطح زندگی، اوقات فراغت و تفریح مردمی که ناتوانی‌های آموزشی دارند، مخصوصا فعالیت‌های ورزشی این افراد است عنوان شده است.

آنا کار بر روی طراحی‌اش را از سپتامبر ۲۰۱۱ با همکاری تیمی از این بنیاد خیریه که دفترش در طبقه هفتم مرکز تجارت جهانی بارسلونا است آغاز کرده و آن را برای استفاده در کامپیوترها آماده کرده است. همچنین یک خط تولید از پیراهن‌هایی که در آن‌ها از طرح‌ها و فونت‌های آنا استفاده شده راه‌اندازی خواهد شد. عواید تمامی پروژه‌هایی که بر اساس این طرح و برند لباس نیز به سازمان‌های خیریه خواهد رسید. اولین عایدی نیز به بنیاد مشهور آنا بلا که یک سازمان مبارزه با بدرفتاری زنان است خواهد رسید.

آنا ویوس ۲۸ ساله می‌گوید: احتمالا امروز شادترین روز تمام زندگی من است. من یک هوادار بارسلونا هستم و بازیکن مورد علاقه‌ام آندریاس اینیستاست. او انسان خیلی خوبی است. من به نیمار هم علاقه دارم. او هم آدم خوبی است و همیشه می‌خندد. دوستش دارم.

آنا این فونت را به صورت رایگان به تمامی آژانس‌های اجتماعی و آموزشی تقدیم کرده است تا برای مقاصد آموزشی و بالا رفتن آگاهی عمومی استفاده شود. البته استفاده تجاری و تبلیغاتی از آن منوط به مشاوره با بنیاد خیریه ایتینراریوم شده است. این مطالب را مارک ویوس رییس بخش ارتباطات این بنیاد بشردوستانه اعلام کرده است.

این طراح محلی که قبلا یک کلاه ایمنی برای خورخه لورنزو، قهرمان جهانی موتورسواری طراحی کرده بود این بار اولین فونت پشت پیراهن بارسا را برای آندرس اینیستا طراحی کرده است که یکی از حامین فعال این پروژه به حساب می‌آید و در تمامی مراحل پروژه همکاری نزدیکی با این طراح داشته است.

این بازی به خاطر اولین حضور لیونل مسی در کنار نیمار برزیلی توجهات زیادی به خود جلب کردد. در این بازی فوق‌العاده که نیمار در برابر تیم سابقش بازی می‌کرد بارسا با نتیجه ۸ بر صفر برنده شد. پیراهن‌هایی که بازیکنان در این شب استثنایی که با برد پرگل بارسایی‌ها همراه بود در یک حراجی در سایت e - bay در سوم آگوست به حراج گذاشته شده است. گفته می‌شود بیش از ۸۰ درصد هوادارانی که برای تماشای بازی به ورزشگاه آمدند این پیراهن‌ها را خریداری کرده‌اند.

سندرم داون که در گذشته مونگولیسم نیز نامیده می‌شد، یک بیماری ژنتیکی است که به دلیل حضور تمام یا بخش از یک کروموزم اضافی در جفت کروموزم ۲۱ به وجود می‌آید. این بیماری دارای علایم مختلف از جمله ناهنجاری‌های عمده و یا خفیف در ساختار یا عمل کرد ارگان‌ها می‌باشد و از جمله علایم عمده و زودرس که در تقریباً همه بیماران مشاهده می‌شود وجود مشکلات یادگیری و نیز محدودیت و تاخیر رشد و نمو می‌باشد. افراد مبتلا به سندرم داون توان ذهنی پایین تر از حد میانگین دارند و به طور معمول دچار ناتوانی ذهنی خفیف تا متوسط هستند. تعداد کمی از مبتلایان به سندرم داون دچار ناتوانی شدید ذهنی هستند. متوسط میزان بروز این سندرم مابین ۱ در ۶۰۰ تا یک در ۱۰۰۰ مورد از تولد نوزادان زنده گزارش شده‌است که این میزان در مادران جوان کم تر و باافزایش سن مادر افزایش می‌یابد. با این وجود در حدود دو سوم مبتلایان به سندرم داون از مادران زیر ۳۵ سال متولد می‌شوند.

پیش از این فیلم سینمایی روز هشتم(۱۹۹۶) ساخته ژاکو وان دورمل درباره بیماران مبتلا به این سندروم ساخته شده است و پوران درخشنده در فیلم با عنوان بچه‌های ابدی(۱۳۸۵) به مشکلات آن‌ها پرداخته است.