ملت ایران: برنامه ۹۰ شب گذشته مانند همیشه دیدنی بود؛ محمد فنایی به عنوان کارشناس داوری و احمد مومن زاده، مهمانان حضوری این برنامه بودند.

شب گذشته برنامه ۹۰، شش روز پس از آخرین برنامه‌اش دوباره روی آنتن رفت و از ساعت ۲۲ و ۴۵ از طریق شبکه سوم سیما ‌روی آنتن رفت.

در آغاز برنامه نود عادل فردوسی پور ابهام بزرگی را برطرف کرد و مشخص شد که ورزشگاه آزادی چند هزار نفری است.
او عوامل برنامه اش را به آزادی فرستاده بود تا پس از گفت و گو با مسئولان این ورزشگاه، سرانجام به یک عدد درست در خصوص تعداد حضور تماشاگران دست پیدا کند.

مسئولان ورزشگاه آزادی اعلام نمودند با توجه به اینکه طبقه دوم این استادیوم هنوز مجهز به صندلی نشده، مشخص شد که درمجموع ۹۳ هزار نفر می توانند مسابقات فوتبال را در داخل این ورزشگاه تماشا کنند.
این در حالی است که در گزارش های سال های دور همان زمان که هنوز صندلی های طبقه اول هم سیمانی بود گزارشگران فوتبال، به عدد ۱۲۰ هزارنفر هم رسیده بودند.

محمد فنایی عنوان کارشناس داوری بر این باور بود که در بازی استقلال و سپاهان پنالتی سپاهان به درستی اعلام شد و یک پنالتی روی غلامی هم گرفته نشد در ضمن دو پنالتی بسود استقلال روی قاضی و نوری را داور نادیده گرفت. وی ضمنا معتقد بود که امیرحسین صادقی به خاطر خطا روی رحمان احمدی باید اخطار دریافت می کرد که در این صورت این بازیکن با دریافت کارت زرد دوم از بازی اخراج می شد.

پاسخ فردوسی‌پور به رویانیان و دایی

عادل در قسمتی ار حرفهایش خطاب به رویانیان گفت: خوب است من هم بگویم که شما سه نفر را کشته اید و سپس عذر خواهی کنم؟ نه از لحاظ شرعی، نه از لحاظ اخلاقی و نه از لحاظ انسانی بیان کردن این حرف ها درست نیست.

پس از آنکه عادل فردوسی پور در برنامه هفته گذشته اش داوری دیدارهای پرسپولیس را با نظر کارشناسان بررسی کرد، مدیرعامل و سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس در مصاحبه های متعددی تاکید کردند چون فردوسی‌پور در برنامه اش به موضوع داوری و پنالتی برای این تیم پرداخته، داور دیدار برابر ذوب آهن برای پرسپولیس پنالتی نگرفت.

فردوسی پور در برنامه دوشنبه شب خود به اظهارات محمد رویانیان واکنش نشان داد. وی هنگامی که به این موضوع اشاره داشت رو به دوربین کرد و گفت: شما که متشرع هستید آیا کاری که کردید اخلاقی و انسانی است؟ آیا درست است که بیایید هر حرفی دلتان می خواهد بزنید و بعد بیایید و عذرخواهی کنید؟

وی خطاب به رویانیان گفت: شما اگر مباحثدیگری دارید چرا این بحثها را پیش می کشید. از هر نظر هم که این موضوع را در نظر بگیرید کار اخلاقی و انسانی نیست. مطرح کردن این مبالغ خنده دار است. رحمتی و نکونام هم با این همه درآمدی که دارند اینقدر پول نمی گیرند.

عادل فردوسی پور ادامه داد: من قبل از این هم در مورد مبالغ دریافتی و درآمد برنامه صحبت کرده بودم. اما بازهم می گویم که درآمد کل یکسال برنامه نود به اندازه یک بازیکن درجه سوم شما هم نیست. من ۱۵۰ نفر عوامل برنامه دارم که همه مدیران سازمان صداوسیما هم از این موضوع اطلاع دارند و می توانند در این مورد شهادت بدهند.

مجری برنامه نود گفت: من قبلا هم گفته ام که از پیامک ها و تبلیغات یک ریال هم به برنامه نود و من نمی رسد. آقای رویانیان خوب است من هم بگویم شما سه نفر را کشته اید و بعدش عذرخواهی کنم؟

تهیه کننده و برنامه ۹۰ که از اظهار نظر مدیرعامل پرسپولیس دلخور بود در ادامه طعنه هایش به محمد رویانیان رو به محمد فنایی کارشناس داوری برنامه اش کرد و گفت: حتما شما هم برای حضور در برنامه ما هر برنامه ۴ میلیارد تومان دریافت می کنید.

وی سپس روی سخنش را به سمت علی دایی چرخاند و گفت: دایی در مصاحبه اش گفته که چون فردوسی پور در برنامه اش به داوری ما پرداخته داور دیدار با ذوب آهن تحت تاثیر قرار گرفته و برای ما پنالتی نگرفته است. از علی دایی بعید است. مگر می شود یک برنامه روی قضاوت داوران تاثیرگذار باشد.

فتح الله زاده جبارسینگ شد!

مدیر استقلال: قانون باید برای همه تیم ها یکسان باشد

پیش از حرفهایفتح الله زاده در گزارشی که پیرامون نحوه جدایی مجتبی جباری از استقلال در برنامه نود پخش شد، پای جبارسینگ هم به این ماجرا کشیده شد!

در برنامه دوشنبه شب نود گزارشی در مورد اتفاقاتی که منجر به جدایی جباری از جمع آبی پوشان شد روی آنتن رفت که در بخشی از آن نمایی از فیلم شعله با صدا و تصویر جبارسینگ هم پخش شد که وی نقش فتح الله زاده را در این ماجرا ایفا می کرد! مجتبی جباری پس از سال ها بازی در تیم فوتبال استقلال در فصل نقل و انتقالات لیگ سیزدهم به تیم سپاهان پیوست. این جدایی به دنبال درگیری هایی بود که وی با علی فتح الله زاده داشت صورت گرفت و شماره ۸ آبی ها به تیم رقیب پیوست و در هفته دوم برابر استقلال به میدان رفت. در آن بازی سپاهان موفق به شکست دادن استقلال شد.

علی فتح الله زاده در برنامه تلویزیونی ۹۰ اظهار کرد: باید فوتبال را کنار گذاشته و برای رسیدن به قهرمانی روی سکوها مسابقه بدهیم، چراکه به نظر می رسد در فوتبال ایران امتیاز را به جای زمین در سکوها تقسیم می کنند.

وی افزود: همه ما معتقدیم توهین به داور کار ناپسندی است و این ناهنجاری را محکوم می کنیم اما سوال اینجاست که آیا یک داور هرکاری که دوست داشت می تواند در زمین برعلیه بازیکنان بزرگ انجام دهد؟

فتح الله زاده تصریح کرد: فدراسیون فوتبال باید فرهاد مجیدی را تشویق می کرد چراکه داور دیدار با سپاهان هرکاری دوست داشت با کاپیتان استقلال انجام داد. مگر یک بازیکن چقدر صبر دارد که باید همواره از سوی یک داور خاص آسیب ببیند. چرا باید بازیکن به داور احترام بگذارد اما در مقابل احترام نبیند.

وی گفت: علیرضا فغانی به گفته کارشناسان ۲ پنالتی به سود استقلال در دیدار با سپاهان اعلام نکرد و ما نیز هیچ اعتراضی نداشتیم چرا که اعتقاد داریم فغانی داور خوبی است و اشتباهات او سهوی است اما باید در رفتار خود با بازیکنان بزرگ تجدید نظر کند.

مدیرعامل استقلال با تاکید براین که باید با تمامی تیم هایی که هواداران آنان با داور رفتار نامناسبی دارند نیز چنین برخوردی شود، گفت: اگر در پایان فصل به خاطر همین یک امتیاز قهرمانی را از دست بدهیم، هواداران استقلال آرام نخواهند بود.

این مدیرعامل ادامه داد: همه اعتقاد داریم باید فضای ورزشگاه ها پاک شود اما این روشی که کمیته انضباطی در پیش گرفته به هیچ عنوان صحیح نیست.

وی در مورد بدهی باشگاه استقلال به بازیکنان و هزینه های چندین میلیاردی آبی پوشان گفت: تا زمانی که حق واقعی خود را از بلیت فروشی دریافت نکنیم مشکلات مالی وجود دارد.

واکنش تند دایی در واکنش به اظهار نظر فنایی

سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس تهران در واکنش به اظهار نظر کارشناس داوری یک برنامه تلویزیونی ۹۰ فنایی کارشناس داوری را مشاور یک باشگاه لیگ برتری معرفی کرد.

علی دایی درواکنش به صحبت های محمد فنایی که معتقد بود قضاوت دیدار پرسپولیس وذوب آهن بدون مشکل بوده وداور این دیدار به درستی به سود پرسپولیس خطای پنالتی اعلام نکرده است، گفت: شما مشاور یکی از تیم های لیگ برتری هستید و گمان می برید ما در این سال ها در فوتبال نبوده ایم.

دایی ادامه داد: آقای فنایی که می گویید ۱۵ سال است کارشناس داوری هستید، آیا گمان می برید ما در این مدت راگبی یا تنیس روی میز بازی می کردیم. من نیز سال ها درفوتبال اروپا وجهان حضور داشته وبازی هایم را بهترین داوران جهان قضاوت کرده اند.

سرمربی پرسپولیس خطاب به کارشناس داوری این برنامه تلویزیونی عنوان کرد: مگر شما کارشناس حقوق هستید که درخصوص رای کمیته انضباطی اظهار نظر می کنید.

وی همچنین خطاب به مجری این برنامه گفت: شما نباید یکطرفه به قاضی بروید چراکه اعلام کردیم قاسم دهنوی دردیدار با تراکتورسازی روی علی کریمی خطای پنالتی مرتکب شد درحالیکه کریمی ابتدا خطا را انجام داد، ضمن اینکه شما در گزارش زنده بازی از کجا می دانید دهنوی پرسپولیس را برای پول بیشتر به سپاهان ترجیح داد.

در ادامه دایی به فنایی گفت در دربی همه کارشناس عنوان کردند که دو پنالتی پرسپولیس گرفته نشد ولی شما در برنامه ۹۰ اظهار کردی که هر دو صحنه پنالتی نبود..

در ضمن دایی اعتقاد داشت که در صحنه مشکوک پنالتی خطای کف پای صلصالی گرفته نشد.

محمد فنایی کارشناس داوری نیز به علی دایی اعلام کرد: شما به عنوان یکی از بزرگان فوتبال ایران باید یاد بگیرد به نظرات دیگران احترام بگذارید.

در ادامه برنامه گزارشی در خصوص غفور جهانی مهاجم پیشین تیم ملی فوتبال پخش شد و این پیشکسوت فوتبال از خاطرات گذشته اش صحبت کرد.

ضمنا احمد مومن زاده مهاجم سالهای گذشته تیم های سپاهان استقلال و فولاد خوزستان میهمان حضوری برنامه نود بود.

وی در خصوص اینکه چرا در دوران حضور در استقلال مهاجمی گل نزن بود گفت: نمی دانم چرا اما فکر می کنم در آن زمان دروازه ها را کوچک کرده بودند! فتح الله زاده مدیرعامل استقلال در زمان حضور مومن زاده در استقلال اعلام کرده بود این بازیکن آقای گل می شود و به او لقب دل پیرو را داد!

مومن زاده در ادامه گفت: زمانیکه از استقلال به فولاد رفتم انگار از قفس آزاد شدم و توانستم گل های خوبی برای این تیم بزنم و توانستیم این تیم را قهرمان کنیم. در آن زمان سرمربی تیم ما فرانچیچ بود اما تمامی کارها را ویسی انجام می داد.

مومن زاده که به عنوان یک مهاجم گل نزن شناخته می شد در خصوص مهاجمان گل نزن امروزی گفت: یک روز آرش برهانی با من تماس گرفت و گفت آقا ببخشید که به من می گویند گل نزن اما من به او گفتم شما هنوز نصف من هم گل نزدید به این حرفها توجهی نکن و برو کار خودت را بکن! مومن زاده در پایان راجع به بهترین فرصتی که گل نزده گفت: فکر می کنم پاس گلی که زرینچه به من داد و گل نکردم بهترین موقعیت گلی بود که گل نکردم!

قسمت پایانی برنامه ۹۰ به تیم ملی فوتسال بانوان اختصاص داشت که دل پری از فدراسیون داشتند و بابت بی احترامی ها و عدم دادن پاداش گله مند بودند.

فریده شجاعی نایب رئیس فدراسیون فوتبال ضمن انتقاد از عملکرد فردوسی پور در جریان پرداختن به این موضوع و کم توجهی به فوتبال بانوان تمامی صحبتهای مطرح شده توسط بازیکنان را تکذیب کرد و اعلام نمود تمامی هزینه های ایاب و ذهاب بازیکنان تیم های ملی بانوان به انها پرداخت می شود. حتی در آن شب ۵ نفر از بانوان را در خوابگاه جای دادیم و مابقی آنها نیز به خانه یکی از دوستانشان رفتند و این موضوع که می گویند آنها را در نیمه های شب و در ترمینال رها کردیم را به شدت تکذیب می کنم.

پرسش و پاسخ نظرسنجی ۹۰

تا ساعت دو حدود دو میلیون نفر در این نظر سنجی شرکت کردند، پرسش نظرسنجی نود این بود که آیا مایلید ایران میزبان جام ملتهای آسیا ۲۰۱۹ شود؟ ۱ - آری ۲ - خیر. که در پایان ۸۸ درصد تمایل خود را جهت میزبانی جام ملتهای آسیا توسط ایران اعلام کردند ولی ۱۲ در صد مخاف آن بودند.

این برنامه در ساعت دو ۲۰ دقیقه به اتمام رسید.