ملت ایران:محمد رویانیان درباره نشست برگزار شده با روسا و دبیران فدراسیون فوتبال، سازمان لیگ و اتحادیه فوتبال باشگاه های کشور گفت: ما چند موضوع مهم را در این نشست مطرح کردیم. اولا اینکه میزان درآمد دریافتی از محل حق پخش تلویزیونی نباید اینقدر باشد. آنچه که سازمان لیگ دریافت می کند و صدا و سیما بابت حق پخش تلویزیونی به باشگاه ها می دهد مبلغ کمی است و باید پیگیری کنیم و حق پخش واقعی به سازمان لیگ و باشگاه ها پرداخت شود. موضوع مهم دیگر این بود که میزان دریافتی پرسپولیس و استقلال از محل حق پخش تلویزیونی، تبلیغات دور زمین و بلیت فروشی بسیار کم است و در این باره با ارائه آمار و ارقام توضیحاتی دادم که مسوولان فدراسیون فوتبال، سازمان لیگ و اتحادیه فوتبال باشگاه ها تا حدودی قانع شدند و حتی از ما بابت پیگیری این مسائل و دفاع از حق و حقوق باشگاه ها و باشگاه خودمان تشکر کردند.

مدیر عامل پرسپولیس ادامه داد: می خواهم یک واقعیت را بگویم، میزان دریافت حق پخش تلویزیونی برای کل باشگاه ها ۳۰ میلیارد تومان است که این مبلغ با حق پخش واقعی بسیار تفاوت دارد و آنچه که به باشگاه ها پرداخت می شود مبلغ ناچیری است. حق پخش تلویزیونی و مبلغ آن باید افزایش پیدا کند. علاوه بر این، ما محاسبه کردیم و مشخص شد که میزان دریافتی پرسپولیس از حق پخش تلویزیونی یک میلیارد تومان است. یعنی یک سی ام، اگر فصل گذشته لیگ برتر دارای ۱۸ تیم بود، میزان دریافتی پرسپولیس باید یک هجدهم باشد و حالا که لیگ برتر ۱۶ تیمی است، میزان دریافتی پرسپولیس اگر بخواهند آن را همطراز با تیم های بدون طرفدار و کم طرفدار بدانند و امتیاز ویژه ای قائل نشوند باید یک شانزدهم باشد اما آنچه که ما دریافت می کنیم یک میلیارد تومان از ۳۰ میلیارد تومان است. یعنی یک سی ام. در حالی که اگر بر مبنای همین ۳۰ میلیارد، پرسپولیس را بدون در نظر گرفتن امتیاز ویژه و همطراز با سایر باشگاه ها بدانند، دریافتی ما باید بیشتر از یک میلیارد تومان باشد. ما این مباحثرا مطرح کردیم و گفتیم وقتی ۱۸ تیم لیگ برتری وجود دارد و میزان حق پخش تلویزیونی شما ۳۰ میلیارد تومان است چرا به ما یک میلیارد تومان می دهید. ما این اعتراض ها را مطرح کردیم.

محمد رویانیان گفت: درباره تبلیغات دور زمین هم همین طور است. به هر حال این یک واقعیت است که پرسپولیس و استقلال تیم های پر طرفدار این مملکت هستند و بازی های این دو تیم که پخش مستقیم می شود و به طور طبیعی باید میزان دریافتی آنها بیشتر نیز باشد اما متاسفانه نه تنها اینطور نیست بلکه ما به نوعی از همین حق پخش ناچیز حق خود را به طور کامل دریافت نمی کنیم.

محمد رویانیان گفت: بنده هفته گذشته با آقای تقدس نژاد در صدا و سیما جلسه داشتیم و اعتراض خود را به حق پخش تلویزیونی و ۳۰ میلیاردی که صدا و سیما در نظر گرفته اعلام کردم. به معاون محترم صدا و سیما گفتم؛ آنچه که شما به باشگاه ها پرداخت می کنید با واقعیت فاصله فراوانی دارد. بنده دیروز هم گفتم و امروز هم می گویم؛ میزان درآمد دریافتی صدا و سیما از پخش برنامه ۹۰ بیشتر از دریافتی کل فصل باشگاه است. منظورم هم این نبود که این درآمد به جیب بنده خدا فردوسی پور می رود. بلکه منظورم این بود که برنامه ۹۰ چنین درآمدی را برای صدا و سیما ایجاد می کند. وقتی صدا و سیما از محل فوتبال این همه درآمد دارد چرا باشگاه های ما باید این همه مشکلات مالی داشته باشند و نتوانند حق و حقوق خود را بگیرند.

مدیر عامل باشگاه پرسپولیس گفت: علاوه بر این اگر پرسپولیس را همطراز با تیم های کم طرفدار و بدون طرفدار بدانند، پرسپولیس می بایست یک شانزدهم حق پخش تلویزیونی را دریافت کند که هرگز اینطور نیست و دریافتی ما از محل حق پخش یک میلیارد تومان یعنی یک سی ام است. چرا باید اینگونه باشد؟ ما این مسائل را مطرح کردیم و مسوولان فدراسیون و سازمان لیگ نیز با سعه صدر حرف و نظرهای ما را شنیدند و تقریبا به ما حق دادند.

مدیر عامل پرسپولیس در ادامه افزود: در پایان مقرر شد آقای عزیزا… محمدی رئیس محترم اتحادیه فوتبال جلسه ای سراسری با حضور مدیران باشگاه ها تشکیل دهد تا این مسائل در آنجا مطرح شده و حق و حقوق باشگاه ها پیگیری شود. امیدوارم که بتوانیم به یک نتیجه خوب و منطقی برسیم و باشگاه ها رفته رفته حق واقعی خود را از محل حق پخش تلویزیونی، تبلیغات دور زمین و بلیت فروشی دریافت