روبن: در چلسی همه چیز به پول ختم می‌شود

آرین روبن که از سه فصل قبل در خدمت باوارایی‌ها است و در سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۷ برای تیم چلسی بازی کرد، در مصاحبه‌ای نقطه نظرش را در مورد ملاقات با یاران سابق در جدال نهایی لیگ قهرمانان که شنبه شب(فردا) در ورزشگاه آلیانس آره‌نا برگزار خواهد شد، اینگونه اعلام کرده است:

*آقای روبن، فکر می کنید در بازی با چلسی چه فضایی در آلیانس آره نا درانتظارتان است؟

چیزی میان شور، محبت و هیجان بسیار هواداران پرشمار بایرن. در چند روز گذشته به هر نقطه از شهر مونیخ که رفتم، دیدم سوژه اصلی صحبت‌های مردم، همین بازی است. آنها دوست دارند روز فینال، پلاکارد در دست بگیرند و برای حمایت از ما به ورزشگاه بیایند. اگر هم نتوانند، از طریق رادیو یا تلویزیون در جریان گزارش بازی قرار می گیرند و از راه دور به حمایت ما می آیند. باید از این همه شور و شوق به سود موفقیت تیم استفاده کنیم. بدون آنکه تحت تاثیر فشار روانی قرار بگیریم، باید برای خوشحالی آنان تلاش کنیم. فکر می کنم این موضوع بزرگترین انگیزه ما در جدال با چلسی باشد.

* چلسی را به عنوان رقیب چگونه ارزیابی می کنید؟

آنها بازیکنان با تجربه بسیار زیادی دارند. برای این گروه، بازی با ما آخرین فرصت جهت دسترسی به مقام قهرمانی است پس خیلی انگیزه دارند. روز چهارشنبه گذشته که با یکی از مسئولان بخش خبری باشگاه چلسی که صحبت می کردم، به من اس. ام. اسی را نشان داد که مشخص می کرد چقدر برای بازی با ما مصمم هستند. آنها مثل دورتموند به ما حمله نخواهند کرد اما واقعا در بازی دفاعی بسیار توانمند هستند. چلسی تیمی نیست که در آن حمله در کار حمله شرکت داشته باشد.

*برای غلبه بر چنین حریفی چه تاکتیکی را برخواهید گزید؟

انتخاب تاکتیک برعهده مربی است اما مهمترین نکته در این زمینه همان چیزی است که در گذشته در بایرن وجود داشته است. یعنی این که نشان دهیم تیمی یکپارچه هستیم که از سازمان تیمی بسیار قوی برخورداریم و همه با هم دنبال افتخار آفرینی هستیم. دراین میان یکسری از بازیکنان مثل فرانک ریبری با استفاده از خصوصیات خوب شان می توانند نقش آفرینی کنند.

*به نظر شما بایرن کنونی با تیمی که دو سال قبل در فینال لیگ قهرمانان اروپا از اینترمیلان شکست خورد، چقدر فرق کرده؟

دو سال قبل هم بایرن شرایط خوبی داشت و به فینال رسید. آن موقع قهرمان بوندس لیگا و جام حذفی شدیم. امسال این دو جام را نگرفته ایم و برای ما تنها یک جام باقی مانده که همین لیگ قهرمانان است. فکر می کنم مهمترین‌ بازی دوران ورزشی‌مان را انجام خواهیم داد.

*برای این منظور بایرن واقعا شرایط خوبی دارد؟

بله. در مسابقات اروپایی بایرن همواره شرایطی خوب داشته است. آنقدر خوب بوده ایم که حتی جلوتر از بورسیادورتموند، رقیب بوندس لیگایی مان قرار گرفته ایم. البته به این نکته که آنها در بوندس لیگا بهتر از ما بوده اند، اذعان داشته و احترام می گذاریم.

*به نظر شما نبود بازیکنانی مثل آلابا یا باداشتوبر روی عملکرد تیم اثر منفی نمی گذارد؟

فکر نکنم در کل تاثیر منفی بگذارد. اعضای تیم تاکنون نشان داده اند همگی در حدی بالا آماده کمک به تیم هستند. همه به بازی هم اعتماد و اعتقاد داریم. نبود نفرات یاد شده مایه تاسف است اما تیم با تلاشی افزون تر اجازه نمی دهد که کمبود این نفرات حس شود.

*شما خودتان در سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۷ برای چلسی بازی کرده اید. چه خاطراتی از این تیم هنوز در ذهن تان به جای مانده است؟

خیلی از موارد بازی تیم در زمین مرتبط با مسائل مالی است اما به گونه ای نیست که بطور تنگاتنگ و کاملا مستقیم به پول ربط داشته باشد. آنها حتی برای تمرین کردن شان نیز پاداش می گیرند. پاداش های سنگینی را برای غلبه بر ما در فینال لیگ قهرمانان در نظر گرفته اند. در هر حال چلسی هواداران خوبی دارد و برای من مایه افتخار بود که برای مدتی بازیکن این تیم بودم.

*با توجه به شناخت زیادی که از چلسی دارید، بگویید چه تفاوتی میان مدیران دو باشگاه یعنی اولی هوینس و رومن آبراموویچ وجود دارد؟

بدیهی است که آبراموویچ پول بیشتری دارد. او در کارهای صنعتی سرمایه گذاری می کند. در مورد شخص اولی هوینس و توانمندی هایش نیز لزومی ندارد که اکنون صحبت کنیم. در یک جمله در مورد او می توان گفت که کاری که برای بایرن در مدت بیش از دو دهه کرده، خارق العاده است. امیدوارم بتوانیم برنده بازی شویم تا یک کادوی خوب به او بابت آن همه زحماتش بدهیم.

منبع: ورزش ۳