ملت ایران: سه کشور دیگر آسیایی از میزبانی جام ملت های آسیایی ۲۰۱۹ انصراف دادند تا شانس ایران برای کسب میزبانی این رقابت ها بیشتر شود.

مسئول کمیته مسابقه های کنفدراسیون فوتبال آسیا در گفت وگو با ایسنا، از انصراف سه کشور دیگر آسیایی از میزبانی جام ملت های آسیا در سال ۲۰۱۹ خبر داد.

با انصراف بحرین، لبنان و میانمار تعداد کشورهایی که خواستار میزبانی جام ملت های آسیا هسند به عدد هفت رسید تا شانس ایران برای دریافت میزبانی این بازی ها بیش از پیش شود.

شاهین رحمانی در این رابطه به ایسنا گفت: در مرحله اول AFC از هر ۴۷ کشور آسیایی خواست که در صورت تمایل برای میزبانی جام ملت های آسیا درخواست دهند. در این مرحله ۱۱ کشور ابراز تمایل خود را به AFC اعلام کردند. در مرحله دوم، الزاماتی در هفت بند به ۱۱ کشور مذکور ارسال شد تا این کشورها برای اجرای این هفت بند ضمانت اجرایی بدهند. کشورها برای این کار باید امضای یکی از سه مقام بلند پایه شامل وزیر، نخست وزیر یا رییس جمهور را دریافت می کردند.

وی ادامه داد: ابتدا قرار بود که کشورهای داوطلب مدارک لازم را تا پایان ماه " می " به AFC ارائه کنند ولی مالزی درخواست تمدید این مهلت را داشت و به این ترتیب زمان ارسال مدارک تا ابتدای جولای تمدید شد. سپس به دلیل درخواست های مجدد کشورهای داوطلب این مهلت تا پایان ما جولای یعنی تا هفت روز دیگر تمدید شد. پس از مرحله اول، لبنان انصراف خود را اعلام کرد و در دو هفته اخیر هم سه کشور دیگر از کسب میزبانی جام ملت های آسیا انصراف دادند.

رحمانی ادامه داد: اکنون دو کشور از شرق و پنج کشور از غرب آسیا همچنان داوطلب کسب میزبانی هستند. کشورهای ایران، عربستان، امارات، کویت، عمان، چین و مالزی، کشورهایی هستند که همچنان تمایل خود را برای کسب میزبانی حفظ کرده اند.

مسئول کمیته مسابقه های کنفدراسیون فوتبال آسیا در ادامه درباره نحوه برگزاری رقابت های جام ملت های آسیا در سال ۲۰۱۵ گفت: این مسابقه ها برای اولین بار مانند جام جهانی و به صورت چرخشی برگزار می شود. استرالیا برای کسب میزبانی جام ملت ها از همه استان های خود کمک مالی دریافت کرده بود و برای این که همه آن ها را در میزبانی جام ملت ها سهیم کند، تصمیم گرفت که مسابقه ها را به صورت چرخشی در پنج استان برگزار کند. به این ترتیب همه تیم ها در مرحله گروهی باید سه بازی خود را در سه شهر مختلف انجام دهند. به این صورت دولت های محلی این کشور منتفع می شوند.

وی افزود: به این ترتیب زمان استراحت تیم ها کمتر و هزینه تماشاگران بیشتر می شود. همچنین کار رسانه ها سخت تر خواهد بود.

رحمانی همچنین از قرارداد شرکت تویوتا با مسئولان اجرایی جام ملت های ۲۰۱۵ خبر داد و به ایسنا گفت: این شرکت در زمینه حمل و نقل مسابقه ها ۱۱۰ خودرو در اختیار برگزار کنندگان این مسابقه ها قرار می دهد.

وی در پایان گفت: کمیته اجرایی AFC سپتامبر سال آینده میلادی، میزبان جام ملت های ۲۰۱۹ را مشخص می کند. تا آن زمان، هفت کشور باقی مانده در فهرست داوطلبان در کارگاه هایی شرکت می کنند و فرم های مخصوص را پر می کنند.

کنفدراسیون فوتبال آسیا در نامه ای که به فدراسیون فوتبال ایران فرستاده است، خواستار ضمانت حمایت دولت در چند بخش از جمله مهاجرت، اجازه کار، امور گمرکی و مالیات، معافیت کلی مالیات، ایمنی و امنیت و حمایت و به رسمیت شناختن حق تبلیغات شده است. فدراسیون فوتبال در همین رابطه نامه نگاریهایی را برای گرفتن تعهد در بخش های مربوطه انجام داده است که منتظر پاسخ ارگانهای مربوطه است و اگر سازمانهای مربوطه همکاری نکرده و تعلل کنند شانس ایران از دست خواهد رفت.