ملت ایران: محمدرضا ساکت معتقد است فدراسیون جز با تشکیل ستاد گرفتن میزبانی جام ملت ها، نمی تواند این امتیاز بزرگ را از AFC بگیرد.

مدیرعامل باشگاه فولاد ماهان سپاهان درباره اقدام های ضروری برای گرفتن میزبانی جام ملت های ۲۰۱۹، اظهار کرد: میزبانی جام ملت های آسیا یک تحول و رنسانس بزرگ در فوتبال و بلکه ورزش ما بوجود می آورد. همانطور که صعود به جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل بالندگی را در جریان رشد فوتبال ملی ما ایجاد می کند، برگزار کردن رقابت های قهرمانی آسیا جدای ایجاد بستری پویا برای حرکت سریع تر فوتبال ایران، تاثیرات و فواید فرهنگی، ورزشی، سیاسی، بین المللی و… برای کشور دارد.

وی بر ضرورت تشکیل ستاد پیگیری گرفتن میزبانی جام ملت ها تاکید کرد و افزود: بنابر اهمیت موضوع، لازم است که یک مهندسی مناسب جهت کسب میزبانی جام ملت ها انجام شود که در جریان آن هر کدام از اجزای مختلف به سبب وظایف شان نقش آفرینی کنند بنابراین فدراسیون در مرحله اول کار یک ستاد پیگیری گرفتن میزبانی جام ملت ها را تشکیل دهد. کار این ستاد می تواند به ترتیب مرحله اول مطالعه مقررات و قوانین بین المللی و داخلی برای انجام کار، مرحله دوم تهیه چک لیستی از کلیه الزامات و پارامترهایی که AFC می خواهد و مرحله سوم تعیین وظایف دستگاه های مختلف اعم از سازمانی ها دولتی و بازرگانی، خصوصی، رسانه ها، فرودگاه ها، دستگاه های امنیتی و… طبق آنچه که در چک لیست ها آمده باشد.

این مدیر ورزشی در پاسخ به اینکه پیشنهاد می کنید این ستاد درون فدراسیون تشکیل شود یا فرا فدراسیونی باشد، به ایسنا گفت: طبیعتا فدراسیون به عنوان متولی فوتبال در کشور وظیفه تشکیل ستاد و انتخاب دبیرش را برعهده دارد اما در ادامه با دعوت از مسوولان بلندپایه و نمایندگان دستگاه های مختلف آنها را به عضویت این ستاد در آورد تا شاهد شکل گیری و فعالیت یک ستاد فرافدراسیونی برای این کار باشیم. دیدگاه بنده نسبت به اهمیت این موضوع به گونه ای است که فکر می کنم مسوولانی در حد معاون رییس جمهور باید در چنین ستادی عضو باشند.

وی با بیان اینکه بدون تشکیل ستاد، گرفتن میزبانی امکان پذیر نیست، افزود: نمایندگان تاثیرگذار و تصمیم گیر از هر دستگاهی باید پای صحنه بیایند و در ستاد عضو باشند، سپس آنها درباره همکاری سازمان متبوع خود برای اجرای برنامه ها در تک تک موارد تعهدات مکتوب بدهند تا فدراسیون بر اساس آنها، شرایط ایران را برای گرفتن میزبانی به AFC اعلام کند. در ادامه هم فدراسیون می تواند با رایزنی ها و مذاکرات موثر با رییس جدید کنفدراسیون آسیا که ظاهرا دیدگاه منفی هم نسبت به ایران ندارد، شرایطی ایجاد کند تا AFC میزبانی جام ملت ها را به غرب آسیا و ایران بیاورد. باز هم تاکید می کنم بدون تشکیل ستاد مشخص و فرافدراسیونی برای اخذ میزبانی که اعضای متخصصی در آن حضور داشته باشند و نیز انجام مراحل وظیفه ای فوق، این فرصت طلایی را از دست می دهیم و نمی توانیم میزبانی جام ملت های ۲۰۱۹ را بگیریم.

ساکت ادامه داد: می توان برای برگزاری این رقابت ها از ظرفیت های برخی شهرستان ها از جمله مشهد، تبریز و اهواز که صاحب استادیوم های خوب هستند نیز استفاده کرد و آنها را همواره به عنوان آلترناتیوی برای چند استادیوم مناسبی که در تهران هست در نظر داشت.

عضو اسبق فدراسیون فوتبال در واکنش به اینکه آیا برگزاری جام ملت ها نیاز به شرایطی دارد که فراهم کردن آن با ارزش ها و عقاید اجتماعی مملکت ما مغایرت داشته باشد نیز اظهار کرد: ممکن است مغایرت هایی باشد اما قطعا تبیین نشده است. در امر برگزاری لیگ قهرمانان آسیا که بنده با سابقه ۱۰ ساله ای که مدیر باشگاه سپاهان بودم این کار را انجام می دادم هم بعضا مشکلاتی بوجود می آید اما همگی قابل حل بود. به نظرم بحثنظری در این بخش مفید نیست و در وهله اول باید کار را جلو ببریم و تمام برنامه ها و موارد احتمالی را لیست کنیم، بعد از آن اگر جایی احساس شد مشکلی وجود دارد آن را حل کنیم. طبعا چالش هایی در مسیر کار بوجود می آید اما همه آنها قابل هماهنگی است کما اینکه قبلا هم چنین بود.

ساکت با تاکید بر اینکه این کار یک حرکت بزرگ ملی است، به ایسنا گفت: از نظر من برگزاری جام ملت ها در حد برگزاری یک اجلاس سران کشورهای غیرمتعهد، زیررادیکال و کوچک شده است. بازتاب رسانه ای برگزاری این رویداد مهمی ورزشی در شرایطی که تحت تحریم های سنگین هستیم، از هر حیثمی تواند برای ایران مفید باشد تا بتوانیم از این طریق توسعه یافتگی، امنیت و رشد و بالندگی جامعه و مملکت مان را بیش از پیش به مجامع بین المللی نشان دهیم.