ملت ایران: لیگ برتر سیزدهم از دوم مرداد آغاز می شود و یکی از مهمترین دغدغه های این لیگ، داوران خواهند بود. قشر زحمت کش و پرتلاش و پاکی که فصل گذشته نیز همواره مورد کم لطفی و در برخی مواقع بی حرمتی هایی از سوی بازیکنان و مربیان و… قرار گرفتند.

محسن ترکی داور بین المللی فوتبال، خواسته ها و دغدغه هایش را برای لیگ سیزدهم به شرح زیر بازگو کرد:

مهم ترین خواسته داوران فوتبال از فدراسیون

خیلی ها تصور می کنند که خواسته داوران فوتبال بیشتر مسائل مادی و بحثدستمزدهای آنهاست. اگرچه مسائل مالی مهم است و در سه سال گذشته یک ریال به دستمزد داوران اضافه نشده است اما مهمترین خواسته داوران و کمک داوران از فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ و مسئولان برگزاری مسابقات این است که شأن و شخصیت داوران حفظ شود. فصل گذشته نیز بیش از ۱۰۰ داور و کمک داور به فدراسیون طوماری نوشتند و خواستار حفظ شأن و شخصیت داوری شدند.

جریمه بی حرمتی به داوران به چه حسابی واریز می شود؟

یکی دیگر از مهم ترین خواسته داوران از اهالی فوتبال این است که کمیته انضباطی در برخورد با متخلفان قاطعیت لازم و قانونی را انجام دهد. نمی دانم حالا ضعف در آئین نامه های انضباطی برای برخورد با متخلفان وجود دارد یا این ضعف در اجرای آئین نامه هاست. اینکه وقتی بازیکنی به داور بی حرمتی یا توهین می کند، یا در مصاحبه اش علیه داور صحبت می کند باید برخورد شدیدی با این بازیکن انجام شود. جریمه یک میلیون تومانی برای بازیکنی که دستمزد یک تا دو میلیاردی می گیرد برخورد قاطعی نیست زیرا یک میلیون تومان برای این بازیکنان پول خُرد محسوب می شود. از طرفی دیگر ما داوران نمی دانیم این جریمه های میلیونی به چه حسابی واریز می شود. اگر این جریمه ها به حساب کمیته داوران واریز و صرف آموزش و پیشرفت جامعه داوری می شد باز هم اشکالی نداشت و دلمان خوش بود که جریمه بازیکنان متخلف به داوری باعثپیشرفت داوران و کمک به جامعه داوری می شود.

سیستم های رادیویی هم در اختیار داوران نیست

سیستم ارتباط رادیویی داوران فوتبال در جهان در حال به روز شدن است اما داوران ما در لیگ برتر همین سیستم های قدیمی را هم در اختیار ندارند. همین فصل گذشته اگر داوران مجهز به سیستم رادیویی بودند قطعا مشکلات کمتری در زمین فوتبال پیش می آمد. در حالیکه در عرصه های بین المللی داوران خارجی همه می گویند که این سیستم های رادیویی از طریق فدراسیون فوتبال کشورشان در اختیار آنها قرار گرفته است اما در ایران فقط یک ست از این سیستم به فغانی داوری که نامزد قضاوت در جام جهانی است داده شد، که آن هم به زور و ضرب در اختیار این داور قرار گرفت. این در حالی است که داوران سال هاست که اسپانسر و حامی مالی دارند و سالی چند صد میلیون بابت این اسپانسر درآمدزایی می شود اما دستمزد داوران در سه سال گذشته تغییری نکرده است. حتی امکانات و تجهیزات داوران نیز به روز نشده است.

محرومیت بهترین جریمه برای اهانت کنندگان به داوری

بهترین برخورد این است که کمیته انضباطی بازیکنانی را که به داور بی حرمتی یا اهانت می کنند محروم کند. وقتی باشگاه ببیند که بازیکنش به خاطر بی احترامی به داور محروم شده است خودشان با بازیکنان برخورد می کنند تا دیگر آنها به داوران بی احترامی نکنند اما با جریمه نقدی هیچ اتفاق مثبتی برای حمایت از داوران رخ نمی دهد. انگار خود مربیان و باشگاه ها نیز بدشان نمی آید که به جامعه داوری فشار بیشتری وارد کنند تا افکار عمومی را منحرف کنند و بگویند دلایل پیروز نشدن شان داوران بوده اند.

در فوتبال امارات بازیکن برای همیشه محروم می شود

در صورت محرومیت بازیکن باشگاه ها که می بینند در صورت اهانت به داور از محرومیت بازیکن متضرر می شوند خودشان اقدام های پیشگیرانه را انجام می دهند. نمی دانم در کمیته انضباطی سوابق انضباطی بازیکنان در کامپیوتر ثبت و ضبط می شود یا نه؟ زیرا هر فصل وقتی بازیکنی به داور توهین می کند گفته می شود چون مرتبه اولی است که او چنین کاری انجام داده است توبیخ کتبی با درج در پرونده و در صورت تکرار او را محروم می کنیم و برخوردهای شدیدتری با آن بازیکن می شود. این درست نیست که هر بازیکن در یک فصل سه بار فرصت اهانت به داور را داشته باشد و بعد فصل آینده دوباره همان بازیکن همان کارها را انجام می دهد و همان حرف ها را در موردش بیان می شود. از بازیکنانی که به امارات رفته اند بپرسید. وقتی بازیکنی در امارات برای بار اول به داور توهین کند جریمه نقدی می شود. در مرتبه دوم با محرومیت مواجه می شود و در صورت تکرار و مرتبه سوم به آن بازیکن اجازه حضور در لیگ امارات داده نمی شود.

به چه حقی مربی اخراجی بخشیده شد؟!

بهتر است در فصل آینده هرکسی وظیفه خودش را انجام دهد. مربی و بازیکن و داور هرکدام وظایف خودشان را انجام بدهند. اینگونه فوتبال ما پیشرفت می کند و مردم نیز از دیدن این فوتبال لذت بیشتری می برند اما اتفاقاتی در فصل گذشته رخ داد که شاید اگر به گوش فیفا می رسید ممکن بود ما را توبیخ کنند. نمونه اش اخراج یک مربی از سوی داور بود. فرض را بر این می گیریم که این اخراج اشتباه بوده است به چه حقی مربی اخراج شده بخشیده می شود؟! اگر داور هم اشتباه کند کمیته داوری به اشتباهاتش رسیدگی می کند. بهتر است هر کسی کار خودش را انجام دهد.

برخی تصور می کنند نتایج فوتبال واقعا بیرون زمین تعیین می شود

در برخی مواقع در فصل گذشته سلیقه ای عمل شد و وقتی یک مربی علیه داوری صحبت کرد با محرومیت و جریمه مواجه شد اما وقتی سرمربی دیگری همان حرف ها را و حتی با لحن تندتر و شدیدتر بیان کرد هیچ برخوردی با آن مربی نشد. آنقدر این صحبت های حاشیه ای علیه داوری در فوتبال مطرح شده که حتی برخی از فوتبال دوستان که خیلی به جزئیات فوتبال اهمیت نمی دهند تصور می کنند واقعاً نتایج برخی مسابقات در خارج از زمین رقم می خورد و مردم وقتی من را می بینند می گویند آقای ترکی این حواشی در فوتبال چیست؟ چرا باید وضع اینچنین باشد و حتی برخی مردم اجازه ندهند که فرزندانشان به طرف فوتبال بیایند. با این شرایط مردم را فوتبال زده می کنیم.

بازیکن با ماشین یک میلیاردی خود را برتر از داور می داند

بحثدستمزد داوری هم مهم است اگر بخواهند دستمزد داوری را ۲۰۰ یا ۳۰۰ هزار تومان افزایش دهند دردی درمان نمی شود آن هم داورانی که سه سال است یک ریال افزایش دستمزد نداشته اند. متأسفانه در فرهنگ ما شرایط به گونه ای شده است که پول تعیین کننده ارزش هاست و بازیکنی که با ماشین یک میلیاردی به ورزشگاه می آید وقتی داور را می بیند که با ماشین ۲۰ یا ۳۰ میلیون تومانی وارد ورزشگاه می شود احساس می کند نسبت به او برتری دارد و به همین دلیل هم در زمین برخی بازیکنان رفتارهای ناشایستی در قبال داور انجام می دهند.

برای انتخاب برترین داور، معیارهای مشخصی تعیین شودبه داور و کمک داور برتر فوتبال تبریک می گویم و برگزاری چنین مراسمی برای داوری مفید است و معنایش این است که همه جامعه داوری برنده شده اند. من ۵-۶دوره در لیگ برتر به عنوان بهترین داور انتخاب شدم همان موقع هم گفتم که همه جامعه داوری در این جایزه ام سهیم هستند و کارشان را خوب انجام داده اند. جایزه اش هم یک سکه طلا است که من همیشه آن را بخشیده ام زیرا جایزه ای که چشم دیگران به دنبالش باشد فایده ای ندارد. همان بهتر که در زندگی ات نباشد. البته بهتر است در سال های آینده معیارهای مشخص تری برای انتخاب داور برتر تعیین شود. اینکه گفته می شود برخی به انتخاب داور و کمک داور برتر معترض بوده اند درست نیست و بیشتر حرف دشمنان داوری است تا دوستان جامعه داوری، زیرا مسایل جامعه داوری بسیار مهم تر و بزرگ تر از این مسایل کوچک و پیش پا افتاده است.