ملت ایران: فصل نقل و انتقالات به پایان رسید. البته چون تیم ها هنوز می توانند بازیکن آزاد و لژیونر جذب کنند بهتر است بگوئیم فصل بازیکن گرفتن از یکدیگر تمام شده است. شایعات زیادی در این عرصه طی ۲ ماه اخیر به گوش رسید و یک دهم آنها هم اخبار قطعی دریافت شد. روی کاغذ بیش از ۱۲۰ بازیکن مورد توجه استقلال، ۱۳۰ بازیکن مورد توجه پرسپولیس و تراکتورسازی و ۱۵۰ بازیکن هم در تیررس سپاهان قرار گرفتند تا بالاخره فصل یارگیری تمام شد و تیم ها فهرست بازیکنان داخلی خود را تکمیل کردند. در این میان برخی نقل و انتقالات بابت جابجایی بین تیم های بزرگ، غیر مترقبه بودن یا حواشی ایجاد شده بسیار پرسروصدا شدند که در اینجا ۱۰ مرد تاپ را با هم به صورت گذرا مرور می کنیم؛

۱ - علی کریمی:اولین بمب واقعی نقل و انتقالات بود. بعد از آمدن علی دایی رفتن او تقریبا قطعی به نظر می رسید. ولی رفتن به تراکتورسازی که طی ۳ سال اخیر میانه خوبی با تماشاگران این تیم نداشت در نوع جالب بود. از آنجا که خیلی پابند مسائل مالی نیست و تبریزی ها هم به اقتصادی بودن شهره هستند، احتمالا رقم قراردادش حدود یک تا ۱/۲ میلیارد خواهد بود.

۲ - رحمان احمدی:او هم خیلی زود تکلیف خود را مشخص کرد و به سپاهان برگشت به عنوان دروازبان اول تیم ملی حتما در حد سقف مورد ادعای سپاهان پول گرفته است یعنی ۱/۲ میلیارد تومان. او برگشت تا هم به اوضاع مالی خود سروسامان بدهد و هم ثابت کند که واقعا دلیل رفتنش از سپاهان علیرضا مرزبان بود و دیگر هیچ.

۳ - قاسم دهنوی:عجیب ترین پروسه ممکن را طی کرد تا پرسپولیسی شود. ابتدا با هردو تیم پرسپولیس و سپاهان قرارداد بست و کارش به تعلیق کشید وقتی حق انتخاب به او داده شد، سپاهان را برگزید و به اردوی اسلوونی رفت و در بازگشت سر از درفشی درآورد و پرسپولیسی شد. طبق ادعای سپاهانی ها رقم قراردادش با این تیم ۱/۱ میلیارد بود و حالا که پرسپولیس را ترجیح داده، دست به نقد ۱/۲ میلیارد را داشته باشید، شاید هم بیشتر!

۴ - محمد قاضی:بعد از فصل بد و همراه با ناکامی و نیمکت نشینی در پرسپولیس که منجر به از دست دادن جایگاهش در تیم ملی شد به فضای جدیدی برای دوباره مطرح شدن نیاز داشت و در این میان استقلال را انتخاب کرد تا رفتنش از پرسپولیس به تیم رقیب با جنجال هم همراه باشد. در مورد او هم از رقم ۱ میلیارد صحبت می شود که البته بعید است بتواند حتی ۸۰ درصد آن را از فتح الله زاده بگیرد!

۵ - علی حمودی:مدتها شایعه توافقش با سپاهان را شنیدیم تا بالاخره این قضیه قطعی شد و این مدافع راست جنوبی پیراهن شماره ۴۰ تیم متمول اصفهانی را برتن کرد. استقلالی ها مدعی بودند که ۱/۲ میلیارد از آنها توسط حمودی خواسته شده و رحیمی هم سقف قراردادهای سپاهان را ۱/۲ میلیارد اعلام می کند. البته همه می دانیم که ۱/۲ میلیارد سپاهان نقدتر و واقعی تر از ۱/۲ میلیارد استقلال است!

۶ - پژمان نوری:از آنجا که به مصداق " زگهواره تا گور دانش بجوی " پژمان هم می خواهد تیم های دیگر را تجربه کند، این بار از ملوان جدا شد تا پیراهن استقلال را برتن کند و ثابت کند که نه ملوانی است و نه پرسپولیسی! به ۷۰۰ میلیون ملوان دست رد زد تا رقمش با استقلال بیشتر از این باشد. البته با توجه به سن و سال پژمان و جیب نه چندان پر استقلال فکر کردن به رقم بیش از یک میلیارد کمی تا قسمتی رویاپردازانه به نظر می رسد.

۷ - پیام صادقیان:مدتها قبل از بازی با پاس همدان برای بقا در لیگ برتر اعلام کرد که بعد از این دو بازی به پرسپولیس خواهد رفت و به همین خاطر مورد غضب محمود یاوری سرمربی وقت ذوب آهن قرار گرفت. هرچقدر هم ذوبی ها خواستند به بهانه چند ماه باقیمانده از قرارداد او را نگه دارند، نشد که نشد. در موردش شایعه ۱/۷ میلیاردی راه افتاد ولی باور کردن رقم بالاتر از یک میلیارد برای او اگر غییرممکن نباشد، حداقل کار بسیار سختی است.

۸ - آرش افشین:می گفتند می خواهد به فرانسه برود که نرفت. گفتند با فولاد توافق می کند که نکرد. تا نزدیکی های استقلال هم رسید ولی امضا نکرد و راه خود را به سمت نصف جهان کج کرد تا پیراهن سپاهان را برتن بکند. استقلالی ها می خواستند با او با ۱/۲ میلیارد قرارداد ببندند و سقف غیر عقیلی سپاهان هم ۱/۲ میلیارد است ولی مثل داستان حمودی او هم سیلی نقد را به حلوای نسیه ترجیح داد.

۹ - مجتبی جباری:تا گفت شرایط استقلال به عنوان مدافع عنوان قهرمانی " مسخره " است با یک بیانیه شدید عذرش از این باشگاه خواسته شد. به خواهش قلعه نویی و پادرمیانی بزرگان ۲ هفته صبر کرد ولی وقتی از آبی ها عذرخواهی ندید، با سپاهان بست و خلاص! اصلا نمی توان او را با امثال حمودی و افشین یکسان دانست. حداقل روی ۱/۴ میلیارد حساب کنید. به هرحال او هم مجتبی جباری است.

۱۰ - کریم انصاریفر:بعد از ۴۵ روز تفریح و استراحت و پیچاندن پرسپولیس در ایام بدنسازی می خواست برگردد که با " نه " علی دایی مواجه شد. حالا استخاره بود یا نظم و انضباط تیمی، خیلی مهم نیست. به هرحال کریم را پرسپولیسی ها نخواستند و او که مدعی داشتن پیشنهاد از اروپا بود، به تراکتورسازی پیوست. می گویند رقم قراردادش با تبریزی ها ۱/۳ میلیارد است.