ملت ایران: کم تر از ١٠ روز به آغاز سیزدهمین دوره رفابت های لیگ برتر باقی مانده است و اگر استقلال را از سایر تیم ها فاکتور بگیریم، بقیه آماده حرکت در جاده پرپیچ و خم لیگ برتر هستند.
با بررسی پست حساس دروازه بانی در بین ١٠ تیم اول فصل گذشته لیگ شاید بتوانیم نگاهی دقیق تر به وضعیت ورودی و خروجی و همچنین آمار و ارقام دروازه بانان جدید و قدیمیشان داشته باشیم.

١ - استقلال: آبی های پایتخت توانسته اند برای سومین فصل متوالی بهترین دروازه بان فصل قبل با آمار فوق العاده ی ٢٢ کلین شیت در ٣۴بازی(رحمتی تنها بازیکنی است که در تمام دقایق حضور تیمش در درون دروازه ایستاده است) را حفظ کنند. هم چنین سید حسن حسینی هم در این تیم مانده است، دروازه بانی که در بازی مقابل منتخب امید و بزرگسالان دینامو توانست خودی نشان دهد.

٢ - تراکتور سازی: بیشترین تغییر و تحول را در میان سایر تیم ها داشته است، با کنارگذاشتن هر سه دروازه بان خود یعنی اعتمادی، فروزان و ثابتی، حامد لک از صبا و داوود نوشی صوفیانی از همشهری آبی رنگ خود را جایگزین کرده است. نوشی صوفیانی فصل فبل را در دسته ١ حضور داشته اما لک داستانی متفاوت دارد. او در نیم فصل اول در تمام بازی های تیمش حضور داشت اما در نیم فصل دوم به دلیل اختلاف با مرفاوی جای خود را به مهرداد طهماسبی داد.

٣ - سپاهان: زرد های نصف جهان با حفظ شهاب گردان و جایگزین کردن دروازه بان اول تیم ملی به جای عابدزاده ی خود ساخته ی خود(محمد باقر صادقی) حرف های زیادی برای گفتن خواهند داشت. هر دو دروازه بان این تیم از لحاظ آماری در جایگاه خوبی قرار دارند، شهاب گردان در تمام بازی های تیمش در نیم فصل دوم حضور داشته است با ١٥ گل خورده و رحمان احمدی هم با ١۴ کلین شیت در ٣٣ بازی آماری عالی از خود بر جای گذاشته است.

۴ - فولاد: فولادی ها فصل قبل از سلیمی و ارشاد یوسفی به شکل چرخشی استفاده کردند و ٣٥ گل خوردند تا در بین این ١٠ تیم به همراه راه آهن صاحب بدترین خط دفاعی شوند. با این حال در این فصل هم هر دو دروازه بان خود را حفظ کرده با این تفاوت که یک دروازه بان از تیم های پایه به این دو نفر اضافه شده است.

٥ - نفت تهران: نفت تهران فصل گذشته با ٢٩ گل خورده آمار قابل قبولی از خود بر جای گذاشت. نفتی ها تا اواخر فصل قبل با سوشا مکانی کار کردند اما بد اخلاق ترین دروازه بان فصل قبل آن قدر به حاشیه گرایش داشت تا جای خود را به حامد فلاح زاده دهد.
در این فصل نفتی ها فقط روی مکانی حساب باز کرده اند.

۶ - مس کرمان: هر دو دروازه بان مس فصل گذشته فوق العاده بودند. آرمان شهداد نژاد دروازه بان اولشان با ٢٣بازی و١٧ گل سومین دروازه بان برتر لیگ بود و میلان میاتوویچ با ١١بازی و٥ گل خورده از نظر معدل حرف اول را در میان دروازه بانان خارجی می زد. هر چند از نقش شجاع خلیل زاده نیز نباید گذشت. همه ی این ها باعثشد تا مسی ها پس از استقلال(١٨ گل خورده) با ٢٢ گل دریافتی از این حیثدر جایگاه دوم قرار گیرند. با این حال مردان کویر در این فصل حسن رودباریان را جایگزین میاتوویچ کرده اند تا در کنار شهداد نژاد فعالیت کند.

٧ - پرسپولیس: پرسپولیس از نظر گل خورده در فصل قبل در جایگاه چهارم قرار گرفت که این رتبه را مدیون عملکرد درخشان شهاب گردان و رضا محمدی است(جمعن ۶ بازی و ١١ گل) اما نیلسون کورئا پس از رحمتی با ١۴ کلین شیت در کنار رحمان احمدی در جایگاه دوم قرار گرفت و عنوان بهترین دروازه بان خارجی لیگ را با اقتدار کسب کرد. مشخص بود که حفظ او برای پرسپولیسی که همیشه از این پست حساس رنج می برد در اولویت بود و توانستند او را در کنار امیر عابدزاده و رضا محمدی حفظ کنند.

٨ - راه آهن: تیمی که همیشه دروازه بانان اسبق سرخابی ها را در اختیار داشت در فصل قبل هم با محمد محمدی(سابقه ی حضور در هر دو تیم) و فرشید کریمی(سابقه حضور در پرسپولیس) همین رویه را در پیش گرفت. اما راه آهن امسال هر دویشان را کنار گذاشت و وحید طالب لو و حامد فلاح زاده را جایگزین آن هاکرده است.

٩ - سایپا: سایپا تا حدود زیادی رتبه ی تک رقمی خود را مدیون رحمان احمدی است با امار فوق العاده ١۴ کلین شیت در ٣٣بازی. سایپائی ها این بارمسن ترین بازیکن لیگ، یعنی مهدی ثابتی را جایگزین احمدی ٣۴ ساله کرده اند. ثابتی که با کنار زدن دو مهره ی جوان با نام های اعتمادی و فروزان فصل خوبی را در تراکتور داشت.

١٠ - صبای قم: محمد مایلی کهن شهرام مهربان کاپیتان فصل گذشته ی تیم گهر درود و یکی از معدود بازیکنان خوب این تیم و محسن احمدی(دروازه بانی را که سابقه ی حضور در تیم امید سایپا و سایپا مهر کرج را دارد) را جایگزین حامد لک کرده و مهرداد طهماسبی را که با عملکرد درخشانش در مقابل پرسپولیس بر سر زبان ها افتاد، حفظ کرده اند.

در هر صورت به نظر می رسد اگر بخواهیم دروازه بانان اول تیم ها را با یکدیگر مقایسه کنیم باز هم رحمتی حرف اول را می زند اما اگر ملاک قیاس دروازه بانان اصلی و ذخیره باشد سپاهان با احمدی و گردان حرف های زیادی برای گفتن خواهند داشت.