ملت ایران: این روزها نقل و انتقالات پرسر و صدای لیگ برتر متعلق به کمربند میانی تیم های حاضر در لیگ برتر است. از انتقال علی کریمی گرفته تا سرنوشت مبهم و کش دار جواد نکونام، از جمله نکاتی است که در پنجره ی نقل و انتقالات شاهد آن بوده ایم. حال که تقریبا از تمام پیچ و خم ها گذشته ایم و مهره های میانی در تیم های حاضر عضویت یافته اند، بررسی کوتاهی بر وضعیت کمربند میانی پنج تیم مدعی خواهیم داشت، پنج تیمی که تقریبا تمامی ستاره ها را جذب کرده اند!
۱)پرسپولیس تهران؛ جنجال ساز و تکمیل!
تیم فوتبال پرسپولیس گرچه در جذب ستاره ها چندان ولخرجی نکرد و تنها سعی کرد نقاط ضعف خود را برطرف کند و به ترمیم خطوط خود از جمله خط هافبک بپردازد، اما انتقال قاسم دهنوی و پیام صادقیان باعثشد تا به هر ترتیب سرخ پوشان چندان از دنیای شایعات و جنجال ها دور نمانند و دستی بر آتش داشته باشند. شاید برای قضاوت در مورد کمربند میانی سرخ پوشان کمی زود باشد، اما خواندن اسامی بازیکنان حاضر خبر از یک خط هافبک تکمیل و بی نقص می دهد.
سرخ پوشان در پستی که سال گذشته بسیار در آن مشکل داشتند، حالا سه مهره ی ارزشمند و شاخص دارند. رضا حقیقی، قاسم دهنوی و مارکو سپانوویچ بی تردید پست هافبک تدافعی را بیش از پیش بیمه خواهند کرد. البته فراموش نکنید که مهرداد کفش گری نیز توان حضور در این پست را دارد.
محمد نوری، پیام صادقیان و همین مهرداد کفش گری گزینه های دائی برای پست هافبک تهاجمی هستند که بدون شک نوری خلاق ترین گزینه است و صادقیان نیز توانائی بالائی برای بازی به عنوان مهاجم دوم را دارد.
امید عالیشاه و میلاد غریبی به عنوان بال های نفوذی در سمت چپ گزینه های دائی هستند. البته مهرداد پولادی که تفکرات تدافعی تر نیز دارد، در این پست حضور دارد که البته در حال حاضر مصدوم است. در سمت راست نیز حمیدرضا علی عسگر به عنوان بال نفوذی برای دائی حضور دارد.
البته به این سیاهه نام میلاد کمندانی جوان را به عنوان یک هافبک جویای نام بیفزائید.
۲)سپاهان اصفهان؛ دو شاه کلید در یک قفل!
سپاهان اصفهان نیز خط هافبک قابل توجهی دارد. آن ها که حالا دو هافبک تهاجمی ارزشمند همچون محرم نویدکیا و مجتبی جباری را در اختیار دارند، تنها امید ابراهیمی را در پست هافبک تدافعی دارند و شاید احسان حاج صفی تنها گزینه ای باشد که علی رغم توانائی های بالای تهاجمی در پست هافبک تدافعی نیز بکار گرفته شود. البته بخوبی می دانیم که حضور جباری و محرم بطور همزمان، زردپوشان را در هنگام دفاع با مشکل روبرو خواهد کرد.
حسین پاپی و امین جهان عالیان دو گزینه ای هستند که می توانند به عنوان بال نفوذی در دو جناح بکار گرفته شوند. علی حمودی در جناح راست بیش تر خصوصیات تدافعی دارد و یعقوب کریمی در جناح چپ یک بال نفوذی است.
البته علی کریمی و حمیدرضا کریمی جوان را نیز به این لیست اضافه کنید که امیدهای آینده ی طلائی پوشان محسوب می شوند.
۳)استقلال تهران؛ همچنان درگیر اما و اگر!
استقلال تهران که روزگاری عنوان بهترین هافبک تاریخ لیگ برتر را در اختیار داشت، حالا با مشکلات جدی در این خط روبرو است. مجتبی جباری، میثم بائو و کیانوش رحمتی از این تیم جدا شده اند و نکونام نیز گویا با الشارجه به توافق رسیده است و آندرانیک هم قرار نیست فوتبال قطر را ترک کند. با این حساب گویا امیر قلعه نوئی باید با پژمان نوری، احمد جمشیدیان، علیرضا نیکبخت، فردین عابدینی، جی لوئد ساموئل و خسرو حیدری و البته گزینه هایی همچون گوران لاوره، جاجا و آنتون پالیچ لیگ را آغاز کند.
آبی پوشان در حال حاضر تنها جی لوئد ساموئل را به عنوان هافبک تدافعی در اختیار دارند و پژمان نوری و احمد جمشیدیان که خصوصیات هافبک تدافعی نیز دارند، بیش تر برای مقاصد تهاجمی جذب شده اند، اما گویا نوری باید در همان قالب تدافعی ظاهر شود. نیکبخت که این روزها به کاپیتانی استقلال نیز رسیده است به احتمال فراوان اگر در روزهای اوجش ظاهر شود، به عنوان هافبک تهاجمی در ترکیب اصلی ظاهر خواهد شد و جاجا، آنتون پالیچ و گوران لاوره کم تر فرصت حضور خواهند یافت، البته اگر جذب شوند.
خسرو حیدری و فردین عابدینی گزینه های امیر در پست بال نفوذی در جناح راست هستند و باید دید در جناح چپ کدام گزینه بکار گرفته خواهد شد، شاید پژمان نوری!
۴)تراکتورسازی تبریز؛ همه چیز محو حضور جادوگر!
یکی از جذاب ترین خطوط هافبک لیگ، مربوط به تراکتورسازی است. حضور علی کریمی سبب شده است تراکتورسازی با اندیشه ی مجید جلالی و البته خلاقیت کریمی پس از سال ها انتظار به قهرمانی در لیگ برتر دست یابند.
در کمربند میانی تراکتور، علی کریمی و میثم بائو هافبک های تهاجمی هستند و مهدی کریمیان و مهدی کیانی دو هافبک تدافعی. جواد کاظمیان نیز که در پست بال راست حاضر خواهد بود و شهریار شیروند، ابراهیم عابدین نژاد و محمد عبادزاده سه هافبک دیگر تراکتور هستند که قرار است با اندیشه های جلالی به میدان بروند.
۵)فولاد خوزستان؛ کم سر و صدا و آتشین!
شاگردان حسین فرکی هم یکی از گزینه های برترین کمربند میانی را در اختیار دارند. بختیار رحمانی کاپیتان فولاد خوزستان در کنار گزینه هائی همچون مهدی بدرلو و احمد عبداله زاده به عنوان هافبک وسط بکار گرفته می شوند. عباس محمدرضائی، سروش رفیعی و رودریگوئز نیز گزینه های فرکی در پست هافبک تهاجمی هستند. مهدی نوری، ایوب کلانتری، شهاب کرمی و وحید مشائی زاده نیز در پست هافبک دفاعی حاضر هستند.
اسماعیل شریفات به عنوان بال نفوذی در هر دو جناح فعال خواهد بود. مهرداد جماعتی که دفاع چپ نیز هست می تواند در جناح چپ و عبداله کرمی نیز در جناح راست به عنوان هافبک حضور خواهند داشت.