ملت ایران: باز هم تمدید فصل نقل و انتقالات تا روز یکشنبه، فقط و فقط به خاطر یک تیم. استقلال.. این و سط تکلیف یک بازیکن نامشخص است، کریم انصاریفر. فردی که بازار گرمی اش کار دستش داد و علی دایی هم آب پاکی را روی دستش ریخت. شاید کریم فراموش کرده بود که همشهری اش همان فردی است که در زمان حضورش در تیم ملی هم بازیانش یعنی هاشمیان، کریمی و نکونام را کنار گذاشت و حالا دوباره همین کار را در پرسپولیس تکرار کرد. اما بد نیست نگاهی به عملکرد دو تیم پرطرفدار پایتخت و تراکتور و سپاهان در پنجره ی نقل و انتقالات داشته باشیم.

استقلال: ۶ بازیکن ورودی، ١٠بازیکن خروجی
باز هم صدای انفجار بمب مهیبی در اطراف این باشگاه شنیده شد اما نه به نفعش بلکه به ضررش. پیوستن ٨ جنجالی آبی ها به سپاهان.
در هر صورت باید دید تا روز یکشنبه چه بازیکن دیگری به این تیم اضافه یا از این تیم جدا خواهد شد.

نقطه ضعف: خلع یک هافبک بازیساز. اگر استقلال نتواند گوران لاوره ٣١ ساله راجذب کند
آن گاه دیگر کاری از دست نظری، برهانی، مجیدی، اکبرپور و قاضی بر نخواهد آمد زیرا نکو اندو و ساموئل هافبک تدافعی هستند، پژمان نوری هم که یک هافبک کاملن جنگنده است و جمشیدیان هم خصوصیات بازیسازی ندارد.

نقطه ی ضعف دیگر استقلال مسن بودنش است با یک لشگر بازیکن بالای٣٠ سال شامل مجیدی، رحمتی، نیکبخت، نوری و نکونام(احتمالی). مهره هائی که حداقل ۴ تایشان در ترکیب اصلی هستند
نقطه ی قوت: خط دفاع و دروازه. استقلال توانست رحمتی و همه ی مدافعان اصلی خود به جز حمودی را حفظ کند. البته اگر نکونام و آندو هم با این تیم امضاء کنند با تمدید ساموئل شاهد یکی از بهترین خطوط تدافعی تاریخ استقلال خواهیم بود.
پرسپولیس: ١١بازیکن ورودی، ٩ بازیکن خروجی
به نظر می رسد هدف اصلی دایی در این فصل جوانگرایی بوده است و به گفته ی خودش توانسته میانگین سنی این تیم را ٢ / ٥ سال کاهش دهد

نقطه ی ضعف: با توجه به این که پرسپولیس با سیستم ۴ - ٢ - ٣ - ١
بازی می کند، نیاز به هافبک های زیادی دارد. در هافبک دفاعی با دهنوی، حقیقی و اسپانوویچ مشکلی به نظر نمی رسد. اما در هافبک هجومی قرمز ها تنها نوری را دارند و بس. در حالیکه در یکی دو فصل اخیر جادوگر هم در این پشت حضور داشته است.

نقطه ی قوت: هافبک کنار و خط حمله. در دو سمت با غریبی، عالیشاه، صادقیان، رضائی و علی عسگر و در نوک خط حمله با سید صالحی، نوروزی و عباس زاده(که در۶ بازی ۶ گل زده است)
سپاهان: ٧ ورودی، ٨ خروجی
موفق ترین تیم فصل نقل و انتقالات که ۶ سهمیه ی لیگ برتری خود را به بهترین شکل ممکن پر کرده است با قاپیدن دو بازیکن از پرسپولیس و سه بازیکن از استقلال. هر چند سپاهانی ها دنبال انصاریفر و تیموریان هم هستند.

نقطه ی قوت: سپاهان در همه ی پست ها عالی است. در دروازه با گردان و احمدی که هردو شانس حضور در جام جهانی را دارند، در دفاع با عقیلی، خلیل زاده، حموی، علی احمدی، ایران نژاد و بولکو، در هافبک با نویدکیا، جباری، ابراهیمی، حاج صفی، جهان عالیان و یعقوب کریمی و در حمله با افشین، غلامی و جالوویچ و پاپی. این ها نشان می دهند سپاهان نه تنها نقطه ی ضعفی ندارد بلکه همه ی پست هایش نقطه ی قوتش هستند

تراکتور سازی: ورودی٨، خروجی٨
مسلمن تراختوری ها بزرگنرین خرید تاریخ خود را در این فصل با جذب کریمی انجام داده اند. بعد از دابل در کسب عنوان نائب قهرمانی در دو فصل اخیر آن ها دیگر عزم خود را برای قهرمانی جذب کرده اند.

نفطه ی ضعف: در درون دروازه تراکتور به کلی متحول شده است. ثابتی، اعتمادی و فروزان را از دست داده اند و حامد لک(صبا) و نوشی صوفیانی(گسترش فولاد) را جذب کرده اند و خب مشخص است که دروازه بان اصلی لک است. که بسیار پر فراز و نشیب است. همانطور که دیدیم در مقاطعی از فصل گذشته در صبا روی نیمکت بود اما در همان فصل به تیم ملی هم دعوت شد. اما تراکتور یک تفاوت با سه تیم دیگر هم دارد که آن هم حضور مجید جلالی روی نیمکتش است که سابقه ی سرمربی گری در تبریز را ندارد. در حالیکه سه تیم دیگر از این قاعده مستثنا هستند. باید دید او میتواند با جو پر التهاب تبریز کنار بیاید یا خیر.

نقطه ی قوت: خط هافبک. با علی کریمی، مهدی کریمیان، میثم بائو به عنوان هافبک های بازیساز، مهدی کیانی به عنوان هافبک دفاعی و جواد کاظمیان، مسعود ابراهیم زاده و محمد ابراهیمی به عنوان بال های کنار
به هر حال باید دو روز دیگر هم صبر کرد. چه بسا با مشخص شدن تکلیف نکونام، تیموریان و انصاریفر قهرمان پنجره ی نقل و انتقالات عوض شود.