ملت ایران: این درست که تیم فوتبال استقلال فصل گذشته خط حمله چندان موفقی نداشت و بیشتر در سایه استحکام دفاعی و هنرنمایی دروازبان خود توانست عنوان قهرمانی لیگ دوازدهم را به دست آورد ولی به هر حال نمی توان منکر تاثیر یک خط حمله قدرتمند در موفقیت یک تیم بود. تیمی که بتواند خوب حمله کرده و خوب گل بزند، هم باعثارعاب حریفان شده و هم تماشاگر خودی را بیشتر به وجد می آورد تا در ورزشگاهها حاضر شوند و همین قضیه می تواند برای کل تیم یک روحیه مضاعف برتری طلبی باشد. به همین خاطر در پایان فصل نقل و انتقالات سراغ خط حمله ۵ تیم مدعی قهرمانی می رویم، ۵ تیمی که حداقل روی کاغذ برای کسب جام قهرمانی خط و نشان کشیده اند و در ظاهر پتانسیل رسیدن به این مهم را هم دارند؛

۱ - استقلال(نامدار و با تجربه)

مدافع عنوان قهرمانی نامدارترین مهاجمان را نسبت به بقیه مدعیان در اختیار دارد و در عین حال دارای بالاترین میانیگین سنی بین این تیم هاست. فرهاد مجیدی(۳۸) آرش برهانی(۲۹) سیاوش اکبرپور(۲۹) محمد قاضی(۲۹) و محمد مهدی نظری(۲۵) مهاجمان این فصل استقلال را تشکیل می دهند. امیر قلعه نویی به بازی با دو مهاجم اعتقاد زیادی دارد ولی خیلی به ترکیب ثابت در خط حمله معتقد نیست و سیستم چرخشی را ترجیح می دهد و به همین خاطر فکر می کنیم به تمام این مهاجمان بازی به اندازه کافی برسد. البته دغدغه استنقلال در حال حاضر یک هافبک پاسور خوب پشت سر مهاجمانش است چون با رفتن جباری بازیکن دیگری با این مختصات فعلا در جمع آبی ها دیده نمی شود. این مهاجمان هم که کمابیش فرصت طلب هستند برای گل زدن نیاز به پاس های مناسب دارند.

۲ - سپاهان(کاستی نسبت به فصل قبل)

شاگردان زلاتکو کرانچار بدون تعارف در خط حمله نسبت به فصل گذشته تحلیل رفته به نظر می رسند. اگر آرش افشین را با وجود تمام کاستی هایش نسبت به محمدرضا خلعتبری، جانشین این مهاجم ملی پوش بدانیم بازهم خلا جواهیر سوکای که مصدوم شده و حداقل تا اسفندماه آینده دور از میادین خواهد بود، احساس خواهد شد. محمد غلامی(۳۱) رادومیر جالوویچ(۳۰) و آرش افشین(۲۵) ساله ۳ مهاجم اصلی سپاهان هستند و دو بازیکن ۲۱ ساله به نام های علی چوپانی و مهدی شریفی هم در اختیار کرانچار قرار دارند. البته مرد کروات می تواند از بین خرید هایش در مواقع ضروری روی یعقوب کریمی در خط حمله هم حساب کند ولی به هر حال نمی توانیم منکر تحلیل رفتن این تیم پرهزینه در خط حمله باشیم و باید منتظر شروع لیگ سیزدهم باشیم و ببینیم آیا مهاجمان فعلی خلا دو بازیکن موفق فصل قبل یعنی خلعتبری و سوکای را پر می کنند یا نه؟

۳ - تراکتورسازی(بدون لوپز و سید)

بیشتر بار خط حمله تراکتورسازی در فصل قبل بر دوش سید مهدی سیدصالحی و فلاویو لوپز بود که هر دو نفر از این تیم جدا شده اند. البته تراکتوری ها سعید دقیقی مهاجم ۲۸ ساله و موفق فصل قبل سایپا را در نوک حمله به خدمت گرفته اند تا جای خالی سید را پرکند و محسن دلیر ۲۵ ساله از گسترش فولاد هم دیگر مهاجم نسبتا گلزن و جدید این تیم است. بقیه مهاجمان تراکتورسازی، جواد کاظمیان(۳۳) محمد حسن ابراهیمی(۲۸) گیلسون سوارز(۳۰) و مسعود ابراهیم زاده(۲۵) هستند. جنس تیم مجید جلالی تا حدودی جور به نظر می رسد ولی این که این بازیکنان بتوانند خواسته های آقا معلم را درون زمین به خوبی پیاده کنند سوالی است که برای جواب آن باید تا شروع لیگ سیزدهم صبر کرد. البته جلالی ثابت کرده که اگر بازیکنان گوش به فرمانش باشند، می تواند از معمولی ترین بازیکنان هم خوب بازی بگیرد.

۴ - فولاد(پرجمعیت تر و یکدست تر)

اگر فصل گذشته آرش افشین چشم و چراغ خط حمله فولاد بود و با حضور یا عدم حضورش کیفیت بازی قرمزهای اهوازی تغییر محسوسی پیدا می کرد، حالا دیگر او نیست و به نظر می رسد باید شاهد توازن خط حمله فولاد و تقسیم وظایف و بار مسئولیت ها بین همه بازیکنان باشیم. عباس محمد رضایی(۳۰) و فرزاد حاتمی(۲۸) دو خرید جدیدی هستند که در کنار لوسیانو پریرا(۲۹) موفق ترین گلزن فصل قبل فولاد و اسماعیل شریفات(۲۶) خط حمله قرمزهای اهوازی را تشکیل خواهند داد. البته دو بازیکن جوان و مستعد دیگر به نام های حکیم نصاری و ساسان انصاری که هردو از محصولات تیم های پایه فولاد هستند، می توانند در مواقع لزوم توسط فرکی مورد استفاده قرار بگیرند. حسین آقا هم ثابت کرده که از بازی دادن به جوان ها ابایی ندارد.

۵ - پرسپولیس(با کارنامه درخشان تر)

خط حمله پرسپولیس نسبت به فصل قبل تحولات اساسی کرده است. جواد کاظمیان و ایمون زاید که از نیم فصل رفته بودند و کریم انصاریفر و محمد قاضی هم در فصل نقل و انتقالات دیپورت شدند تا پرسپولیس برای آنها جانشینانی جذب کند که از بابت کارنامه در فصل گذشته نسبت به خروجی های این تیم وضعیت بهتری دارند. سیدمهدی سیدصالحی(۳۲) فصل گذشته آقای گل بدون پنالتی لیگ برتر بود، محمد عباس زاده(۲۶) آقای گل دسته اول بود و یونس شاکری(۲۴) هم فصل گذشته گل های قابل توجهی برای ابومسلم در دسته اول به ثمر رساند. غلامرضا رضایی(۲۷) و هادی نوروزی(۲۸) دو مهاجم باقی مانده از فصل قبل هستند که با تایید علی دایی در این تیم ماندگار شده اند. البته با توجه به این که دایی به سیستم ۱ - ۳ - ۲ - ۴ علاقه خاصی دارد، هافبک های تهاجمی هم نقش مهمی در خط حمله ایفا خواهند کرد، منطقه ای که پرسپولیس با جذب جوانان مستعدی چون میلاد غریبی، پیام صادقیان و امید عالیشاه پتانسیل بالقوه بسیار زیادی دارد. آیا دایی می تواند این توانایی نهفته را در جمع نفرات تیمش آزاد کند؟