ملت ایران: مصاحبه جالب و خواندنی مدیرعامل باشگاه استقلال پیرامون قضیه نکونام با فارس، آنجایش جالب بود که فتح اله زاده تاکید می کرد:

وضعیت رضایت‌نامه او و باشگاه اوساسونا آنگونه نیست که می گویند. ما نمی خواهیم همه چیز را باز کنیم اما فقط همین را بگویم که این بازیکن نمی تواند از استقلال جدا شود. متاسفانه عده ای به این بازیکن مشاوره و اطلاعات غلط می دهند اما ما حواسمان به همه چیز هست. بهترین راهنما من هستم و شب ها که می خوابم مدام زیر و بم قوانین را مرور می کنم! قرار داد دو ساله ما با نکونام در فدراسیون فوتبال به ثبت رسیده و این بازیکن در صورتی که می خواهد با هر تیمی صحبت کند باید از ما رضایت بگیرد.

این در حالی است که منابع خبری صبح امروز اعلام کرده اند که؛

نکونام فصل گذشته با رضایت باشگاه اوساسونا به ایران آمد و استقلال متعهد شد در قبال دریافت رضایت نامه این بازیکن ۷۰۰ هزار یورو به این باشگاه اسپانیایی پرداخت کند، اما در حالی که یک سال از این انتقال می‌گذرد، باشگاه استقلال به دلیل مشکلات مالی نتوانسته به تعهدات مالی‌اش پایبند باشد و به همین خاطر با پایان یافتن مهلت باشگاه اوساسونا، این بازیکن از روز گذشته بازیکن آزاد شده و دیگر می‌تواند بدون تعهدی که آن قرارداد دو ساله‌ با استقلال برایش ایجاد کرده در چهار روز باقی مانده تا پایان فصل نقل و انتقالات تیم جدیدش را انتخاب کند.

در این میان به دو نکته حقوقی باید اشاره کرد:

۱. حتی در صورت آزاد بودن جواد او برای پیوستن به هر تیم دیگری باید از استقلال برگه تسویه مالی دریافت کند یعنی اینگونه نیست که او بدون مذاکره با استقلال یا بدون حساب و کتاب مالی و دریافت سند آن بتواند قرارداد خود را ثبت کند. رضایتنامه صادر شده از سوی باشگاه به معنای بسته شدن پرونده مالی طرفین است. اگر می شنوید که مثلا مهرداد اولادی مصاحبه می کند و می گوید: برای دریافت رضایتنامه ۷۰ درصد طلب خود را بخشیدم به همین دلیل است. نکونام در صورت آزاد بودن و مثلا ترانسفر به کشور دیگری نیازمند ای تی سی است. این ای تی سی از طریق فدراسیون فوتبال صادر می شود و به معنای آن است که نکونام هنگام انتقال به کشور شما به باشگاه خود یا فدراسیون فوتبال بدهکار نیست.

۲. در صورت آزاد بودن نکونام یعنی فسخ قرارداد نکو با استقلال آیا منطقی نیست که وی به اوساسونا بازگردد؟ اینکه نمی شود هم اوساسونا بازیکن خود را از دست بدهد و هم پولی نگیرد. اگر شرط عدم پرداخت پول به معنای فسخ قرارداد است پس قرارداد قبلی به اعتبار خود باز می گردد. اینجا اصلا پای اوساسونا در میان نیست. اوساسونا پول خود را ظاهرا دریافت کرده. حالا این پول را نکونام داده یا اینکه اصلا پولی برای رضایت او پرداخت نشده یک بخش دیگر است.

سوال اینجاست. آیا اصلا اوساسونا برای صدور رضایتنامه پولی درخواست و دریافت کرده؟ اگر درخواست کردو و دریافت نکرده پس نکونام بازیکن آزاد نیست و باید به تیم اسپانیایی بازگردد.

اگر رضایتنامه رایگان صادر شده یا خود نکونام رضایت خود را خریده آنوقت باید دید که استناد حقوقی فتح اله زاده به عنوان باتجربه ترین مدیرعامل لیگ برتر(در کنار عابدینی) در ترانسفرهای بین المللی به کدام بند یا ماده قراداد است که اینگونه با خیال راحت صحبت می کند.

نکته ساده تر اما اینجاست. اگر نکونام نمی خواهد دراستقلال بماند کافی است خیلی راحت این قضیه را به باشگاه انتقال دهدوقطعا بازیکنی بدون رضایت قلبی در این تیم نمی ماند و مسوولان باشگاه هم که همواره از حرفه ای گری و تخفیف های جواد نکونام و بخشندگی او تعریف کرده اند، برای ازاد کردن او نیازی به تبصره های حقوقی ندارند. مگر نه این است که قرارداد جواد به صورت قلبی امضا شده. از کی تا به حالا قلبها به دنبال تبصره حقوقی بوده اند؟

اگر جواد قصد ماندن ندارد محترمانه به باشگاه بگوید تا فرصت جایگزینی داشته باشند. بازی موش و گربه حقوقی دردی دوا نخواهد کرد.