ملت ایران: اصغر فرهادی با فیلم «جدایی…» توانست اسکار بهترین فیلم خارجی در سال ۲۰۱۲ را از آن خود کند که افتخاری برای خود فرهادی و سینمای ایران بود.

حالا روز هفدهم ماه جاری میلادی آخرین ساخته او «گذشته» در بخش مسابقه جشنواره کن به نمایش درآمده است. گفت و گوی زیر محصول ملاقات اصغر فرهادی با خبرنگار لوموند پس از اکران فیلم است که روز هجدهم مه در این روزنامه به چاپ رسیده است.چه تفاوت هایی میان فیلمبرداری در ایران و فرانسه وجود دارد؟

تفاوت بنیادین در کار فیلمسازی وجود ندارد و تغییر دکور یا فضا سبب نمی شود که من به فیلمساز متفاوتی تبدیل بشوم. قابل توجه ترین تفاوت در وسایل و ابزار تکنیکی است و البته شکل همکاری گروه. در فرانسه کار بیشتر در میان اعضای گروه تقسیم می شود حتی اگر تجربه ها هم با هم قابل قیاس باشد. در ایران همه چیز به خلاقیت فردی بازمی گرددد.

زمانی که در ایران کار می کنید با خط قرمزها هم برخورد می کنید؟


خط قرمزهای زیادی وجود دارند اما طبیعتی دوگانه دارند. بعضی از خط قرمزها قابل دیدن هستند و در بیرون می شود آنها را حس کرد، بعضی دیگر درونی هستند. بعضی از خط قرمزها را سیستم ترسیم می کند اما برخی دیگر به وسیله قدرت و اجتماع ترسیم می شوند که الزاما خیلی مشخص و تعریف شده هم نیستند. درست مثل هوای پاریس هر روز تغییر می کنند. اما شما مجبور هستید که از آنها پیروی کنید.

آیا ممیزی یکی از اصلی ترین مشکلات شما است؟

ممیزی به هر حال وجود دارد اما جوری نیست که زمینگیرتان کند. ممیزی به شکلی عمل نمی کند که ما بی عمل و بی اراده باشیم. سینماگران در نبردی ابدی با مشکلات دست و پنجه نرم می کنند. گاهی پیروز می شوند و گاهی شکست می خورند اما به هر حال این نبردی است که هیچ آتش بسی در آن داده نمی شود.

در حال حاضر در فرانسه زندگی می کنید. به ایران بازخواهید گشت؟


می خواهم در ایران زندگی کنم. می خواهم کنار کسانی باشم که کارم متعلق به آنهاست و سوژه فیلم بعدی ام را به من می دهند. با وجود تمام سختی ها و دشواری های موجود کار کردن در ایران لذت دیگری برایم دارد. درست مثل زمانی است که به کوهنوردی می روید: وقتی به کوه می روید سخت ترین راه را انتخاب می کنید و وقتی روز به پایان می رسد و به انتهای سفر خود رسیده اید این حس به سراغ شما می آید که چیزی را به دست آورده اید.

شما در سال ۲۰۱۲ توانستید با فیلم «جدایی» اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان را به دست آورید. این موفقیت بزرگ چه تاثیری بر روند زندگی و کار شما گذاشت؟


رابطه من و هموطنانم به شکل عمیقی پیشرفت کرد. آنها به شکل گسترده یی نسبت به این اتفاق شور و شوق نشان دادند. برای خود من این واکنش بسیار بسیار جالب توجه بود و چیز بسیار مهمی را به من ثابت کرد. هموطنانم نشان دادند که تا چه حد دوست دارند در سطح جهانی به خاطر فرهنگ غنی شان شناخته شوند. متاسفانه امروزه تصویر کشور من بیشتر به خاطر سیاست در جهان انعکاس پیدا می کند.

بعضی از مسوولان فرهنگی واکنش مثبتی نسبت به اسکار شما از خود بروز ندادند. آیا جایزه اسکار مثل سپر محافظی از شما در برابر برخی مشکلات حمایت کرد؟

منتظر برخی واکنش های منفی در ایران بودم. سیستم در ایران خیلی یکدست و یکپارچه نیست بعضی ها دنبال ناسازگاری می گردند و همیشه هم همین گونه باقی خواهند ماند. اما تا وقتی که نارضایتی خودشان را فقط با سکوت اعلام می کنند من هیچ مشکلی ندارم و کاملا راضی هستم.

چند سالی است که خلاقیت زیادی در فیلمسازان ایرانی دیگر به چشم نمی خورد. چه اتفاقی در ایران افتاده که اوضاع به این شکل درآمده است؟

تولیدات هنری هر کشوری در سرتاسر دنیا دچار افت و خیزهای زیادی می شود. در واقع در ایران هم ما شاهد پسروی هایی در سال های اخیر بوده ایم. دلایل متعدد و به هم پیوسته یی را می توانیم برای این پسروی برشمریم. برای تولید هر اثر هنری باید نوعی شور و هیجان وجود داشته باشد.


اگر این انرژی و شور و هیجان را از دست بدهید مشخص است که دیگر نمی توانید شرایط مناسب برای ساختن فیلمی که دوست دارید بسازید را فراهم کنید. واقعیت این است که چندین و چند کارگردان اخیرا دیگر در ایران فیلم نمی سازند اما تعداد بی شماری هم در ایران مانده اند و برای ادامه کارشان تلاش زیادی می کنند. اینها مسائلی هستند که نمی توانیم آنها را نادیده بگیریم. اما من مطمئن هستم که این شرایط مقدمه یک خیز و پیشروی بزرگ را فراهم می کند و باعثبروز خلاقیت های دوباره و قابل توجه می شود.

به نظر می رسد از سال ۲۰۰۹ به این? سو کشور شما در نوعی بی هیجانی گرفتار شده است…

اصلا این گونه نیست که تسلیم این شرایط افسردگی شده باشیم. هنوز تعداد زیادی هستند که به امید روزهای بهتر تلاش می کنند و به آینده امیدوارند اصلا این کلیشه که ایرانی جماعت منفعل و سرگردان هستند را دوست ندارم، کلیشه یی که می گوید ما هر چه سر راه مان قرار بگیرد را می پذیریم. آنچه امروز با آن روبه رو هستیم دوران گذار جبری است اما هنوز با انرژی تمام پیش می رویم.

کشور شما تحریم های اقتصادی را تجربه می کند. آیا زندگی شما به عنوان یک ایرانی و یک هنرمند تحت تاثیر این تحریم های اقتصادی قرار گرفته است؟


قطعا که تحت تاثیر قرار گرفته است. همه فشار تحریم ها را حس می کنند و زندگی روزانه هم دچار تغییرات شده است. بسیاری از بیماران خاص دیگر نمی توانند داروهای خود را دریافت کنند. اصلا درست نیست که بگوییم این تنها دولت است که فشار تحریم ها را حس می کند و تنها دولت هدف تحریم ها قرار گرفته است. این مردم هستند که در درجه اول عواقب تحریم ها را باید تاب بیاورند. تحریم ها نشان دهنده ترسو بودن قدرت های بزرگ است. تحریم روش درستی برای تحت فشار قرار دادن دیگر دولت ها نیست.

فرهادی از «گذشته» می گوید

نمایش فیلم اصغر فرهادی در پنجمین روز برگزاری شصت و ششمین جشنواره فیلم کن واکنش های مختلفی را در مطبوعات فرانسوی زبان به همراه داشته است. برخی مطبوعات به نقد فیلم فرهادی پرداخته اند و تعدادی به مقایسه میان این فیلم و دیگر آثار دیده شده این کارگردان در خارج از کشور پرداخته اند و تعداد معدودی از نوشته ها نیز مربوط به مصاحبه های اصغر فرهادی است. یکی از این مصاحبه ها که با ویژه نامه جشنواره انجام شده و ترجمه آن در «خبرآنلاین» انتشار یافته، روایتگر جریان ساخت «گذشته» در فرانسه و نگاه فرهادی به ششمین فیلم سینمایی اش است.


فیلمساز صاحب اسکار، درباره شکل گیری «گذشته» گفت: «بعد از «درباره الی» و در زمانی که در برلین بودم فیلمنامه دیگری نوشتم. سپس «جدایی...» را فیلمبرداری کردم. بعد از آن بود که الکساندر ماله گی، پخش کننده فرانسوی ام از من خواست که اگر امکانش وجود دارد آن فیلمنامه را بخواند. او از آن فیلمنامه خوشش آمد و تصمیم گرفت آن را تهیه کند، چه در آلمان و چه در فرانسه. بعد از چند سفر در نهایت پاریس را در انتخاب و شروع کردم به کار کردن روی این پروژه. یک روز با هم در کافه نشسته بودیم و داشتیم درباره چیزهای مختلف صحبت می کردیم.

ناگهان من گفتم داستان دیگری در ذهن دارم. آن موقع فقط یک سیناپس بود، اما به محض آنکه شروع به تعریف داستانش کردم، فهمیدم که این قصه دارد شکل می گیرد و گسترش پیدا می کند. این? طور بود که «گذشته» متولد شد. بودن در پاریس بسیار معنادار است. وقتی شما می خواهید داستانی را تعریف کنید که با گذشته سر و کار دارد به شهری چون پاریس احتیاج دارید که گذشته زیادی دارد. این داستان نمی توانست در هر جایی اتفاق بیفتد.او درباره تاثیر فضای فرانسه روی این فیلم اظهار داشت: «خیلی روی تفاوت ها فکر کردم. اینکه اگر داستان در ایران اتفاق بیفتد چه فرقی دارد؟ در فیلم های من شخصیت ها خودشان را به صورت غیرمستقیم توصیف می کنند. این بخشی از فرهنگ من است، اما از آن به عنوان یک منبع دراماتیک هم بهره می برم. این در فرانسه کمتر مرسوم است. البته بستگی به شرایط دارد، اما معمولا در فرانسه مردم بیشتر مستقیم صحبت می کنند.

بنابراین مجبور بودم شخصیت هایم را بیشتر در این فضا قرار دهم که البته در پروسه نوشتن بسیار دشوار بود.» فرهادی همچنین در توضیح شخصیت احمد با بازی علی مصفا در فیلم گفت: «او به نوعی به شکل کاتالیزور ظاهر می شود. او دیگران را در موقعیت حرف زدن قرار می دهد. حرف هایی که برای مدت زمان زیادی ناگفته باقی مانده اند، اما خودش نسبت به این مساله آگاه نیست.


یکی از نکاتی که همیشه سعی می کنم در فیلم هایم رعایت کنم این است که خیلی به ملیت شخصیت هایم یا پرچم کشورهایشان توجه نکنم. رفتار آنها را موقعیتی که در آن قرار می گیرند تعیین می کند. در یک موقعیت بحرانی، این نوع تفاوت ها رنگ می بازند.» کارگردان «گذشته» درباره انتخاب بره نیس بژو برای بازی در نقش اول زن فیلم گفت: «اولین بار او را در سفر به امریکا ملاقات کردم، زمانی که فیلم «هنرمند» روی پرده بود. از همان ابتدا او را بسیار گرم و باهوش یافتم. یکی از آن آدم هایی که شما احساس می کنید می توانید با او ارتباط برقرار کنید.

ایفای نقش او در «هنرمند» هم بیشتر مرا مصمم کرد که بازیگری بسیار باهوش است. دو ویژگی هست که حتما باید در بازیگران من وجود داشته باشد؛ باهوش بودن و داشتن انرژی لازم برای حضور روی پرده سینما به این معنی که تماشاگر از تماشای او و وقت صرف کردن با او لذت ببرد. او تنها کسی است که می خواهد رو به جلو برود و نمی خواهد در گذشته گیر بیفتد. اما چه کسی می داند که آیا او می تواند این کار را بکند یا نه؟

مردهای فیلم بسیار بیشتر درگیر گذشته اند. در آخرین صحنه با ماری، او به سمت ما قدم برمی دارد، به سمت دوربین. احمد پشت اوست و او می گوید: «دیگر نمی خواهم به گذشته نگاه کنم» و سپس پشت به دوربین و تماشاگران می کند. او همچنین ما را هم در پشت باقی می گذارد و می رود. از این زاویه باید بگویم که او شخصیتی بسیار پیشرو دارد. نمی دانم چرا همیشه در فیلم های من زنان چنین نقش هایی دارند؛ شبیه «جدایی نادر از سیمین.»فرهادی که در سه فیلم اخیرش توجهی ویژه به کودکان داشته، درباره تاثیری که شرایط ایجاد شده روی شخصیت های کودک «گذشته» می گذارد، اظهار کرد: «بچه یی که هیچ کس آن را نمی بیند کودکی است که ماری در شکم دارد. پیش از آنکه او به دنیا بیاید سرنوشتش توسط دیگران معین شده است. نمی دانم قرار است بعدها درباره گذشته اش به او چه چیزی گفته شود یا اینکه قبل از تولدش چه اتفاق هایی افتاده است.»

او همچنین درباره تفاوت های شکل فیلمبرداری «جدایی نادر از سیمین» و «گذشته» و استفاده اندک از دوربین روی دست در فیلم جدیدش گفت: «زمانی که داستان شکل گرفت و من برای دیدن لوکیشن رفتم، متوجه شدم این داستان باید بسیار ثابت و با دوربینی با کمترین حرکت روایت شود. در این صورت کمتر احساس بی قراری به تماشاگر منتقل می شود. در «جدایی...» بیشتر اتفاقات در همان لحظه و اکنون رخ می دادند یعنی در برابر چشمان تماشاگر. در حالی که در اینجا اتفاقات کلیدی در گذشته رخ داده اند و ما فقط می توانیم شاهد عقوبت رفتار گذشته شخصیت ها باشیم. این فیلم بسیار درونی تر و به همین دلیل بسیار ساکن تر است.»

فرهادی در پایان گفت وگو در پاسخ به این پرسش که فردی اخلاق گرا است، گفت: «خودم را فردی اخلاق گرا نمی دانم، اما نمی توانم پایه یی بودن نقش اخلاق در این فیلم را انکار کنم. شما به جز این نگاه می توانید به این فیلم از منظر جامعه شناسی یا روانشناسی هم نگاه کنید، اما واضح است که به بسیاری از موقعیت ها در این فیلم می توان از زاویه اخلاق نگریست.»