عبدالرضا اکبری در چهاردهم فروردین ماه سال ۱۳۳۲ در شهر بافت از شهرهای استان کرمان متولد شد و تحصیلات مقدماتی خود را در تهران سپری کرد. از سن ۱۶ سالگی جذب کانون پرورش فکری شد و به اتفاق دوستانش در سال ۱۳۴۷ گروه تئاتر موسوم به گروه تئاتر نجف آباد را تأسیس کردند. اولین مربی آنها داریوش مؤدبیان بود و بعدها بهزاد فراهانی این سمت را بعهده گرفت و گروه تئاتر کوچ را تشکیل دادند . فعالیت آنها تا سال ۱۳۶۰ ادامه پیدا کرد و با منحل شدن گروه به تلویزیون آمد. او در چندین تله تئاتر شرکت کرد و از این طریق به سینما راه یافت و توانست در بسیاری از فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی به ایفای نقش بپردازد.

 

عبدالرضا اکبری این روزها قرار است در سریال "بچه مهندس 4" که ویژه ماه مبارک رمضان شبکه دو سیما آماده می شود حضور پیدا کند. درباره نقش و جزئیات او چیزی در دست نیست اما خودش در گفت وگویی با تسنیم اعلام کرد که قرار است جلوی دوربین احمد کاوری کارگردان جدید این سریال حضور پیدا کنم. بازیگری که مدتی است مثل خیلی از بازیگران کاربلد کم پیدا شده، اما درباره "بچه مهندس" گفت: بچه مهندس" جزو کارهایی است که مردم استقبال کرده اند و خواستار ساخت فصل های بعدی اش بوده اند و قرار است در فصل چهارم من هم کنار این دوستان باشم. چند روز آینده قرار است مقابل دوربین این سریال قرار بگیرم.

 

اکبری امروز در گفت وگویی رادیویی درباره دو سریالی که در اراک کار کرده و کار دیگری که به محیط بانان و نقش متفاوت او برمی گردد اشاره کرد و افزود: من بعد از یک سال وقفه به دلیل کرونا ، اخیراً دو سریال کار کردم که یکی از آن ها در اراک بود که با شرایط بسیاری سختی، در یک کارخانه آن را کار کردیم و بعد از آن یک کار دیگر برای محیط بانان بازی کردم که من نقش یک محیط بان را داشتم و البته این فیلم برعکس کارِ قبلی، لوکیشن بسیار خوبی داشت چون در طبیعت و هوای مناسب بود

 

او تأکید کرد: خانه اول من تئاتر است، من 10 سال هنرجوی تئاتر بودم و هنوز هم هنرجو یا هنرآموز هنرِ نمایش ام و اینکه من بعد از مدت ها، حدود دو سه سال پیش، دوباره به تئاتر بازگشتم و سه نمایشنامه روی صحنه بردم و این نمایشنامه ها را در سالن تئاتر سنگلج و سالن های دیگر اجرا کردم. بعد از آن داشتم نمایشنامه چهارمم را روی صحنه می بردم که به قضیه کرونا برخورد کردیم و کار به اجرا رسید. در کل من از تئاتر شروع کردم و هنوزم که هنوز است بچه تئاترم.

اکبری در مورد طی کردن مسیر بازیگری اش افزود: همان طور که به تئاتر اشاره کردیم من طی این 10 سال خیلی از قواعد، قوانین، آداب، آیین ها و رسم و رسوم هایی که مربوط به هنر نمایش و کار بازیگر باشد را زیرنظر اساتید این حوزه آموختم.

وی خاطرنشان کرد: در آن زمان ما گروه 50 نفره ای بودیم که سال ها با هم کار کردیم و نمایش های زیادی را روی صحنه بردیم و از طریق همین تئاترها، معرفی و وارد تلویزیون شدیم و بعد از آن هم برای تمام نقش هایم در فیلم ها و سریال های مختلف تلاش بسیاری کردم و از تجربیات کارگردانانی که با آن ها کار کردم نیز بهره بردم.

اکبری در پایان در پاسخ به این سؤال که علاقه دارد در چه نقشی بازی کند گفت: در فیلم های ایرانی، علاقه دارم نقش شخصیت هایی همچون خیام و نظام الملک را بازی کنم. همچون نقش شخصیت امام خمینی(ره) که در فیلم سینمایی "فرزند صبح" ساخته شد نقش این شخصیت بزرگ را بازی کردم.

 

عبدالرضااکبری

 

علیرضا اکبری