داریوش مهرجویی کارگردان سرشناس کشورمان ۱۷ آذرماه سال ۱۳۱۸ متولد شد و امروز سالروز تولد ۸۱ سالگی این هنرمند کشورمان است. به بهانه سالروز تولد این کارگردان مشهور مروری بر کارنامه هنری او خواهیم داشت و یادی از ماندگارترین ساخته‌های سینمایی او خواهیم کرد.

 

داریوش مهرجویی خالق مهم ترین شخصیت‌های تاریخ سینمای ایران و سازنده ماندگارترین فیلم‌های تاریخ سینما همچون «گاو»، «آقای‌هالو»، «دایره مینا»، «اجاره نشین‌ها»، «هامون»، «سارا»، «لیلا»، «پری»، «بانو»،«درخت گلابی»، «پستچی»، «سنتوری» و... است.

داریوش مهرجویی حضور در دنیای هنر را از سال ۱۳۴۶ آغاز کرد و در اولین تجربه کارگردانی اش فیلم گاو را مقابل دوربین برد که یکی از بهترین کارهای کارنامه هنری او است و جوایز مختلفی در جشنواره‌های گوناگون دریافت کرد.

 

مهمان مامان در سال ۸۲ یکی دیگر از ماندگارترین‌های کارنامه هنری داریوش مهرجویی است که برنده جایزه بهترین فیلم در بیست و دومین جشنواره فیلم فجر شد.

فیلم‌هامون با بازی درخشان خسرو شکیبایی در سال ۶۸ یکی دیگر از آثار ماندگار کارنامه هنری داریوش مهرجویی است که موفق به دریافت سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه و کارگردانی در جشنواره فجر شد.

داریوش مهرجویی یکی از پرافتخارترین کارگردان‌های سینمای ایران است که در جشنواره‌های گوناگون جوایز مختلفی دریافت کرد و از بنیانگذاران موج نو در سینما است.

 

آقای‌هالو، پستچی، دایره مینا، مدرسه ای که می‌رفتیم، اجاره نشین‌ها،‌هامون، بانو، سارا، پری، لیلا، دختر دایی گمشده، درخت گلابی، میکس، بمانی، مهمان مامان، سنتوری، تهران طهران، آسمان محبوب، نارنجی پوش، اشباح و لامینور از فیلم‌های سینمایی داریوش مهرجویی هستند.