در ابتدای مراسم علیرضا حیدری، رئیس فدراسیون جهانی کشتی پهلوانی و از قهرمانان سابق کشتی ایران و جهان طی سخنانی با تمجید از روحیه پهلوانی و مردم‌داری جهان پهلوان تختی گفت: هر چقدر بخواهیم نسبت به نام جهان پهلوان تختی بی‌تفاوت باشیم، نمی‌توانیم و باید نسبت به او با نگاه تکریم و احترام سخن بگوییم. خوشحالم که تختی از خانواده کشتی است و افتخار می‌کنم بزرگ‌مردانی مانند تختی، پهلوان زندی و جوادی از خانواده کشتی هستند.

وی افزود: در هر کوی و برزن یک باشگاه یا خیابان به نام تختی مزین شده و فکر می‌کنم جامعه ما ارزش تختی را می‌داند. راز ماندگاری تختی آزادگی و مردم‌داری او بود و امیدوارم بتوانیم با بهره‌گیری از خصلت‌های او بهترین راه را در زندگی انتخاب کنیم.

در ادامه علی رهبری، رهبر ارکستر ایرانی در کلیپی که برای حضار پخش شد با اشاره به اینکه اولین‌بار است با یک خواننده کار می‌کند، گفت: از اینکه توانستیم کاری را برای شخص بزرگ و مردم‌داری همچون تختی ارائه کنیم، بسیار خوشحالم و فکر می‌کنم یک کار بزرگ در حد نام تختی تولید شد.

داریوش ارجمند بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون، دیگر سخنران این مراسم بود. وی با تاکید بر اینکه کار صورت گرفته کمترین کار در حد جهان پهلوان تختی است، گفت: تختی مانند یک تکه از کاشی مساجد قدیم اصفهان یا یک تکه از تخت جمشید است که با فرهنگ این مرز و بوم آمیخته شده است. تختی برای مردم و به عشق مردم کشتی گرفت و قهرمان شد. او برای این کشتی نگرفت که تالار افتخاراتش را پر زرق و برق کند یا برای تشویق مردم به روی تشک نمی‌رفت، بلکه او کشتی می‌گرفت چون عاشق مردم بود و قلبش را با این کار زیر پای مردم گذاشت. به همین دلیل نیز موفق شد، چراکه تختی فهمید برای چه کشتی می‌گیرد.

وی با تمجید از ویژگی‌های پهلوانی تختی گفت: حتی بسیاری از جوانان و نوجوانانی که او را ندیده‌اند و خیلی نسبت به او آشنایی ندارند ارادت ویژه‌ای به تختی دارند و قلبشان در تسخیر اوست. تختی در اوج تنگدستی و زمانی که در کارخانه سیمان ری کار می‌کرد حاضر نشد برای صد هزار تومان پول که آن زمان پول هنگفتی بود عکسش بر پشت تبلیغات کالاهای تجاری بیافتد اما امروزه بسیاری از ورزشکاران ما حاضر می‌شوند برای رسیدن به پول در هر تبلیغی حاضر شوند. به نظر من تختی فرم‌زده نبوده بلکه او مرد محتوا بود. متاسفانه فرم‌زدگی امروزه ما را از پای درآورده و وقتی جوان‌های این دوره را با جوان‌های گذشته مقایسه می‌کنیم به این وضعیت پی می‌بریم.

ارجمند با بیان اینکه تختی متعلق به زمین نبود، گفت: خیلی مهم است که انسان از دروازه تاریخ عبور کند و مانند شعله آتش به بالا برود و قلب‌ها را به تسخیر درآورد که تختی به خوبی از عهده این کار برآمد.

علیرضا رضایی، قهرمان و پیشکسوت کشتی ایران نیز در ابتدای صحبت‌های خود از حضار خواست بایستند و ابتدا عباس زندی پیشکسوت کشتی ایران و مربی و هم‌دوره‌ای جهان پهلوان تختی را تشویق کنند.

رضایی سپس با بیان اینکه خوشبختانه هنرمندان این سرزمین در آثار خود به کرات در وصف خصایص و ویژگی‌های پهلوانی غلامرضا تختی آثار زیادی تولید کرده‌اند، گفت: یکی از بخش‌های هنری که کمتر به زندگی غلامرضا تختی پرداخته، بخش موسیقی ما بود که به لطف دوستان هنرمند و پشتکار یک جوان شایسته این کار بزرگ انجام و به بهترین شکل ارائه شد و تختی مرد جاویدان ورزش ایران است.

در ادامه این مراسم، پس از تجلیل از مهرداد مولوی شاعر جوان این اثر، محمد معتمدی بر روی سن حاضر شد و با نوازندگی پیانو توسط پوریا خادم، به اجرای برنامه پرداخت.

در مراسم رونمایی از پوئم سمفونی جهان پهلوان تختی نیز پهلوان عباس زندی، داریوش ارجمند، رحیم علی آبادی، ابراهیم جوادی، محمد پنجعلی، علی رضا حیدری، علیرضا رضایی، پوران درخشنده، مرادخانی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد و عوامل سازنده این اثر بر روی سن حاضر شدند و از آلبوم پوئم سمفونی جهان پهلوان تختی رونمایی شد. سپس برخی از میهمانان روی پوستر این اثر، امضایی را به یادگار ثبت کردند.