روز گذشته از آلبوم جدید حمیدرضا نوربخش خواننده موسیقی سنتی با آهنگسازی داریوش پیرنیکان تحت عنوان «مست هشیار» با حضور جمعی از هنرمندان رونمایی شد.

توجه به وجوه هنری یک اجرای زنده

میلاد کیایی نوازنده سنتوردر ابتدای این مراسم گفت: این آلبوم هم نتیجه زحمات و تلاش استاد داریوش پیرنیاکان نوازنده مطرح تار است که به همراهی حمیدرضا نوربخش و گروه شهنازی کنسرتی را چند سال گذشته اجرا کردند و حالا به عنوان یک اثر موسیقایی در دسترس علاقه مندان قرار گرفته است. توجه به وجوه هنری یک اجرای زنده که انتقال آن به یک آلبوم موسیقی کار بسیار سختی است، پختگی در ملودی سازی برای شنیدن مخاطبان، غنای موسیقایی صدای خواننده که دارای حجم دلپذیرو فضایی پر احساس بود از جمله ویژگی هایی است که می توانیم برای این آلبوم در نظر بگیریم.

وی با بیان این که متاسفانه در زمانه ای زندگی می کنیم که مسیر موسیقی مقداری عوض شده است، عنوان کرد: ما در این روزهای موسیقی هایی را از رادیو و تلویزیون می شنویم که به قدری ناهنجار و نازل هستند که قابل توصیف نیست و من نمی دانم آخر کدام شورا و گروهی برخی از این آثار را برای پخش در شبکه های رادیویی و تلویزیونی تصویب کردند. من امیدوارم روزی شاهد بروز چنین اتفاقی باشیم که با کیفیت ترین و بهترین آثار در رسانه ملی پخش شود تا مخاطبان با آثار با کیفیت موسیقی ایرانی نیز آشنا شوند.

باید برای موسیقی سنتی یک ردیف منسجم تعریف کنیم

هوشنگ کامکار نیز در این مراسم گفت: ضرورت دارد برای موسیقی سنتی مان یک ردیف منسجم تعریف کنیم که مورد همه هنرمندان موسیقی ایرانی باشد. من معتقدم هر چه زودتر باید جلسه ای تشکیل شود که هنرمندان بتوانند به یک تعریف واحدی از ردیف موسیقی ایرانی برسند. حتی خود آقای نوربخش هم می دانند ما در جلسه ای که آقایان علیزاده، شجریان، ظریف و تعدادی دیگر از بزرگان حضور داشتند این پیشنهاد را مطرح کردم و آنها هم از این پیشنهاد بدشان نیامد.

وی ادامه داد: شما می دانید اگر یک هنرجوی علاقه مند موسیقی ایرانی بیاید و بگوید: «می خواهم ردیف موسیقی دستگاهی یاد بگیرم» هر استادی به اقتضای فضای کاری خود یک ردیف خاص را معرفی می کند. البته من بر این باورم همه این ردیف ها از نظر کالبد شکلی گوشه ها و فواصل تقریبا یکی است و کسی نمی تواند بگوید فلان گوشه من با فلان گوشه تفاوت دارد. من معتقدم این تفاوت ها فقط در بداهه نوازی است.

وی در ادامه درباره «مست هشیار» نیز گفت: آلبوم «مست و هشیار» از جمله آثار قابل توجه در حوزه موسیقی سنتی است که می تواند مورد توجه قرار بگیرد، ضمن اینکه ما به هیچ عنوان نباید بگوییم این موسیقی مربوط به جامعه امروز ما نیست. امروزه در اروپا موسیقی قرن های سیزدهم و چهاردهم اجرا می شود که همه از آن دفاع می کنند. اتفاقا یکی از خصوصیات موسیقی سنتی ما این است که می شود از منابع غنی آن ملودی ها و حالات جدید به وجود آورد منتها فقط در شکل اجرایی تفاوت هایی وجود دارد که باید آن را بر اساس محتوا هدایت کرد.

کامکار بیان کرد: امروز همه ما وضعیت موسیقی را می دانیم و متاسفانه رسانه ها هم کمکی به بهبود شرایط موجود نمی کنند زیرا آنها فقط به انتشار خبر اقدام می کنند. من تقریبا هر روز به تمامی سایت ها و خبرگزاری ها مراجعه می کنم اما متاسفانه چیزی جز خبر و گزارش کنسرت مشاهده نکردم. من بر این باورم این محتوا اصلا کمکی به ارتقای دانش مردم نمی کند و به جرات می گویم در همین سایت ها روزی نیست که موضوع آموزش دهنده ای را مشاهده کنم.

این آهنگسازادامه داد: یکی از ویژگی های مهم آلبوم «مست هشیار» اجرای زنده است که در آن قدرت نوازندگان و خواننده کاملا مشخص است . از این رو اثر را می تواند به یک آلبوم قدرتمند در حوزه موسیقی سنتی معرفی کرد. به هر ترتیب آنهایی که در حوزه موسیقی فعال هستند می دانند که بسیاری از خوانندگان هستند که وقتی در استودیو حضور پیدا می کنند گاهی هزار مرتبه برای اجرای درست یک تحریر وقت می گذارند و من غیر از چند هنرمند از جمله آقای شجریان کمتر خواننده ای را می شناسم که به درستی به اجرای تحریرها در استودیو اقدام کنند در نتیجه می توانم بگویم به دلیل همین اجرای درست آقای نوربخش در کنسرت سال 91 گروه شهنازی ، آلبوم مست هشیار کار خوبی است.

بازار موسیقی به سمت کارهایی رفته که وجه هنری کمتری دارند

محمد سریر نیز در این مراسم گفت: به اعتقاد من این آلبوم اثری است که می تواند به یکی از ارکان مهم موسیقی ملی که در حال تغییر است نقش اساسی ایفا کند. من بر این باورم موسیقی ملی با کیفیت درست است که می تواند در میان مخاطبان تاثیر گذار باشد. تولید چنین کارهایی در شرایط فعلی موسیقی کشور کار بسیار مشکلی است زیرا بازار موسیقی ایران به سمت کارهایی رفته که وجه هنری کمتری دارند و اینکه تعدادی از هنرمندان صاحب نام موسیقی این سرزمین همت کنند و به انتشار اثری دست بزنند که طرفداران خاص خود را دارد کار بسیار ارزشمندی است که باید آنها را ستود.

رسانه ملی هیچ توجهی به موسیقی جدی و تفکربرانگیز نمی‌کند

داریوش پیرنیاکان نیز در این مراسم گفت: من همیشه دل در گروی موسیقی داشته و دارم و بر این باورم هنری می تواند تاثیرگذار باشد که سطح آگاهی مردم را بالا ببرد. متاسفانه همانطور که آقای کامکار گفت رسانه ها به ویژه رسانه ملی در تنزل دادن سطح آگاهی مردم نقش بسزایی دارند و باز هم متاسفانه همین رسانه ملی به هیچ وجهی به موسیقی جدی و تفکر برانگیز توجه نمی کند. همین امر به خودی خود باعث می شود که شرکت ها و کمپانی ها هم ناخودآگاه و ناچارا به سراغ کارهایی بروند که سطح آگاهی مردم را پایین می برد.

وی تصریح کرد: این آلبوم برگرفته از کنسرت گروه شهنازی در سال 91 بود که از آن زمان تا به امروز بسیار دوست داشتیم فضایی را فراهم کنیم که کار در قالب یک اثر صوتی به مخاطب معرفی شود ، اما سعی کردیم ماجرا را به کسی تحمیل نکنیم اما خوشبختانه با همکاری صدرالدین حسین خانی در شرکت ایران گام توانستیم این کار سخت را به سرانجام برسانیم تا امروز شاهد برگزاری مراسم رونمایی باشیم.