مراسم یادبود هنرمندان درگذشته سال 94 با عنوان «آیین چراغ خاموشی نیست» از سوی خانه هنرمندان ایران با همکاری شهرداری تهران با حضور «محمدباقر قالیباف» شهردار تهران در تالار استاد ناظرزاده کرمانی مجموعه تماشاخانه ایرانشهر برگزار می‌شود.

خانهٔ هنرمندان ایران همه ساله با برگزاری مراسمی با حضور هنرمندان و خانواده‌های هنرمندان درگذشته، بنا دارد نام و یاد این هنرمندان عزیز را در میان مردم و جامعه هنری زنده نگاه دارد. امسال نیز یاد صد هنرمند درگذشته سال 1394 گرامی داشته می‌شود.

«محمدباقر قالیباف» شهردار تهران در پیامی به مناسبت برگزاری این مراسم، آورده است: «هنرمند جاودانه خواهد بود؛ زیرا آنچه را که زیسته باشی، هرگز از میان نمی‌رود، آنچه را که از جادوی حیاتبخش زندگی خویش در آن دمیده باشی، آنگونه که بزرگ‌ترین هنرمند هستی در تحسین برانگیز‌ترین مخلوقش دمید. پس هنرمند نیز در هنرش ماندگار خواهد شد، هنری که از صافی روح و جانش درگذشته و صیقل خورده است و این یکی از گرانبها‌ترین دستاوردهای بشری است که تا ابد خواهد ماند، پس ناگزیر گوهر وجود هنرمند را نیز در خود جاودانه خواهد کرد؛ هرچند که جسم خاکی خویش را‌‌ رها کرده باشد.»

«مجید رجبی معمار» مدیرعامل خانهٔ هنرمندان ایران و مشاور فرهنگی شهردار تهران نیز در پیام خود آورده است:

«گوهر گرانقدر و والای هنر ایرانی و اسلامی، دسترنج هنرمندان بسیاری است که در طول تاریخ پرفراز و نشیب ایران در سرتاسر این سرزمین از جان و روح خویش در هنرشان دمیدند و آن را در کسوت آثاری والا و معنوی و منحصر به فرد پروردند؛ آنگونه که هنر به ویژگی یگانه‌ای بدل گشت برای شناخت ایرانیان در نزد جهان و جهانیان. اندکی از آنان را زمانه شناخت و قدر دانست، اما بسیار بسیار از آنان در کنج کارگاه‌ها و خانه‌های خویش به دور از هیاهوی زمانه و بی‌آنکه در قید و بند نامشان باشند، سرگرم خلق آثاری ارزشمند بودند و هرچند نام و قدرشان ناشناخته ماند، اما هنرشان این بزرگ‌ترین و ارزشمند‌ترین دستاورد انسانی ماندگار و جاودانه گشت و روح و صفای هنرمندانشان را برای همیشه در خود ماندگار کرد. رسم روزگار چنین است؛ فرزندان جای پدران خویش می‌گیرند و ناگزیر هر سال با غمی دردناک و التیامناپذیر از درگذشتگان آغاز می‌شود. اما برای آنکه هنری دارد و گوهر وجود خویش در آنجاودانه می‌کند، چه باک از مرگ؟ مگر نه آنکه مرگ آغازیست که بر پایان‌ها می‌روید؟»

«محمد سریر» رییس شورای عالی خانهٔ هنرمندان ایران نیز در پیامی به مناسبت برگزاری آیین «چراغ خاموشی نیست» تاکید کرده است:

«آنچه تاریخ ما طی چندین هزاره از حیات بشر برای ما به یادگار گذاشته است رویداد‌ها و شخصیت‌هایی است که نه تنها در مسیر تحولات علمی، تاریخی و سیاسی بشر تأثیری شگرف برجای گذاشته‌اند بلکه اهمیت و جایگاه آن‌ها سطر برجسته‌ای از کتاب اندیشه و خدمت به بشریت را مزین ساخته‌اند. در این میانه تنها هنرمندان بوده و هستند که رایحه حضور ایشان تأثیری ژرف در اندیشه، خاطرات و سرنوشت مخاطبانشان به جای می‌گذارد و با نسیم یاد‌ها، آثارشان دوباره زنده و حضورشان حتی در نبودشان معنا پیدا می‌کند. با طنین خوش هر پدیده هنری تصویر و خاطره‌ای امیدبخش و سازنده در دل و جانمان زنده می‌شود و ما بیش از پیش دلبسته آثاری می‌شویم که نسل‌ها با آن زیسته و اندیشه خود را پرورش داده‌ایم و ما نیز آن‌ها را به عنوان ارزنده دستاوردهای حیاتمان به فرزندمان برای دنیای آینده هدیه می‌کنیم تا ریشه پربار هنر و فرهنگ و دانش در این سرزمین همچنان محکم و بارور بماند. باید یادشان را که پشتوانهٔ حیات، اندیشه و خلاقیت این ملت است همچنان سرفرازانه ارج بگذاریم و گرامی بداریم.»

داریوش ابوک، محمدرضا اسدی نوا، محمد اسلام پرست، حسین احمدی سخا، قاسمعلی اسفندیاری، پرویز آقمیان، محمد اعلایی آستانه، محمد آقا ربیعی، فریدون ارکانی، تقی ارغوانی، عباسقلی اکبری، محمدعلی اینانلو، عباس بابایی، محمد ابراهیم باقری، امیر بختیاری، جمال بخشی‌پور، عزیز بریاجی، سهیلا بسکی، ایوب بصیرت صیری، بیژن بهادری، علی بهروزن نسب، فتح الله بی‌نیاز، نیما پتگر، مسعود‌پور اکبری، کریم پورزارعی، عباس علی پورصفا، محمد تقی پیرکاری، سیروس تقی‌نژاد، نسرین جافری، شیدا جاهد، خلیل چاله چاله، عباس حداد کاشانی، کامران حسینی، علی حلاجیان، محمد جواد خردمندان، عباسعلی خمر، نظرعلی خوجملی، یعقوب خیری، نور محمد درپور، مهران دوستی، هوشنگ دیباییان، معصومه دیباییان، معصومه ذباح، فیروز رستمی، محمود رضایی، حمیده رضوی، هما روستا، نعمت رئوفی، افلاطون زرین قلم، کامران زمانی، محمد علی سپانلو، رضا سجادی، مجید سیاه تیری، احمد سیگارچی، محمود شجاعی، شفیق میبدی، قدرت الله شریفی، علی شریفی، هاشم شکوهی، ایرج شمسی‌زاده، محمد حسین شوخ کمان، ثریا شیرزادی، کیومرث صادقی، فریبرز صالح، سعید صدیق، آرش طالبی، علی طباطبایی، محمد ابراهیم طهماسبی‌پور، علی عباد، مصطفی عبداللهی، احمد علامه دهر، علی محمد عظیمی، سهراب عیسی‌پور، سیروس فراهانی، خسرو فرخزادی، مجید فرهنگ، امیرحسین فلکیان، فروغ فوادزی، رسول قربانی، عبدالله قربانی، حسین قاسمی وند، هوشنگ کاظمی، کمال الدین کامیلیا، حسین کاوه تفتی، ایرج کریمی، تقان قلی کوچکن‌نژاد، علی اکبر گل افروز، عبدالعلی گلریز خاتمی، حسن لوئیان، غلام مارگیری، حسین هلی محمد‌زاده، علی اصغر مذهب یوسفی، هادی مشکات، علی اصغر معصومی، رحیم معینی کرمانشاهی، راستگار کریمی، محمدرضا مقدسیان، غلامحسین ملک عراقی، حسن ملکی، غریب مهدی‌پور، محمد مهراف، ولی الله مومنی، حمید موگویی، فرزاد مویدی، ابوالحسن نجفی، یدالله نجفی، مرتضی ندایی، منصور نریمان، عباس نوروزی ثابت، رحم خدا نوری شاد، دامک نیک، عزیزالله هنرآموز، علی هویسی، گارنیک یادگاریان هنرمندان هستند که در سال 94 دار فانی را وداع گفتند.

مراسم یادبود هنرمندان درگذشته سال 1394 با عنوان «آیین چراغ خاموشی نیست» چهارشنبه 19 اسفند ساعت 18: 30 در مجموعه تماشاخانهٔ ایرانشهر برگزار می‌شود.