آیین دیدار با عوامل فیلم «بیست و یک اینچ» به کارگردانی ابوذر صفاریان و به تهیه کنندگی فاطمه غفاری شامگاه گذشته 1 اسفندماه با حضور برخی از هنرمندان در موزه سینما برگزار شد.

ابوذر صفاریان کارگردان فیلم سینمایی «بیست و یک اینچ» درباره تاخیر در اکران این فیلم سینمایی گفت: فیلم «یست و یک اینچ» بعد از 15 سال اکران شد اما بسیار می پرسند که چرا این فیلم تا الان نمایش داده نشده است؟ جواب این است که دلیل خاصی ندارد و ممیزی نیز به فیلم وارد نشده اما فقط فیلم متفاوتی است.

وی افزود: در اصل فیلم «بیست و یک اینچ» درباره تلویزیون و استعاره است، تلویزیونی که ما با آن خاطره بازی می کردیم و در این فیلم استعاره ای از آن دیده می شود. شاید به خاطر متفاوت بودن فضای فیلم درک و پذیرش آن تا حدودی سخت شده باشد. اما امیدوارم اتفاق خوبی بیافتد و از حمایت گروه «هنر و تجربه» برای اکران این فیلم سینمایی تشکر می کنم و از طرفی اکران فیلم «بیست و یک اینچ» را نتیجه جنگیدن شهرام مکری می دانم و امیدوارم روز به روز فیلم های این بخش بیشتر اکران شود و فیلم های دوست و همکارم یعنی محمد شیروانی نیز در همین گروه اکران شود.

در بخشی از مراسم برخی از عوامل و بازیگران فیلم و مهمانان روی صحنه آمدند و عکس دسته جمعی گرفتند و همچنین یاد یکی از بهروز جلیلی بازیگر جوان که در فیلم پناه بر خدا رضایی در اثر سانحه ای جان خود را از دست داد، را گرامی داشتند.

سپس محمد شیروانی کارگردان فیلم سینمایی «لرزاننده چربی» به دعوت از صفاریان روی صحنه آمد و گفت: من یک قصه تعریف می کنم از دیوید لینچ. زمانی که دیوید لینچ اولین فیلم بلند خود یعنی «کله پاک کن» را ساخت در خصوص این فیلم با او بدرفتاری کردند و در آن سال درک نشد و آن را نفهمیدند، اما او دست بر نداشت و بعد از بی مهری ها دومین فیلم خو با به نام «مرد فیل نما» را ساخت فیلمی که برعکس فضای فیلم قبلی فضایی کلاسیک داشت و از آن استقبال خوبی شد.

وی ادامه داد: لینچ نتیجه پافشاری، تلاش و خلاقیت خود را به دست آورد. این مقدمه را برای این گفتم که بگویم فیلمسازان برای ساخت فیلم اول خود با تمام انرژی کار می کنند و ما هم در دوره ای عاشق حمله به پرده سینما و ورود به سینمای دیجیتال بودیم که ابوذر نیز از این قاعده مستثنی نبوده است و فیلم «بیست و یک اینچ» را با انرژی ساخت و من همیشه از این تلاش یاد می کنم.

شیروانی درباره اهمیت گروه سینمایی «هنر و تجربه» بیان کرد: هنر و تجربه غنیمت است و محصول دولت فعلی قلمداد می شود البته نقدهایی نیز بر آن وارد است. به نظر من باید سعی کند تمام فیلم هایی که مربوط به این بخش است در کشور اکران کند و برای آنها بجنگد. آرتیست و فیلمساز نباید دنبال اکران شدن فیلمش برود، بلکه پخش کننده باید راهکارهایی درباره بیندیشند تا فیلم و فیلمساز ضربه نبینند.

این فیلمساز در پایان گفت: اینکه شهرام مکری عضو شورای سیاستگذاری گروه هنر و تجربه است بسیار خوشایند است و باید بیشتر برای فیلم های این بخش بجنگد و تلاش کند.

در این مراسم هنرمندانی چون اسدالله نیک نژاد، شهرام مکری، حسین مهری، امیر عابدی، امیر عزیزی، سمیرا برادری، مجید قناد، حامد میر باقری، علی کریم، بهمن هاشمی، محسن افشانی و...حضور داشتند.