گالری‌ها و مراکز هنری تهران نمایشگاه‌های متنوعی را شامل آثار تجسمی برای علاقه‌مندان به هنر تدارک دیده‌اند.

خانه کاریکاتور ایران ۴۰ کاریکاتور از بهترین آثار کامبیز درمبخش را به‌نمایش گذاشته است. در این نمایشگاه که با عنوان «۴۰ سال، ۴۰ کاریکاتور» برگزار می‌شود، ۴۰ کاریکاتور از بهترین آثار این هنرمند به انتخاب خانه کاریکاتور به‌نمایش درآمده است.

نمایشگاه «۴۰ سال، ۴۰ کاریکاتور» از ششم تا ۱۸ آبان‌ماه از ساعت ۱۷ تا ۲۰ در خانه کاریکاتور ایران به نشانی خیابان شریعتی، تقاطع همت، خیابان گل نبی غربی، بعد از میدان شهید احمدی روشن(کتابی)، شماره ۴۴ میزبان علاقه‌مندان است.

گالری شیرین

نمایشگاه «رشد متلاطم» با آثاری از سحر خلخالیان با موضوع روایت شخصی از زندگی هنرمند برپا می‌شود. این نمایشگاه شامل ۹ اثر با موضوع انزوا است. ایده آثار این مجموعه در واقع بازتابی از زندگی شخصی دو سال اخیر هنرمند است. سبک و متریال آثار اکریلیک هستند.

نمایشگاه «رشد متلاطم» هشتم آبان‌ماه در گالری «شیرین» به نشانی خیابان کریمخان‌زند، خیابان سنایی، کوچه ی سیزدهم، شماره ۵ افتتاح می‌شود.

نگارگذر متروی شهید بهشتی

یک نمایشگاه گروهی شامل عکس‌های عاشورایی در نگارگذر شهید بهشتی فرهنگسرای مترو تهران برپا شده است. در این نمایشگاه ۲۴ قطعه عکس سیاه و سفید و رنگی در اندازه ۱۰۰ در ۷۰ سانتیمتر به‌نمایش گذاشته شده است.

سیدصادق موسوی، سیدمحمد فاطمی، میترا محمدی، مهدی کاظمی خالدی، فاطمه سادات حجازی، اصغر بشارتی، ابراهیم باقرلو، فاطمه‌سادات حسینی لاهیجی، امین رحمانی، نیما خالدی‌کیا، علی معصومی، ماهرخ شش‌بلوکی، حسن قائدی، محمدرضا خرازی، حسن الماسی، سیدمحسن سجادی، عرفان علی‌پور و سالار نیرهدی عکاسان حاضر در این نمایشگاه هستند.

علاقه‌مندان می‌توانند تا ۱۵ آبان ماه در ایستگاه متروی شهید بهشتی از عکس‌های عاشورایی به‌نمایش گذاشته‌شده در نگارگذر بهشتی فرهنگسرای مترو دیدن کنند. نگارگذر بهشتی فرهنگسرای مترو در ابتدای خیابان شهید مفتح شمالی، ایستگاه متروی شهید بهشتی واقع شده است.

خانه هنرمندان ایران

چهارمین دوسالانه «سرو نقره‌ای» از ششم آبان‌ماه در خانه هنرمندان ایران افتتاح شده است. تمام گالری‌های خانه هنرمندان برای نمایش آثار هفت بخش «سرو نقره‌ای» در نظر گرفته شده‌اند.

چهارمین دوسالانه «سرو نقره‌ای» در هفت بخش شامل سرو آزاد(بخش آزاد)، سرو طبری(بخش نشانه و هویت بصری)، سرو مرو(بخش پوستر)، سرو شیراز(بخش جلد و صفحه‌آرایی نشریات)، سرو زربین(بخش گرافیک تجاری و بسته‌بندی)، سرو فری(بخش گرافیک متحرک) و سرو کشمر(بخش طراحی حروف فارسی) به ارائه آثار طراحان گرافیک می‌پردازد.

آثار چهارمین دوسالانه «سرو نقره‌ای» به مدت ۱۰ روز در خانه هنرمندان ایران واقع در خیابان ایرانشهر در معرض دید علاقه‌مندان قرار دارد.

گالری ایده پارسی

آثار نقاشی‌خط ۱۹ هنرمند در نمایشگاهی با عنوان «لعل خاموش» به‌نمایش گذاشته می‌شود. در این نمایشگاه آثار منتخب فراخوان خوشنویسی و نقاشی‌خط گالری «ایده پارسی» که در شهریورماه منتشر شد، در معرض دید علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

در این نمایشگاه، آثاری از سیده ساناز البرزی، محمدجواد بهرامی، پیمان پیروی، محمدرضا جوادی‌نسب، روح‌الله حسین‌زاده، جمشید حکیمی، رضا تقی‌پور، بهار رضانیا، هانی شرار، مرتضی شمیسا، حمید طلوعی‌فرد، محیا طلوع‌کیان، شادی طلایی، رضا عمادی، امیرحسین فراهانی، پویان مکوندی، محسن گودرزی، مهدی نتاج و هادی هنردوست به‌نمایش گذاشته می‌شود.

نمایشگاه «لعل خاموش» از ۸ تا ۱۳ آبان‌ماه از ساعت ۱۷ تا ۲۰ در گالری «ایده پارسی» به نشانی خیابان شریعتی، خیابان کلاهدوز، نرسیده به سه‌راه نشاط، کوچه الله‌وردی آذر، شماره ۲۸ میزبان علاقه‌مندان به هنر نقاشی‌خط است.

کافه‌گالری نیاوران و ایرانشهر

نمایشگاهی شامل منتخبی از پوسترهای عاشورایی برگزیده‌شده در جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های پنج سال گذشته افتتاح شده است. در نمایشگاه «پوسترهای عاشورایی» ۲۰ اثر از ۱۰ طراح جوان که اغلب آن‌ها زیر ۳۰ سال سن دارند، به‌نمایش گذاشته شده است.

امیر اصغرزاده، محمد افشار، رضا بختیارفرد، زهرا پاشایی، مهدی جوادی‌نسب، مهدی حسینی، بهاره خباز، سمیرا سیاوشانی، علیرضا عسکری‌فر، محمدحسین مجیدپور و حمید وصفی هنرمندان شرکت‌کننده در این نمایشگاه هستند.

نمایشگاه «پوسترهای عاشورایی» از ۲۹ مهرماه تا ۲۶ آبان‌ماه در دو گالری «نیاوران» و «ایرانشهر» میزبان علاقه‌مندان است.

موزه گرافیک ایران

نمایشگاه «با چشم‌های کودکی» شامل مجموعه‌ای از آثار تصویرگری و طراحی گرافیک کتاب کودک در موزه گرافیک ایران برپاست.

این نمایشگاه بازنمایی آثار برجسته‌ی تصویرگری و طراحی کتاب کودک در ١٠٠ سال گذشته و روایتگر سیر تحول و تطور طراحی کتاب کودک از ورود فناوری چاپ و عکاسی تا ظهور طراحی گرافیک در ایران است.

علاقه‌مندان می‌توانند برای دیدن این نمایشگاه تا پایان دی‌ماه ۹۴ به موزه گرافیک ایران به نشانی بزرگراه شهید بابایی، خیابان استخر، بلوار استقلال، خیابان توحید شمالی، پارک پلیس مراجعه کنند.

هنرستان هنرهای زیبای پسران تهران

مجموعه‌ای ۶۲ اثر از گروه نقاشان «قلمرو مانی» در نگارخانه هنرستان هنرهای زیبای پسران تهران به‌نمایش درآمده است. مهران لطفعلی، سرپرست این گروه، هدف از تشکیل آن را معرفی هنرمندان جوان و بستری برای کارآفرینی اعضا، بویژه بانوان هنرمند عنوان کرده است.

در هشتمین نمایشگاه این گروه که تا ۲۹ مهر ادامه خواهد داشت، ۴۱ شرکت‌کننده و ۶۲ اثر شرکت داده شده است. علاقه‌مندان به بازدید از این نمایشگاه می‌توانند به هنرستان هنرهای زیبای پسران تهران واقع در خیابان انقلاب، پیچ شمیران، خیابان شهید نورمحمدی(تنکابن)، پلاک ۸۷ مراجعه کنند.

موزه هنرهای زیبای سعدآباد

به‌مناسبت فرا رسیدن ایام سوگواری ماه محرم، نمایشگاهی از نقاشی‌های رنگ روغن با مضمون مذهبی و عاشورا از ۲۵ مهرماه در موزه‌ی هنرهای زیبا سعدآباد برپا شده است.

در نمایشگاه «پرده‌های ماتم» ۱۹ پرده نقاشی قهوه‌خانه‌ای اثر نقاشان نامدار معاصر حسین قوللر آغاسی، محمد مدبر، امیرحسین قائم مقامی و میرزا مهدی نقاش شیرازی با تکنیک رنگ روغن روی بوم و با موضوع عاشورایی در طبقه‌ی همکف موزه‌ی هنرهای زیبا به‌نمایش گذاشته می‌شود.

این نمایشگاه تا ۲۱ آذرماه برپاست و علاقه‌مندان به هنر نقاشی قهوه‌خانه‌ای می‌توانند در روزهای یادشده از ساعت ۹ تا ۱۷:۳۰ از این نمایشگاه در موزه‌ی هنرهای زیبا در مجموعه فرهنگی - تاریخی سعدآباد دیدن کنند.

نگارخانه لاله

نمایشگاهی گروهی از آثار عکاسان با عنوان «عین عاشورا» برگزار شده است. این نمایشگاه دربرگیرنده‌ی ۷۲ قطعه عکس از لحظه‌های ناب و روضه‌های تصویری است که با مشارکت بیش از ۶۰ عکاس از مضامین حماسی، عرفانی و عاطفی سوگواران حضرت امام حسین(ع) و یارانش در مناسبت‌هایی مانند تاسوعا، عاشورا و اربعین حسینی ثبت و ارائه شده‌اند.

نمایشگاه گروهی عکس «عین عاشورا» از ۲۲ مهر تا ۲۰ آبان‌ماه، هر روز به‌جز ایام تعطیل از ساعت ۹ تا ۱۳ و ۱۵ تا ۱۹ در نگارخانه «لاله» به نشانی ضلع شمالی بوستان لاله در خیابان فاطمی میزبان علاقه‌مندان است.

همچنین بخش دوم این نمایشگاه که منتخبی از آثار برتر عکاسان استان‌های کشور است، از ۲۵ مهرماه در نگارخانه «مریم» به نشانی خیابان کریمخان زند، خیابان استاد نجات‌اللهی شمالی، بوستان حضرت مریم(س) برپا شده است.

گالری شهر کتاب فرشته

۱۶ هنرمند نقاش و مجسمه‌ساز آثار خود را در نمایشگاهی با عنوان «نشانِ بودن» به‌نمایش گذاشته‌اند.

علیرضا آمدی، امیر آذر، مهروز بلادی، کیوان بیرانوند، علیرضا بی‌پروا، شکیبا پرورش، فائزه پورکمالی، مهسا خیرخواه، لیلا سبیانی، نیلوفر صالحی، حسن عزیزی، محسن فولادپور، امیر کبیرنژاد، هادی محبعلی، محمد مروستی و سمانه معیری هنرمندان شرکت‌کننده در این نمایشگاه هستند که آثارشان را با موضوع «بودن» به‌نمایش گذاشته‌اند.

نمایشگاه «نشانِ بودن» از ۲۴ مهر تا ۱۲ آبان‌ماه از ۱۱ تا ۲۰ در نگارخانه شهر کتاب فرشته پذیرای هنردوستان است.

گالری پردیس ملت

سومین نمایشگاه نقاشی «جوانان پیشرو» با ادای احترام به قربانیان «فاجعه منا» در گالری پردیس ملت گشایش یافته‌ است.

علاقه‌مندان می‌توانند برای بازدید از نمایشگاه تا هشتم آبان‌ماه هر روز از ساعت ۱۱ تا ۲۱ به گالری پردیس ملت واقع در خیابان ولیعصر(عج)، ابتدای بزرگراه نیایش، روبه‌روی کردستان، طبقه منفی ۲ مراجعه کنند.