گالری‌ها و مراکز هنری تهران با برپایی نمایشگاه‌هایی متنوع از هنرهای تجسمی، میزبان علاقه‌مندان به هنر در آستانه‌ی رسیدن فصل پاییز هستند.

نگارخانه «لاله» با هدف بسترسازی و معرفی تجربیات هنری و تحولات هنر معاصر در متن جامعه هنری آکادمیک کشور، نمایشگاهی را از آثار استادان و دانشجویان دانشگاه هنر سمنان با عنوان «کومش» برگزار می‌کند.

این نمایشگاه که به انتخاب سیروس آقاخانی گردآوری شده، دربردارنده آثار ۱۸ هنرمند با گرایش‌های مدرن و فیگوراتیو است که آثار خود را حول موضوعات و زمینه‌های اجتماعی شکل داده‌اند و ارائه می‌کنند.

آیین گشایش این رویداد ۲۷ شهریور از ساعت ۱۶ تا ۲۰ خواهد بود و علاقه‌مندان می‌توانند برای بازدید و خرید آثار تا ۷ مهرماه(به استثنای روزهای تعطیل) به نگارخانه لاله مراجعه کنند.

گالری مس‌نگار

نمایشگاهی شامل تندیس‌های مفتولی سیدرسول شبیری برپا می‌شود. تندیس‌های مفتولی این هنرمند نگاه نوینی به این شاخه از هنر هستند که امروز با نام وایرآرت(wire art) شناخته می‌شود.

تندیس‌های شبیری به سیاق هنرمندان نوآور و متعهد جهان، زبان ابراز دغدغه‌های شخصی و اجتماعی او هستند. مفتول‌های درهم تنیده آثارش که اجراهای بسیار ظریف و دقیقی دارند، از مفاهیم اجتماعی و انسانی سرشارند و داستان‌هایی را روایت می‌کنند که هریک به نوعی گره‌های شخصی و اجتماعی ما هستند.

نمایشگاه «درخت درون» ۲۷ شهریورماه، ساعت ۱۶:۳۰ در گالری «مس‌نگار» به نشانی خیابان ملاصدرا، خیابان شیراز شمالی، کوچه حکیم اعظم، مجتمع پارک پرنس، واحد تجاری شماره ۵ افتتاح می‌شود و پنج روز ادامه خواهد داشت.

گالری محسن

نمایشگاهی از عکس‌های شش عکاس با موضوع زمستان، به انتخاب مهرداد افسری گشایش یافته است. در نمایشگاه «زمستان» ۳۷ عکس از رامیار منوچهرزاده، مهدی مقیم‎نژاد، علیرضا فانی، کیارنگ علایی، مهدی عبدالکریمی و مهرداد افسری به‌نمایش گذاشته شده است. هر کدام از عکاسان بین ۵ تا ۹ عکس در این نمایشگاه ارائه کرده‌اند.

نمایشگاه عکس «زمستان» از ۲۰ شهریور تا اول مهرماه(به‌جز پنجشنبه‌ها) از ساعت ۱۶ تا ۲۲ در گالری «محسن» به نشانی بزرگراه مدرس شمال، خیابان ظفر، کوچه ناجی، خیابان فرزان، خیابان نوربخش، بلوار مینا شرقی، شماره ۴۲ میزبان علاقه‌مندان به هنر عکاسی است.

کافه‌گالری مارکف

۲۱ اثر از ۱۰ بانوی جوان هنرمند ایرانی به‌نمایش گذاشته می‌شود. در این نمایشگاه که نمایشگاه‌گردانی آن برعهده مجید احمدی است، تمرکز به جای خود آثار روی تفکرات بانوان جوان نقاش است.

در این نمایشگاه، آثاری از فرناز قرایی، الهام سروش‌نیا، صدیقه فخراییان، کیانا عبدالله‌خانی، مریم نوری، فریبا میرسعیدی، نشاط فروتن، نگار فروتن، مریم فلاحی و سپیده نژادستاری روی دیوار خواهد رفت.

این نمایشگاه از ۲۶ شهریور تا هشتم مهرماه از ساعت ۱۵ تا ۲۰ در کافه - گالری «مارکف» به نشانی خیابان شریعتی، انتهای خیابان مطهری، باغ - موزه زندان قصر میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.

موزه هنرهای معاصر تهران

موزه هنرهای معاصر تهران ۲۶ اثر از ۲۳ هنرمند معاصر را که مربوط به چهار جریان هنری معاصر جهان به‌شمار می‌روند، به‌نمایش گذاشته است.

در نمایشگاه «ذهنیت ملموس» علاقه‌مندان می‌توانند آثاری از چهار جریان هنری اکسپرسیونیسم انتزاعی، تاشیسم، انتزاع پسانقاشانه و انتزاع تغزلی را که بخشی از مهمترین آثار گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران است، مشاهده کنند.

این نمایشگاه از ۲۴ شهریور تا ۱۵ آبان‌ماه در موزه هنرهای معاصر تهران واقع در خیابان کارگر شمالی، جنب پارک لاله میزبان علاقه‌مندان است.

گالری آتبین

مجموعه‌ای از عکس‌های محمدرضا ماندنی با موضوع تصاویر شهری نیویورک در یک نمایشگاه روی دیوار رفته‌اند. نمایشگاه عکس «اُ… مای گاد(OMG)» دومین نمایشگاه انفرادی محمدرضا ماندنی و دومین بخش از «سه‌گانه شهر» این هنرمند به‌شمار می‌آید.

نمایشگاه عکس «اُ… مای‌ گاد» از ۲۰ تا ۳۱ شهریورماه در گالری «آتبین» به نشانی خیابان ولی‌عصر(عج)، جنوب چهارراه پارک‌وی، کوچه خاکزاد، شماره ۴۲ میزبان علاقه‌مندان است.

برج میلاد

چهارمین جشنواره از جشنواره‌های تابستانی برج میلاد تهران «شهر هنر» است که از ۱۸ تا ۲۷ شهریورماه با حضور هنرمندان برپاست.

این جشنواره از ساعت ۱۸ تا ۲۳ برای علاقه‌مندان به رشته‌های هنری مانند سینما، تئاتر، موسیقی، هنرهای تجسمی، صنایع دستی و … برگزار شده است.

گالری ساربان

گالری «ساربان» اولین برنامه پس از تعطیلات تابستانی خود را به نمایشگاه گروهی نقاشی و مجسمه با عنوان «رویکرد انتزاعی» اختصاص داده است. این نمایشگاه شامل ۲۵ اثر نقاشی و مجسمه با رویکرد انتزاعی است که در ابعاد و تکنیک‌های متفاوت خلق شده‌اند.

مژده اتراک، بردیا اسماعیل‌لو، فربد الکایی، مهدیه پازوکی، حسام حاجی‌آقازاده، نگین حدادزاده، سلاله عبدالپناه، ندا غیوری، یوکابت فرخی، بیژن قاسمی‌نژاد، طرلان لطفی‌زاده، مونا مجاوری، فرشته محسنی و دانیال ملانوروزی هنرمندان حاضر در این نمایشگاه هستند که هر کدام با یک تا سه اثر نقاشی و مجسمه در آن شرکت کرده‌اند.

نمایشگاه گروهی نقاشی و مجسمه از ۲۰ تا ۳۰ شهریورماه از ساعت ۱۶ تا ۲۰ در گالری «ساربان» به نشانی خیابان شهید بهشتی، خیابان صابونچی(مهناز)، کوچه مهماندوست، شماره ۸ برپاست.