در روزهای داغ تابستان گویا بازار موسیقی خیلی پرحرارت نیست. این موضوع را می‌توان از میان صحبت‌های ضد و نقیض فروشندگان آلبوم‌های موسیقی فهمید. با این‌که در ماه‌های اخیر آلبوم‌های متنوعی به بازار موسیقی عرضه شدند، اما نبض بازار دست هیچ‌کدام نبوده است.

اگر این روزها سری به فروشگاه‌های بزرگ موسیقی در شهر بزنید و از آن‌ها بخواهید تا اثری از میان پرفروش‌های‌شان به شما معرفی کنند، به نتیجه‌ی مشخصی نمی‌رسید. شاید دلیلش این است که این روزها آلبومی با فروش چشم‌گیر در بازار وجود ندارد.

با این حال آلبوم‌هایی مانند «بنیامین»، «بمرانی» و «پالت» در این مدت همچنان فروش نسبتا خوبی داشته‌اند.

وقتی از یکی از فروشندگان قدیمی موسیقی خواستیم تا لیست پرفروش‌هایش را در اختیارمان قرار دهد، گفت: این روزها هیچ‌ آلبومی خوب نمی‌فروشد. در واقع روزهای بدی است. خیلی بد. آن رکودی که هر سال از اردیبهشت شروع می‌شد و تا پایان خردادماه ادامه پیدا می‌کرد، امسال خیلی کش آمده است. با این حال آلبوم جدید صدیق تعریف «عارف شیدا» فروشش بد نیست.

مدیر یک فروشگاه دیگر هم اعتقاد دارد: پخش سوپرمارکتی آلبوم‌های پاپ تا حدی شرایط فروش ما را دگرگون کرده است. چون مخاطب موسیقی پاپ از محل زندگی‌اش آلبوم مورد علاقه‌اش را تهیه می‌کند و اصلا سری به فروشگاه‌های بزرگ نمی‌زند که بفهمد چه خبر است. اگر فروش آلبوم‌های پاپ دست ما بود، شاید می‌توانستیم در کنارش چند اثر کلاسیک هم بفروشیم.

او ادامه داد: در میان آلبوم‌های پاپ، آلبوم «بنیامین ۹۴» فروش خوبی دارد و آلبوم «از عشق» حمید عسگری هم همچنان پرفروش است. در میان تلفیقی‌ها هم «شهر من بخند» اثر گروه «پالت» خوب می‌فروشد.

فروشنده‌ی دیگری «بنیامین ۹۴» و آلبوم «رویا» ی سینا حجازی را از پرفروش‌ها دانست و گفت: با این‌که مدت زیادی از انتشار آلبوم «مستور و مست» همایون شجریان می‌گذرد، اما مخاطبان هنوز هم برای خریدن این آلبوم به فروشگاه می‌آید.

مدیر یکی دیگر از فروشگاه‌های موسیقی هم که از فروش آلبوم‌هایش راضی بود، در معرفی پرفروش‌هایش توضیح داد: آلبوم‌های «مخرج مشترک» گروه بمرانی، «شهر من بخند» گروه پالت، «به خاطر سنگفرشی که مرا به تو می‌رساند» اثر فردین خلعتبری و آلبوم بنیامین که به‌تازگی منتشر شده است، فروش خوبی دارند.

اما شهر کتاب مرکزی آلبوم‌هایی مانند «مدایح بی‌صله» اثر مرتضی حنانه، «سکوت سرشار از ناگفته‌ها است» اثر بابک بیات، «مهراب» اثر رامین ترکیان، بنیامین، پالت و بمرانی را به‌عنوان پرفروش‌هایش معرفی کرده است که از زمان انتشار تعدادی از این آثار، مدت زیادی می‌گذرد. حتی در تعدادی از این پرفروش‌ها، مولف از دنیا رفته است که این موضوع نشان می‌دهد مخاطب همچنان سراغ این‌گونه آثار می‌رود.

در این میان، نباید فروش مجازی آلبوم‌ها را نادیده گرفت. حجم زیادی از همین موسیقی‌های مجاز به‌طور قانونی یا غیر قانونی دانلود می‌شوند. سایت‌هایی رسمی وجود دارند که شما با پرداخت هزینه می‌توانید موسیقی مورد علاقه‌تان را دانلود کنید.

در یکی از این سایت‌های قانونی آلبوم‌های «بنیامین ۹۴»، «شبگرد کولی باد» اثر سهراب پورناظری، «مثل مجسمه» اثر مهدی یراحی، «شهر من بخند» اثر گروه «پالت»، «مجنون آن لیلی کجاست» اثر فردین خلعتبری و «مستور و مست» اثر همایون شجریان و ژانو باغومیان به ترتیب به‌عنوان پرفروش‌ها معرفی شده‌اند.

شاید نتوان به‌طور صد درصد اعلام کرد که رکورد فروش دقیقا در اختیار چه کسی است، اما گویا پاپ‌خوان‌ها در شرایط بهتری نسبت به دیگران قرار دارند. این در حالی است که در این مدت، چهره‌های بسیار مطرح در سایر ژانرها، اثری منتشر نکرده‌اند و فصل تابستان را بیشتر به برگزاری کنسرت و تورهای خارجی اختصاص داده‌اند.