«روی دیگر باد» آخرین فیلمی که «اورسن ولز» کارگردان صاحب نام سینمای جهان ۴۰ سال پیش ساخت، سرانجام در سال جاری میلادی به کمک سرمایه‌گذاری مردمی تکمیل می‌شود و برای علاقه‌مندان در سراسر جهان به روی پرده خواهد رفت.

«ولز» ساخت این فیلم را در سال ۱۹۷۰ آغاز کرد و مراحل فیلمبرداری آن تا شش سال به دلیل تغییر بازیگران و فیلمنامه و همچنین مسائل مالی به طول انجامید، اما پس از پایان فیلمبرداری نگاتیوها بایگانی شد و منازعات حقوقی بر سر این که مالک اصلی فیلم چه کسی است «اورسن ولز» را از کارکردن و نهایی کردن فیلمش بازداشت و او تنها ۴۰ دقیقه از فیلم را تدوین کرد.

اکنون پس از گذشت چند دهه یک کمپانی تولید فیلم تمامی صاحبان حقوق این فیلم را دور هم جمع کرده است و امیدوار است بتواند از طریق کمپین جذب سرمایه عمومی دو میلیون دلار را برای تمام کردن این پروژه سینمایی جمع‌آوری کند.

پول جمع‌آوری شده قرار است برای خرید نگاتیوهای اصلی و اسکن آن‌ها با کیفیت ۴k و همچنین تدوین، رنگی کردن و بازسازی فیلم هزینه شود.

«اورسن ولز» تا زمان مرگش در سال ۱۹۸۵ موفق شد ۴۰ دقیقه از فیلم را تدوین کند و ظاهر یادداشت‌های بسیاری را برای ادامه کار به جا گذاشته است. با این وجود این که بتوان درست همان فیلمی را که مد نظر «اورسن ولز» بوده را در نسخه نهایی شاهد باشیم امری غیرممکن است اما کمپانی فیلمسازی که این کار را بر عهده دارد در تلاش است تا جای ممکن به دیدگاه «ولز» در این اثر پایبند باشد.

به گزارش هالیوود ریپورتر؛ قرار است «آلفونسو گونکالوز» تدوینگر فیلم‌هایی چون «استخوان زمستان» و «چهارپایان حیات وحش جنوب» عهده‌دار تدوین فیلم «ولز» و کنار هم قرار دادن صحنه‌های فیلمبرداری شده باشد.

«اورسن ولز» قصد داشت با فیلم «روی دیگر باد» بازگشتی مجدد به هالیوود داشته باشد، فیلمی که داستان آن نیز درباره کارگردان بزرگی است که قصد دارد با فیلم جدیدش دوباره به اوج دوران فیلمسازی بازگردد.

جمع‌آوری دو میلیون دلار برای آخرین ساخته «اورسن ولز» که یکی از بزرگترین کارگردانان تمام ادوار تاریخ سینماست امری غیرمنطقی نیست چرا که پیش از این برای ساخت دنباله فیلم «Super Troopers» مبلغ ۴/۴ میلیون دلار از طریق سرمایه‌گذاری عمومی جمع‌آوری شد و همچنین فیلم «ورونیکا مارس» نیز از این طریق ۵/۷ میلیون دلار سرمایه جذب کرد.

«ولز» در زمان حیات خود همواره بر سر مسائل مالی با هالیوود دچار چالش بود و برای حمایت از فیلم‌هایش خودش در آن‌ها به ایفای نقش می‌پرداخت.

از جمله افتخارات «اورسن ولز» که ساخت فیلم‌هایی چون «همشهری کین» و «امبرسون‌های باشکوه» را در کارنامه سینمایی درخشان خود دارد می‌توان به کسب جایزه بزرگ جشنواره کن در سال ۱۹۵۲ برای «اتللو»، جایزه بهترین بازیگر کن در سال ۱۹۵۹ و دریافت جایزه بیستمین سال تاسیس جشنواره کن و جایزه بزرگ دستاورد فنی این جشنواره در سال ۱۹۶۶ اشاره کرد.

او همچنبن در سال ۱۹۷۰ شیر طلای افتخاری ونیز را به خانه برد و در سال ۱۹۷۱ جایزه اسکار افتخاری گرفت.

وی در ادامه موفقیت‌هایش در سال ۱۹۸۳ جایزه «لوکینو ویسکونتی» را از جوایز «دیوید دوناتلو» معروف به اسکار سینمای ایتالیا کسب کرد و در سال ۱۹۸۴ جایزه یک عمر دستاورد هنری را از انجمن کارگردانان آمریکا دریافت کرد.

اورسن ولز روز دهم اکتبر ۱۹۸۵ در سن ۷۰ سالگی در لس‌آنجلس درگذشت. وی با وجود آن‌که در زمان خود کمتر مورد توجه قرار گرفت، امروزه یکی از کسانی است که از لحاظ جنبه‌های بصری سینما بسیار مورد تحسین است و فیلم «همشهری کین» او " عنوان بهترین فیلم اول " یک کارگردان در تاریخ سینما را در اختیار دارد.