در پاسخ به این‌که اوضاع نشر و کتاب را در سال ۹۳ چگونه ارزیابی می‌کنید می‌گوید: حال کتاب از هر جهت خوب نیست. کتاب چندانی منتشر نمی‌شود و تحرک و جنب و جوشی وجود ندارد. ناشران، جسته و گریخته کار می‌کنند و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پول ندارد تا یارنه درخوری را به کاغذ اختصاص دهد بلکه قیمت کاغذ پایین بیاید و وضعیت نشر بهتر شود.

این شاعر نوجوان، در ادامه گفته‌های خود با اشاره به کتاب‌های زیادی که در چاپخانه مانده است می‌گوید: شاید در حوزه بزرگسال، کمتر از انتشار مجموعه شعر استقبال شود اما در حوزه خردسال و کودک، وضعیت به گونه‌ای دیگر است. خیلی کتاب‌ها در چاپخانه مانده‌اند و ناشر سرمایه لازم برای انتشار ندارد.

نویسنده کودک نمی‌تواند لجام گسیخته رفتار کند

ملکی برخلاف بسیاری از پدیدآورندگان ادبیات کودک و نوجوان با ممیزی، مخالفتی ندارد و معتقد است: هرکس، نمی‌تواند هر چیزی را در زمینه کودک و نوجوان منتشر کند. چون شاعران و نویسندگان کودک، آموزش هم می‌دهند و نمی‌توانند لجام گسیخته رفتار کنند. اما باید ضوابطی وجود داشته باشد و ممیزان، سلیقه‌ای رفتار نکنند. ضمن این‌که خود نویسنده‌ها می‌دانند خط قرمزها کدام است و چه چیز را باید به کودکان و نوجوان بگویند و چه چیز را نه.

بیوک ملکی در بخش دیگری از گفته‌هایش کتاب‌هایی را هم برای مطالعه در تعطیلات پیشنهاد می‌دهد که هم برای نوجوانان و هم برای جوانان است. «کیف پول من گرسنه است»، مجموعه شعر فاضل ترکمن، یکی از کتاب‌های پیشنهادی اوست. این چهارمین کتاب فاضل ترکمن است که از سوی نشر پیدایش و برای گروه سنی نوجوان منتشر شده و ۷۰ شعر طنزآمیز را دربرمی‌گیرد.

به گفته این شاعر نوجوان، قالب طنز، یکی از بهترین قالب‌هاست و کم‌‌اند شاعرانی که از این زبان برای ارتباط با نوجوانان بهره می‌برند. در هر حال «کیف پول من گرسنه است»، جزو معدود کارهایی است که در زمینه شعر نوجوان انجام شده و کتاب خوبی است.

ملکی، خواندن کتابی از اسماعیل امینی درباره شعر را هم پیشنهاد می‌کند. کتابی که نامش «جلسه شعر» است و به گفته شاعر مجموعه «بربال رنگین‌کمان»، راهنمای خوبی برای نوجوانان و جوانی است که شعر می‌گویند و در ابتدای راه هستند؛ کتاب امینی، این شاعران تازه‌کار را با مبانی شعر اشنا می‌کند.