به نقل از شبکه آفریقا نیوز، وزارت فرهنگ تونس شماری از فیلم‌های ایرانی را که در حال نمایش در سینماهای پایتخت تونس بودند، مصادره کرد. مصادره این فیلم‌ها توسط کمیته نظارتی وزارت فرهنگ تونس انجام شد. یک منبع آگاه در وزارت فرهنگ تونس درباره این اتفاق گفت: مأموران هنگامی که فیلم «بدرود بغداد» ساخته مهدی نادری در سینما «برناس» پایتخت تونس نمایش داده می‌شد، وارد سالن شدند و ضمن اخراج تماشاگران، فیلم «بدرود بغداد» را هم مصادره کردند.

طبق گفته منابع آگاه وزارت فرهنگ تونس، دلیل مصادره فیلم‌های ایرانی در حال اکران در پایتخت تونس نداشتن مجوز قانونی از سوی وزارت فرهنگ اعلام شده است.

وزارت فرهنگ تونس همچنین اعلام کرده که هنر سینمای ایران فرهنگ و امنیت تونس را تهدید می‌کند زیرا فیلم‌های ایرانی مروج مذهب تشیع هستند و پیام‌ها و اندیشه‌های دینی را ترویج می‌کنند.

این وزارتخانه همچنین به خطر نفوذ سینمای ایران در تونس اشاره داشته است.

از سوی دیگر ناصر اسردی مسئول هفته سینمای ایران در تونس اعلام کرد که این موضع‌گیری قابل قبول نیست و مورد انتقاد است زیرا این فیلم‌ها در سینماهای دارای سالن‌ نمایش فیلم‌های تجاری بودند.

وی از وزارت فرهنگ تونس انتقاد و تأکید کرد: این اقدام غیر قانونی بود.

دیگر منابع خبری تونسی همچنین آورده‌اند: وزارت فرهنگ تونس همچنین از انحصار ساخت فیلم ها و سریال‌های قرآنی و اسلامی از سوی ایران ناراحت است و همچنین خواستار توقف ساخت فیلم زندگی پیامبر اسلام به کارگردانی مجید مجیدی شده‌اند.