به گزارش ملت ایران به نقل از ایسنا: بیست وهفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در حالی به کار خود پایان داد که شکل و روش برگزاری آن با دوره های قبل تفاوت هایی داشت.

در این دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برخی از اقدام های مسئولان و در رأس آن ها سیدعباس صالحی، رییس نمایشگاه، با قبل متفاوت بود.


شاید اولین تغییر نمایشگاه کتاب امسال نسبت به سال های قبل، برپایی آن به ریاست سیدعباس صالحی، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بود؛ فردی که خود یک کتاب خوان حرفه یی است و حتا در نشست هایی که در نمایشگاه برگزار می شد در شمایل یک منتقد ادبی و تحلیلگر مسائل فرهنگی از گذشته تا حال ظاهر می شد که اشرافش به آثار ادبی بخصوص داستان و رمان و ادبیات دینی بعضا تحسین کارشناسان و حاضران در نشست های تخصصی را برمی انگیخت.

صالحی امسال کارهای مدیریتی زیاد دیگری هم انجام داده بود، زیرا با این که برخی از مدیران سال های گذشته نمایشگاه باز هم در نمایشگاه مسئولیت داشتند اما گویا او با همان روحیه اعتدال گرایی که پیش تر از آن سخن گفته بود به همه مدیران کمیته ها و معاونانش سفارش اکید کرده بود که این روحیه را در انجام کارها و همچنین نسبت به مراجعان نمایشگاه کتاب حفظ کنند و از این جهت برخلاف سال های گذشته که بیش تر مدیران با همه چیز و همه کس از جمله نمایندگان رسانه ها با دلخوری و عصبانیت برخورد می کردند مواجهه امسالشان با موضوعات مختلف مطلوب تر و همراه با گشاده رویی بود که این موضوع نمی تواند جز حاصل تأکید رییس نمایشگاه باشد.

از صالحی کمتر رفتار همراه با تحکم، توأم با خودمختاری و تکبر و غرور دیده شده؛ رفتاری که در برخی دوره های قبل از ویژگی های رییس نمایشگاه بود. به طور مثال او فاصله بین سالن های مختلف را پیاده و بدون همراه و به دور از خودنمایی از میان مردمی که تقریبا همگی او را نمی شناختند طی می کرد و یا مثل برخی از روسای پیشین نمایشگاه زمانی که شخصیت ها و مهمانان بعضا مهم مملکتی به نمایشگاه می آمدند سعی نمی کرد خود را دوشادوش آنان قرار دهد و با سراسیمگی و هیجان توضیحات احساسی ارائه دهد. این در حالی است که در سال های گذشته رویه برخی روسای نمایشگاه ها این گونه نبود. دیده می شد که یک نفر برای رییس در اتومبیل را باز می کند و دیگری آن را می بندد و دیگری برایش خم و راست می شود!

نمایشگاه کتاب باز هم در مصلا برگزار شد و امسال هم ارشاد آن را از مصلا اجاره کرد و مسلم است که از این بابت پول زیادی از بخش فرهنگ نصیب مصلا شد. همچنین اجاره غرفه های بخش فروش، تبلیغات، اغذیه و غرفه های شرکت ها که در این محل به فروش خدمات خود می پرداختند به مصلا رسید. اجاره غرفه ها ی شرکت ها و موسسه ها زیر نظر مصلا بود و از این جهت در آنجا کالاهایی به فروش می رسید که ارتباطی با مقوله فرهنگ و کتاب نداشت که البته بروز این موضوع به مسئولان مصلا برمی گردد نه وزارت ارشاد.

ناشران بخش دانشگاهی و کودک و نوجوان باز هم غرفه هایشان در چادرهای مستقر در فضای باز جانمایی شده بود که طبق معمول سال های گذشته با نارضایتی متصدیان و مراجعه کنندگان به این بخش ها همراه بود.

نشست های سراهای اهل قلم نمایشگاه چه از نظر موضوع نشست، چه سخنرانان و چه ناظران و حاضران اگر چه خیلی قوی و باکیفیت نبود اما با این حال نسبت به سال های قبل به مراتب بهتر و هدفمندتر برگزار شد و همواره تعدادی از مهمانان نمایشگاه، خود اهل قلمی بودند که از طرف نمایشگاه برایشان کارت دعوت ارسال شده بود. یکی از ایرادهای این بخش همچون سال های قبل ناکافی بودن تبلیغات برای نشست های سرای اهل قلم بود. مسئولان می توانستند تدابیری بیاندیشند تا بلندگوهای نمایشگاه به جای اینکه مدام کتاب های برخی ناشران دانشگاهی قدرتمند و دیگر کالاهای بی ارتباط با کتاب و فرهنگ را تبلیغ کنند از این طریق مردم را از برگزاری نشست ها مطلع سازند.

امسال محل بخش ناشران خارجی نمایشگاه از ضلع جنوبی خیابان شهید بهشتی به فضای داخلی و محوطه باز مصلا تغییر کرده بود که همین موضوع باعثشده بود تا غرفه داران این بخش راضی تر از قبل باشند. با این حال پرداخت نشدن بدهی نمایشگاه که مربوط به دولت دهم بود باعثشده بود تعداد ناشران خارجی در این بخش کاهش پیدا کند. به طور کلی سه غرفه از این بخش به دلیل تخلف بسته شد. تعداد کتاب هایی هم که به دلیل جعل نام خلیج فارس از این بخش جمع آوری شد نسبت به سال قبل که این تعداد بیش از ۳۰۰ عنوان اعلام شد، بسیار کمتر بود.

بخش ناشران عمومی که غرفه هایشان در شبستان مصلا استقرار پیدا کرده بود شلوغ ترین و در عین حال مهم ترین بخش نمایشگاه بود. در این دوره طبق اعلام رییس کمیته رسیدگی به تخلفات ناشران نمایشگاه، تنها کمتر از یک در صد تخلفات مربوط به ناشران حرفه یی بود و گزارش اکثر تخلفات مربوط به ناشران ناشناخته و بعضا بی نام بود، اما با این حال به نظر می رسد از سوی برخی منابع با اهداف سیاسی خاص گزارش های نادرستی از انتشار کتاب های با محتوای خارج از چهارچوب قوانین انتشار کتاب در جمهوری اسلامی به دست برخی از مسئولان رسیده بود که آن ها را بدون خواندن کتاب ها نگران کرده بود. نمونه این گونه اطلاعات نه چندان موثق و بدون مصداق در اظهارنظرهای اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس که به بازدید از نمایشگاه بیست وهفتم آمده بودند مشهود بود و متاسفانه به نظر هم نمی رسد که این مجموعه قصد تغییر منابع اطلاعاتی خود را داشته باشد.

قیمت کتاب ها نسبت به گذشته افزایش قابل توجهی پیدا کرده بود که این موضوع با توجه به افزایش نرخ تورم از سال قبل تا الآن و همچنین گرانی کاغذ و دستمزد قابل پیش بینی بود. هرچند بیشتر ناشران حرفه یی گله ای از میزان فروش به خاطر گرانی کاغذ و کتاب نداشتند و معتقد بودند کتاب خوان ها به هر صورت که شده است کتاب های مورد نیاز خود را خریداری می کنند اما خیلی از مردم ظاهرا پول خرید کتاب نداشتند و بسیاری از آن ها پس از مشاهده همراه با تعجب قیمت کتاب ها، با حسرت آن ها را به غرفه دار پس می دادند و به قدم زدن در نمایشگاه وقت می گذراندند.

مثل سال های قبل به جز ناشران حرفه یی و متوسط بسیاری از غرفه های ناشران کمتر شناخته شده در طول روز مراجعه کننده ای نداشتند و حضورشان فقط به شلوغی نمایشگاه کمک کرده بود. تعداد زیادی از این غرفه ها مربوط به ناشران کتاب های شاعران قدیمی که انتشار آنها نیازی به دادن حق تالیف ندارد و ناشران کتاب های روانشناسی و آموزشی بود. در اختیار قرار دادن تعداد زیادی از غرفه های ناشران بخش عمومی به نهادها و موسسات مختلف که بسیاری از آنها اثر قابل توجهی برای عرضه ارئه نکرده بودند از دیگر مسائلی بود که امسال نیز همچون سال های گذشته تکرار شد که به نظر می رسد در سال های آینده می توان ناشران را درجه بندی و بر این اساس آنها را جانمایی و حتی حذف کرد.

امسال نسبت به سال های قبل چهره های فرهنگی بیشتری به نمایشگاه آمدند هرچند همه نیامدند.

مسئولان نمایشگاه امسال اقدام به راه اندازی سالن های مختلفی از جمله سالن ترجمه برای تاکید بیشتر به موضوع ترجمه آثار فارسی به دیگر زبان ها کرده بودند. همچنین سالن یاس مثل سال های اخیر دایر بود که به نمایش آثار منتشرشده یک سال اخیر فضای نشر کشور می پرداخت.

با اینکه برخی رسانه ها در برخی مواقع سخنان شخصیت های بازدیدکننده از نمایشگاه را نادرست منتقل می کردند، اما این اخبار و نقل قول ها از سوی مسئولان رسانه یی نمایشگاه تکذیب نمی شد.

با اینکه مأموران گشت ارشاد در ورودی نمایشگاه حضور داشتند اما گزارشی از برخورد آنها با مردم دیده نشد.خیابان های اطراف نمایشگاه از تابلوهایی که بازدیدکنندگان را به سمت ورودی های نمایشگاه و پارکینگ های آن راهنمایی کنند، خالی بود و مراجعه کنندگان بعضا دچار سردرگمی می شدند.

بیست وهفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از ۱۰ تا ۲۰ اردیبهشت ماه در مصلا برگزار شد.