استاد محمدرضا لطفی در بیمارستانی در تهران درگذشت. خیلی ناراحت شدم و کمی هم شوکه. آقای لطفی هنرمند تار نوازی بود که همیشه با همه پستی بلندی هایی که در کشور وجود داشت هرگز شروع به غر زدن های بی جا نکرد و همواره با دلسوزی در پی اصلاح فضای موسیقی جامعه با توجه به ارزش های میهنی و اسلامی بود. او منتقد جدی افرادی بود که بخاطر برخی ناملایمت های سیاسی، از جایگاه فرهنگی خود سوء استفاده ی کرده و حتی به خارج رهسپار می شدند تا با برخی شبکه ها و خبرگزاری های معاند با کشور، مصاحبه های جنجالی کنند. اظهار نظری که باعثشد عده ای تندرو به او حمله کنند و علیه او حرف ها بزنند و یادداشت ها بنویسند.

می گفت هرگز از کشورم بیرون نمی روم تا علیه میهنم مصاحبه کنم، اگر هم بخواهم مصاحبه ای انتقادی داشته باشم به اندازه کافی رسانه در کشورم هست. می گفت کشورم را دوست دارم و تا ابد اینجا می مانم.

خدایش بیامرزد…

در ادامه بخشی از مصاحبه هفته نامه آسمان در تاریخ ۲۸ آبان سال ۹۰ جالب توجه است:

به مصاحبه های اخیر محمدرضا شجریان اشاره می کنم و می پرسم محمدرضا شجریان نیز شبیه به چنین مطالبی را که شما مطرح می کنید مطرح کرده است. اما آیا به غیر از شما و آقای شجریان کس دیگری نیز می تواند جسارت طرح چنین موضوعاتی را داشته باشد؟ در بین صحبت هایتان نیز اشاره ای به فعالیت های صنفی داشتید؛ آیا گمان می کنید با شکل گرفتن فعالیت های منسجم صنفی و یا اصلاح ساختار خانه موسیقی به عنوان یک نهاد صنفی می توان دیالوگ هم سطحی را با حکومت در زمینه موسیقی بر قرار کرد؟

مطالبی را که آقای شجریان در بیرون مرزها و داخل مرزهای کشورمان مطرح کرده اند با مطالبی که من گفته ام و می گویم کاملا متفاوت است. آقای شجریان از سال ۵۷ و بعد از انقلاب تا امروز بالاترین حجم تولید و بیشترین و موفق ترین کنسرت ها را داشته است. اگر ایشان قبل از انقلاب یک دهم موسیقی تولید کرده بودند بعد از انقلاب صددرصد تولید داشته است. شخص آقای شجریان اگر چه مانند بسیاری از موسیقیدان ها دچار مشکلاتی بوده ولی هیچ وقت برنامه هایش قطع نشده، آثارش منتشر شده، کنسرت هایش برگزار شده و همیشه مجوز گرفته است.

اولین کنسرت های این مملکت را در شهرستان ها شخص آقای شجریان برگزار کرده است. خود آقای خاتمی در زمان وزارتشان در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در کنسرت اصفهان آقای شجریان حضور داشتند. امروز من شخصا نمی فهمم آقای شجریان به عنوان یک موزیسین موفق که این همه کنسرت داده و کار تولید کرده و آثارش در رادیو و تلویزیون پخش شده و بیش از ۳۰۰ کنسرت خارج از کشور داشته چرا اکنون اعتراض می کند؟ من این را نمی فهمم. یک وقت شما را برای سالیان دراز محروم کرده اند و با کلی بدبختی یک کنسرت برگزار می کنید و هزار گونه مشکل دارید و اعتراض می کنید؛ اگر چنین شخصی بخواهد بر روی این مسائل صحبت کند قابل فهم است.

ضمن اینکه من اصلا دوست ندارم هنرمندان مان تریبون خودشان را از داخل به خارج از کشور ببرند. به همین دلیل شخص من هرگز با بی بی سی مصاحبه نکرده ام. با صدای آمریکا در طول ۲۵ سال فعالیتم در خارج از کشور به طور مشروط مصاحبه کرده ام.

درباره دلیل مصاحبه نکردنش با رسانه های خارجی می پرسم.

بی بی سی، صدای آمریکا، رادیو بین المللی فرانسه و یا سایر رسانه های آنطرفی در ۱۰ سال اخیر مواضع اپوزیسیون به ایران دارند و گاهی اوقات نیز کار را به براندازی حکومت نیز می کشانند. این را ما امروز به طور رسمی می دانیم و آخرین صحبت های وزیر امور خارجه آمریکا یعنی خانم کلینتون و آقای اوباما و وزیر امور خارجه انگلستان همه موید این رویکرد آنها است. طبیعی است وقتی امروز رسانه های آنطرفی این امکان را به یک هنرمند می دهند تا بیاید در بی بی سی صحبت کند حتما باید در درجه اول اپوزیسیون یا نیمچه اپوزیسیون باشد. من حق دارم دوست نداشته باشم به عنوان یک هنرمند در صدای آمریکا و بی بی سی انگلستان که به عنوان دو ارگان دولتی مشغول فعالیت هستند حرف بزنم. من حتی اگر هزار مشکل در ایران داشته باشم ترجیح نمی دهم هرگز در تریبون هایی که قصد اصلاح و کمک به مردم ایران را ندارند هم صدا شوم. این سلیقه شخصی من است. ولی کسانی که این کار را می کنند اگر چه به آنها انتقاد دارم اما کار آنها را ممنوع نمی دانم. آنها زندگی و مسوولیت خودشان را دارند. ولی باید این مسوولیت را فردی نبینند.

آقای شجریان اگر این مسوولیت را فردی ببیند مشکل به وجود می آید. این مسوولیت و مشکل یک مشکل اجتماعی عمومی است و حرف ها و گفته ها برای نگرانی از وضعیت موسیقی کشور است. اما آنچه از گفته های آقای شجریان در رادیو استرالیا، بی بی سی و صدای آمریکا دنبال کرده ام تنها در ده درصد از صحبت هایشان به مشکلات موسیقی اشاره داشته است.

من می گویم یک موسیقیدان اول می بایست دردش خود موسیقی باشد. در این مصاحبه اخیر مصاحبه کننده از ایشان می پرسد «الان که آلبوم مرغ خوشخوان شما مجوز رسمی گرفته و کنسرت دادن تان نیز در ایران اعلام شده مشکلی ندارد، برخورد شما چگونه است؟» آقای شجریان از کنار این مساله رد می شود و جواب قانع کننده ای نمی دهد.

به نظر من وقتی پهلوان شدید مسوولیت شما مسوولیت یک گروه نیست؛ بلکه مسوولیت همه ملت را بر عهده دارید. در واقع سخن شما می بایست بازتاب سخن همه ملت ایران باشد. من خودم این مشکلات را بعد از انقلاب داشته ام و بدون اینکه حتی خبر داشته باشم از اسمم کلی سوءاستفاده شده است. به نظرم چنین حرکت هایی بیشتر سیاسی محسوب می شود تا فرهنگی هنری، و این نظر شخصی من است.

در مورد خانه موسیقی نیز معتقدم این نهاد دارای ساختاری نیمه صنفی است. خانه موسیقی حدود ۱۱ هزار عضو دارد؛ آیا مکانی داریم که این اعضا را دعوت کرده و با آنها مشاوره کنیم و نظرشان را جویا شویم. اگر انتخابات خانه موسیقی انتخابات درستی بود و اگر افراد مثمر ثمر و فعال بیشتری در خانه موسیقی شرکت می کردند و اگر برنامه صنفی دقیقی برای ارتباط بین هیات مدیره و اعضا داشت مسلما خانه موسیقی می توانست خیلی بیشتر از این چیزی که امروز عمل می کند مثمرثمر باشد. خانه موسیقی در برخی امور موفقیت هایی دارد اما مشکلات موسیقی و موسیقیدان ها را در جامعه نمایندگی نمی کند. حال ممکن است توان این کار را نداشته باشد یا مکانیزم اش به گونه ای باشد که من خبر ندارم. ولی به هر حال آنچه از بدو تشکیل این نهاد شاهد بوده ایم مسیر رو به کمالی نبوده است. من قبلا هم این سوال را مطرح کرده ام که وقتی ما زیر فشار محرومیت های قانونی و شرعی هستیم آیا قادر هستیم و حق داریم صنف داشته باشیم؟ آیا وزارت کشور به ما موزیسین ها اجازه می دهد اتحادیه داشته باشیم؟