فیلم های بخش رقابتیجشنواره کن۲۰۱۴ امروز اعلام می شوند و درحالیکه کمتر از یک ماه به آغاز شصت وهفتمین دوره این فستیوال معتبر مانده، نگاهی به تاریخچه و بخش های گوناگون جشنواره کن، شکل گیری نخل طلای کن و برندگان این جایزه معتبر در ژانرهای گوناگون سینمایی می اندازیم.

تاریخچه جشنواره فیلم کنبه اواخر دهه ۳۰ بازمی گردد؛ زمانی که «ژان زای»، وزیر آموزش ملی دولت فرانسه با حمایت آمریکا و انگلیس تصمیم گرفت در واکنش به نفوذ دولت های فاشسیت آلمان و ایتالیا در انتخاب فیلم های جشنواره ونیز، جشنواره ای سینمایی راه اندازی کنند.

در ژوئن ۱۹۳۹ بود که «لویز لومیر»، از بنیانگذاران صنعت فیلم هالیوود پذیرفت تا اولین رییس جشنواره فیلم کن نام بگیرد که قرار بود از اول تا ۳۰ سپتامبر برگزار شود. اما حمله آلمان به لهستان و متعاقب آن اعلام جنگ فرانسه و انگلیس علیه آلمان موجب شد تا اولین دوره جشنواره فیلم کن پیش از آنکه آغاز شود پایان یابد.

جشنواره فیلم کن در سال ۱۹۴۶ با حمایت وزارت خارجه فرانسه باردیگر راه اندازی شد و با وجود آنکه ماهیت اصلی شکل گیری آن رقابت با جشنواره ونیز بود، اما مقامات این دو فستیوال در توافقی پنهانی پذیرفتند تا برگزاری هر دو فستیوال در سال های متمادی را جشن گرفته و رسمی بدارند.

جشنواره کن در اولین سال برگزاری به موفقیت چشمگیری دست یافت و در سال دوم در پیشرفتی قابل توجه، ۱۶ فیلم به بخش رقابتی آن دعوت شدند و تصمیم گرفته شد برای اجرای عدالت، هیات داوران متشکل از یک نماینده از هر کشور باشد.


این رویداد سینمایی معتبر در سال های ۱۹۴۸ و ۱۹۵۰ به علت مشکل بودجه برگزار نشد و در سال ۱۹۵۱ بود که به لطف روابط حسنه میان فرانسه و ایتالیا، زمان برگزاری جشنواره کن به بهار منتقل شد و جشنواره ونیز در همان پاییز ماند.

موقعیت جشنواره کن در سال های ۱۹۶۰ در جهان فرهنگ و هنر تثبیت شد و از آن زمان به عنوان معتبرترین جشنواره فیلم در دنیا شناخته می شود. از سال ۱۹۵۵ بود که جایزه نخل طلا به عنوان جایزه اصلی این رویداد سینمایی معرفی شد.

برنامه های این جشنواره از هفت بخش اصلی مسابقه، خارج از مسابقه، نوعی نگاه، سینه فونداسیون، هفته منتقدان، دو هفته کارگردانان و بازار فیلم تشکیل شده است.

بخش مسابقه؛ در این بخش مسابقه معمولا ۲۰ فیلم حضور دارند که نامزد دریافت نخل طلا هستند که کسب این جایزه تاثیر بسزایی در فروش آن فیلم در اکران های عمومی خواهد داشت.

خارج از مسابقه؛ تعداد زیادی از فیلم های سینمایی بلند در این بخش جشنواره به نمایش گذاشته می شوند که معمولا فیلم هایی هستند که ازسوی هیئت انتخاب برای بخش مسابقه انتخاب نمی شوند، اما ازنظر برگزارکنندگان جشنواره کن شایستگی حضور در این جشنواره را دارند. یکی از برنامه های این بخش نمایش بخش های تدوین نشده فیلم های درحال تولید کارگردانان مطرح سینما است.

بخش «نوعی نگاه» برای اولین بار در سال ۱۹۷۸ برگزار شد که به معرفی آثار برجسته سینمای جهان اختصاص دارد. این بخش غیررقابتی است.

بخش «سینه فونداسیون» که به مسابقه فیلم های کوتاه اختصاص دارد در سال ۱۹۹۸ به برنامه های جشنواره کن اضافه شد. حدود ۱۵ فیلم کوتاه از سراسر جهان که عموما توسط دانشجویان مدرسه های فیلم ساخته شده، توسط جشنواره انتخاب می شوند. این بخش هیات داوری جداگانه دارد و سه جایزه به فیلمهای برگزیده اعطا می شود.


بخش «هفته منتقدان» به عنوان قدیمی ترین بخش جنبی جشنواره کن در سال ۱۹۶۲ پایه گذاری شد و توسط انجمن منتقدان فیلم فرانسه اداره می شود. این بخش به معرفی آثار فیلم سازان جدید جهان می پردازد.

بخش «دوهفته کارگردانان» در سال ۱۹۶۸ هم زمان با اعتصاب های سراسری فرانسه که به لغو برگزاری جشنواره کن در آن سال انجامید آغاز به کار کرد. این بخش به رادیکال ترین بخش جشنواره کن مشهور است و به معرفی فیلم های بلند و کوتاه فیلم سازان جهان می پردازد.

«مارش دو فیلم» و یا همان بازار فیلم از دیگر بخش های اصلی جشنواره کن است. بازاریاب ها و پخش کننده های فیلم از سراسر دنیا برای خرید، فروش و گرفتن اجازه پخش جهانی فیلم به کن می آیند. این بازار در نوع خودش مهم ترین و بزرگ ترین بازار فیلم جهان محسوب می شود.

از سال ۱۹۳۹ تا ۱۹۵۴ جایزه ای تحت عنوان " جایزه بزرگ جشنواره کن " به برنده بهترین فیلم این رویداد سینمایی اعطاء می شد اما در سال ۱۹۶۵ هیئت داروان جشنواره پیشنهاد دادند چایزه ی بزرگ جشنواره هر سال با طراحی جدید از یکی از هنرمندان معاصر ساخته شود. در اواخر سال ۱۹۵۴ هیئت مدیره جشنواره کن گروهی از جواهرسازان را برای طراحی " نخل " دعوت کردند و در نهایت «لوچینه لازون» طراحی نخل طلای جشنواره کن را انجام داد.

اولین جایزه نخل طلا در سال ۱۹۵۵ به «دلبرت مان» کارگردان آمریکایی برای فیلم «مارتی» اعطاء شد و تا سال ۱۹۶۴ نخل طلا جایزه اصلی این رویداد سینمایی بود تا اینکه بدلیل برخی مشکلات مرتبط با کپی رایت، جایزه بزرگ دوباره جای نخل طلا را گرفت.

در سال ۱۹۷۵ جایزه نخل طلا دوباره به عنوان جایزه اصلی کن معرفی شد و تا به امروز جایزه سمبولیک این رویداد سینمایی باقی مانده است.

در میان کشورهای برنده نخل طلای کن(نخل طلا بعلاوه ی جایزه بزرگ جشنواره) کارگردانان آمریکایی با ۱۹بار کسب این جایزه سینمایی، با اختلافی فاحش پیش تاز هستند، «ترنس مالیک» آخرین کارگردان آمریکایی است که در سال ۲۰۱۱ با فیلم «درخت زندگی» موفق به کسب نخل طلای کن شد.


رتبه دوم با ۱۲ نخل طلا در اختیار سینمای ایتالیا قرار دارد که آخرین بار در سال ۲۰۰۱ با فیلم «اتاق فرزند» ساخته «نانی مورتی» موفق به کسب این جایزه شد.

کارگردانان فرانسوی نیز تاکنون ۱۱ بار موفق به نخل طلایی کن شده اند که عبدالطیف کشیش» با فیلم «آبی گرمترین رنگ است» در سال ۲۰۱۳ آخرین برنده فرانسوی این جایزه سینمایی معتبر محسوب میشود و کارگردانان انگلیسی نیز ۱۰بار کسب نخل طلای کن را تجربه کرده اند.

نگاهی به فهرست برندگان جایزه نخل طلای کن نشان می دهد، ۲۸ و نیم درصد از فیلم های برنده نخل طلا، یعنی ۱۱ فیلم با موضوع جنگ و درگیری های نظامی بوده اند که آثار ذیل را شامل می شوند: «طبل حلبی» فولکر شلوندروف(۱۹۷۹)، «اینک آخر الزمان» فرانسیس فورد کوپولا(۱۹۷۹)، «کاگه موشه» آکی را کوروساوا(۱۹۸۰)، «مرد آهنین» آندره وایدا(۱۹۸۱)، «گمشده» کوستا گاوراس(۱۹۸۲)، «وداع با محبوبه ام» چن کایگه(۱۹۹۳)، «زیرزمین» امیر کاستاریکا(۱۹۹۵)، «پیانیست» رومن پولانسکی(۲۰۰۲)، «فارنهایت ۹/۱۱» مایکل مور(۲۰۰۴)، «بادی که به مرغزار می وزد» کن لوچ(۲۰۰۶). و «روبان سفید»(۲۰۰۹).

فیلم های با موضوع خانوادگی در رتبه دوم، بیشترین آثار برنده نخل طلا قرار دارند که ۲۰ درصد، یعنی هفت فیلم را دربرمی گیرند: «راه» ساخته یلماز گونی(۱۹۸۲)، «ترانه غم انگیزی از نارایاما» ساخته شوهی ایمامورا(۱۹۸۳)، «پاریس، تگزاس» ساخته ویم وندرس(۱۹۸۴)، «وقتی پدر به ماموریت رفت» ساخته امیر کاستاریکا(۱۹۸۵)، «پله فاتح» ساخته بیل آگوست(۱۹۸۸)، «رازها و دروغ ها» ساخته مایک لی(۱۹۹۶)، «اتاق پسر» ساخته نانی مورتی(۲۰۰۱).

فیلم های رمانیتک و عاشقانه شامل چهار فیلم، حدود ۱۱ و نیم درصد از مجموع فیلم های برنده نخل طلا را تشکیل می دهند؛ «جنسیت، دروغ ها و نوار ویدئو» ساخته استیون سودربرگ(۱۹۸۹)، «بهترین نیات» ساخته بیل آگوست(۱۹۹۲)، «پیانو» ساخته جین کمپیون(۱۹۹۳)، «مارماهی» ساخته شوهی ایمامورا(۱۹۹۷) و «عشق»(۲۰۱۲)

فیلم «طعم گیلاس» ساخته عباس کیارستمی که در سال ۱۹۹۷ نخل طلا را کسب کرد، به همراه فیلم «ابدیت و یک روز»(۱۹۹۸) ساخته «تئو آنجلوپولوس» کارگردان سرشناس یونانی تنها کارگردانانی هستند که طی ۳۵ سال اخیر در ژانر مرگ موفق به کسب نخل طلا شده اند.

در ژانر فیلم های مذهبی، «ماموریت مذهبی» ساخته «رولند جافه»(۱۹۸۶) و «زیر خورشید شیطان» ساخته موریس پیالا(۱۹۸۷) تنها دو اثر برنده نخل طلای کن هستند.

در ژانر فیلم های جنایی، «پالپ فیکشن» ساخته کوئنتین تارانتینو(۱۹۹۴) و «قلبا وحشی» ساخته دیوید لینچ(۱۹۹۰) مجموعا ۵ و ۷ دهم درصد از کل فیلم های برنده نخل طلا را تشکیل می دهند.


فیلم های با موضوع کودکان با دو اثر «کودک» ساخته برادران داردن(۲۰۰۵) و «چهارماه، سه هفته و دو روز» ساخته کریستین مونگیو(۲۰۰۷) دراین گزارش دیده می شوند.

در زمینه صنعت و اقتصاد دو فیلم «All That Jazz» ساخته باب فاس(۱۹۸۰) و بارتون فینک ساخته برادران کوئن(۱۹۹۱)، در بخش فیلم های همراه با تخیلات ذهنی دو فیلم «رزتا» ساخته برادران داردن(۱۹۹۹) و «رقصنده در تاریکی» ساخته لارس فون تریر(۲۰۰۰) و هم چنین در بخش فیلم های با موضوع محیط های آموزشی، دو فیلم «کلاس» ساخته لاورنت کانته(۲۰۰۸) و «فیل» ساخته گاس ون سنت(۲۰۰۳) از برندگان نخل طلای کن هستند.

شصت وهفتمین جشنواره فیلم کن از روز ۱۴ می(۲۴ اردیبهشت) با نمایش فیلم «گریس از موناکو» آغاز به کار خواهد کرد و تا ۲۵ می(چهارم خرداد) ادامه خواهد داشت.