کلیپی با صدای سوپراستار سینمای ایران

ملت ایران:بهرام رادان، ستاره سینمای ایران که این روزها در کانادا است و هنوز پیشنهاد سینمایی چشمگیری او را به ایران برنگردانده، در این روزهای کم رونق سینمایی، فعالیت‌های موسیقی اش را حتی بیشتر هم کرده است.

کلیپی با نام «جیغ» از او به تازگی رونمایی شده است و انگار قصد دارد این مسیر را جدی‌تر دنبال کند. کلیپی که رضا بهرامی‌نژاد آن را کارگردانی کرده و خود بهرام رادان و مهدی معزی آن را تهیه کرده‌اند.

شاید کمتر کسی تصور می‌کرد دوستی ده ساله بهرام رادان و کیوان هنرمند امروز به تولید یک تجربه مشترک موسیقی آن هم از نوع یک آلبوم راک باکلام ختم شود.

دوستی مشترک ستاره سینمای ایران با دکتر هنرمند، فیزیوتراپ نام آشنا که مدت‌هاست در کنار کارش در فیزیوتراپی شخصی‌اش به فعالیت‌های جدی در زمینه موسیقی می‌پردازد، در زمان فیلمبرداری «گاوخونی» بهروز افخمی شکل گرفت. زمانی که رادان برای ضبط نریشن به استودیوی هنرمند رفت، خیلی زود دوستی عمیقی میان این دو چهره شکل گرفت.

رادان جویای نام آن روزهای سینمای ایران بارها به هنرمند گفته بود شیفته موسیقی است، حتی بیشتر از سینما و در ذهنش ایده ساخت یک موزیکال مجلل با ترانه‌های محبوب جهان را در سرش می‌پروراند. مدت‌ها رادان و هنرمند روی این ایده کار می‌کردند تا تابستان سال ۸۲ که با نظر دو طرف ساخت این پروژه عملا منتفی شد، اما تنها مدتی بعد همکاری و ضبط قطعاتی تماما انگلیسی در فیزیوتراپی هنرمند با صدای رادان آغاز می‌شود.

اولین تجربه همکاری آنها در یکی از روزهای پاییز ۸۳ و در ساعات پایانی شب در فیزیوتراپی هنرمند در خیابان سعادت آباد تهران رقم می‌خورد. همکاری رادان و هنرمند تا سال ۸۶ به ضبط ۱۵ قطعه ختم می‌شود، اما مشغله‌های فراوان رادان در دنیای بازیگری باعثمی‌شود در سال ۸۷ او برای مدتی این پروژه را رها کند.

بهار ۸۸ زمانی که رادان تصمیم می‌گیرد قطعات ضبط شده را در آلبومی تماما انگلیسی منتشر کند با مخالفت تعدادی از اطرافیانش مواجه می‌‌شود، او مدتی بعد برای ساخت ترانه‌های فارسی از بهاره کیان افشان و اندیشه فولادوند دعوت به همکاری می‌کند. مدتی پس از آغاز این همکاری موزیسین‌های مطرحی مانند رامین بهنا و هومن‌جاوید و همین طور چند نوازنده حرفه‌ای مانند آرش مقدم، شاهرخ پورمیامی و بابک ریاحی پور به کار اضافه می‌شوند تا پروسه ساخت یک آلبوم کاملا حرفه‌ای به آهنگسازی کیوان هنرمند آغاز شود.

تا بهمن ۸۹ هفده قطعه فارسی ضبط می‌شود و در فاصله اسفند ۸۹ تا اردیبهشت ۹۰ دو کلیپ از دو آهنگ آلبوم به کارگردانی هومن سیدی و رضا بهرامی‌نژاد در ارمنستان و تهران ساخته می‌شود.

سومین کلیپ هم در همین سال توسط میثم میرزایی ساخته می‌شود. در تیر ماه ۹۰ از مهناز افشار ستاره زن سینمای ایران برای همخوانی در آهنگ «بمون با من» دعوت می‌شود و او هم این دعوت را قبول می‌کند هر چند قطعه مشترک افشار و رادان در نهایت با توافق این دو از قطعات نهایی آلبوم حذف می‌شود و آلبوم پس از مسترینگ در ترکیه با ۱۲ قطعه شامل ۹ آهنگ فارسی و ۳ کار انگلیسی نهایی و در نهایت در خرداد ۹۱ آلبوم «روی دیگر» با صدای بهرام رادان توزیع می‌شود.

منبع: موسیقی ما