نگاهی به شانس های اصلی کسب اسکار 2013

ملت ایران:آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسکار روز گذشته(پنجشنبه) نامزدهای نهایی کسب جایزه هشتاد و پنجمین دوره جوایز سینمایی اسکار را در بخش‌های گوناگون اعلام کرد و به همین مناسبت نگاهی داریم به مهمترین نامزدهای کسب جایزه دربخش بهترین فیلم.

نامزدهای نهایی اسکار ۲۰۱۳ درحالی روز گذشته اعلام شدند که فیلم‌های «لینکلن»، «زندگی پی» و «سیلورلاینینگ» به ترتیب با نامزدی در ۱۲،۱۱ و ۸ بخش گوناگون از بخت‌های اصلی اسکار امسال محسوب می‌شوند.

در بخش بهترین فیلم، «لینکلن»، «زندگی پی»، «عشق»، «سیلور لاینینگز»، «سی دقیقه بامداد»، «چهارپایان حیات وحش جنوب»، «عشق»، «جانگوی آزاد‌ شده»، «چهارپایان حیات وحش جنوب» و فیلم «آرگو» نامزد کسب اسکار بهترین فیلم شدند.

روایت «استیون اسپیلبرگ» از زندگی شانزدهمین رئیس‌جمهور آمریکا در فیلمی به نام «لینکلن» توانست به رکورد کم‌سابقه ۱۲ نامزدی اسکار در بخش‌های گوناگون دست یابد. تنها دو فیلم «همه چیز درباره ایو»(۱۹۵۰) و فیلم «تایتانیک»(۱۹۹۷) تاکنون موفق به کسب ۱۴ نامزدی همزمان در اسکار شده‌اند. فیلم «لینکلن» در میان فیلم‌های نامزد جایزه بهترین فیلم اسکار ۲۰۱۳ دارای بیشترین میزان فروش بوده است و سه فیلم «آرگو»، «بینوایان» و «سی دقیقه بامداد» بدون اینکه در بخش بهترین کارگردانی نامزد کسب اسکار شوند، نامزدکسب بهترین فیلم شده‌اند و نکته قابل توجه این است که در هشتاد سال گذشته از تاریخ جوایز سینمایی اسکار، تنها فیلم «راننده خانم دیزلی» در سال ۱۹۸۹موفق شد بدون نامزدی در بخش بهترین کارگردانی، جایزه بهترین فیلم را از آن خود کند. «اسپیلبرگ» برای ساخت فیلم لینکلن ۱۲ سال وقت صرف کرده است.

فیلم «زندگی پی» به کارگردانی «انگ لی» در تمام بخش‌های فنی نامزد جایزه اسکار شد اما این نکته که این فیلم در بخش بهترین بازیگری نامزدی ندارد کمی ناامیدکننده است چرا که تعداد معدودی فیلم با این شرایط تاکنون موفق به کسب جایزه اسکار شده‌اند. «زندگی پی» برگرفته از رمان برنده‌ی جایزه بوکر ونوشته‌ «یان مارتل» است و داستان پسری هندی را روایت می‌کند که از یک حادثه‌ کشتی جان سالم به در می‌برد. وی پس از این اتفاق ۲۲۷ روز را در یک قایق با یک کفتار‌، اورانگوتان‌، ببر بنگال و گورخر مجروح سپری می‌کند. «آنگ لی» پس از شنیدن خبر نامزدی اسکار گفت که استعدادهای فراوانی در این فیلم تمام توانایی خود را به کار بردند تا در سراسر جهان مورد استقبال قراربگیرد.

فیلم «سیلورلاینینگ» ساخته «دیوید اوراسل» توانسته پس از ۳۱ سال در تاریخ اسکار در چهار بخش جوایز سینمایی اسکار یعنی بخش بهترین بازیگر مرد، بهترین بازیگر زن و بهترین بازیگر نقش مکمل زن و مرد خود را به عنوان یکی از بختهای اصلی اسکار مطرح کند، اما در بخش های جنبی تر جوایز اسکار تنها در بخش بهترین تدوین نامزد است که این فیلم را از این جهت در مقایسه با فیلمی چون «زندگی پی» که در بیشتر بخشهای فنی نامزدکسب جایزه شده است در موضع ضعیفتری قرار می دهد.

«بن افلک»(آرگو)، «تام هوپر»(بینوایان) و «کترین بیگلو»(سی دقیقه بامداد) هر سه نامزد کسب جایزه بهترین کارگردانی از اتحادیه کارگردانان آمریکا نیزشده‌اند. اتحادیه کارگردانان آمریکا با بیش از ۱۵ هزار نفر عضو معمولا پیش‌بینی کننده خوبی برای اسکار محسوب می‌شود. با این وجود امسال آکادمی اسکار و اتحادیه کارگردانان آمریکا چندان توافقی بر سر این موضوع نداشتند و نام هیچ یک از نامزدهای انجمن کارگردانان آمریکا در فهرست نامزدهای کارگردانی اسکار دیده نمی‌شود.

یکی دیگر از بخش‌های اسکار که بسیار حایز اهمیت است بخش بهترین فیلم نامه اصلی و اقتباسی است و در طول ۷۵ سال گذشته تنها یک فیلم بدون نامزدی در یکی از این دو بخش موفق به کسب جایزه اسکار بهترین فیلم شده است و این موضوع که فیلم «بینوایان» در هیچ یک از این دو بخش(فیلمنامه اصلی و فیلمنامه اقتباسی) نامزد اسکار نشده است تا حدودی شانس این فیلم را برای کسب اسکار کاهش می‌دهد. طرفداران فیلم «بینوایان» باید از هشت نامزدی این فیلم خوشحال باشند چرا که این فیلم حداقل یک اسکار را به صورت حتمی از آن خود می‌کند که در این میان «آن هاتوی» برای کسب اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل دارای بیشترین شانس است.

فیلم «عشق»، ساخته «میشل هانکه» برنده نخل طلای کن و جایزه سینمایی اروپا که چند ماه گذشته جوایز فراوان بین‌المللی را از آن خود کرده است یکی ازشانس‌های کسب جایزه اسکار بهترین فیلم محسوب می‌شود اما شاید شانس بیشتراین فیلم را در بخش بهترین فیلم خارجی(غیر انگلیسی) دانست که حریفانی کم آوازه تر از خود رو به روست. فیلم «عشق» مجموعا در پنج بخش نامزد جایزه اسکار شده است و روایتگر داستان یک زوج سالخورده با بازی «ژان لوییسترینتیگنانت» و «امائوئلا ریوا» دو معلم بازنشسته موسیقی است که عشق واقعی میان آن‌ها با سکته یکی از آن‌ها که به ناتوانی جسمی تدریجی وی می‌انجامد، مورد آزمایش قرار می‌گیرد.

و در اسکار امسال یک جای تعجب وجود دارد این که چرا «شوالیه تاریکی بر میخیزد» در هیچ رشته ای کاندید نشده است؟!

ایسنا