مراسم اعطای جوایزاسکارامسال روز دوم ماه مارس درهالیوودبرگزار خواهد شد.

به گزارش ملت ایران به نقل از BBC World؛در این مطلب نگاهی داریم به فیلمهایی که در بخش بهترین فیلم امسال نامزد شده اند و آنچه که منتقدان در مورد آنها گفته اند.

۱۲ سال بردگی

کارگردان:استیو مک کوئین

بازیگران:جیتویل اجیوفور، مایکل فاسبندر، لوپیتا نیونگ او، بندیکت کامبربتچ، برد پیت.

داستان:در سال ۱۸۴۱ یک مرد سیاهپوست آزاد به نام سولومان نورثاپ که ساکن شهر نیویورک است ربوده و به عنوان برده فروخته می شود. وی در برابر رفتار خشونت آمیز و بی رحمانه مالک خود می کوشد که زنده بماند و در عین حال غرور و شان خود را حفظ کند.

نظر منتقدان:رابی کالین در روزنامه بریتانیایی تلگراف می نویسد: " در اکثر فیلم هایی که در مورد برده داری ساخته شده سفید پوست هایی که خود از جمله برده داران هستند در این مورد حرف می زنند و هیچگاه این موضوع مهم به خوبی نشان داده نشده است. فیلم ۱۲ سال بردگی به خوبی اجزای مختلف این موضوع، خشونت و بی رحمی آن دوران، خشم نهفته در وجود انسانها و تلاش آنها برای دفاع از حرمت خود را نشان می دهد. ولی شاید از همه مهمتر نگاه و روش پرداخت تازه این فیلم به موضوع برده داری است که روح تماشاگران را تسخیر می کند. "

کلاهبرداری آمریکایی

کارگردان:دیوید او راسل

بازیگران:کریستین بیل، ایمی آدامز، بردلی کوپر، جنیفر لارنس، جرمی رانر

داستان:داستان فیلم برداشت آزاد از ماجراهای یک عملیات واقعی اف بی آی، پلیس فدرال آمریکا، برای برکنار کردن چند سیاستمدار فاسد است. اف بی آی دو کلاهبردار حرفه ای را مجبور می کند که زیر نظر یک مامور ارشد این اداره صحنه سازی های لازم برای به دام انداختن این سیاستمداران را انجام دهند.

نظر منتقدان:ریچارد کورلیس در مجله تایم می نویسد: " این فیلم که به خوبی فضای خوش گذرانی های سالهای دهه ۷۰ میلادی با زنان جذاب و مردان خوش گذران را بازسازی کرده است، یکی از لذت بخش ترین و هیجان انگیزترین فیلمهای کمدی سالهای اخیر است و هرکس که خلاف این را بگوید سر شما کلاه گذاشته. "

کاپیتان فیلیپس


کارگردان:پل گرین گراس

بازیگران:تام هنکس، برکات عبدی، کاترین کینر

داستان:ماجرای فیلم براساس حوادثواقعی مربوط به ربودن یک کشتی باربری آمریکایی توسط دزدان دریایی سومالی در سال ۲۰۰۹ تنظیم شده است. موضوع محوری داستان رابطه ریچارد فیلیپس ناخدای این کشتی و فرمانده دزدان دریایی سومالی به نام موسی است که وی را به گروگان گرفته است.

نظر منتقدان:لیام لیسی در روزنامه گلوب اند میل می نویسد: " از یک نظر این فیلم را می توان یک اثر مهیج و سرگرم کننده هالیوودی قلمداد کرد که بازیگری با تجربه و محبوب مثل تام هنکس نقش اول را به خوبی ایفا می کند. با این همه کاپیتان فیلیپس به تماشاگر چیزهایی را نشان می دهد که در فیلمهای مهیج و معمولی نمی بینیم مثل نوعی همدردی با دشمن و یا نشان دادن ضعف و نااستواری که روی دیگر شخصیت قهرمان داستان است. "

کلوپ مشتریان دالاس

کارگردان:ژان – مارک والی

بازیگران:متیو مک کاناهی، جنیفر گارنر، جیرد لیتو

داستان:ماجرای فیلم داستان واقعی زندگی یک برقکار اهل تگزاس است که در سال ۱۹۸۵ پزشکان تشخیص می دهند وی به بیماری ایدز مبتلا شده و فقط یک ماه دیگر زنده می ماند. وی همراه با زنی که تغییر جنسیت داده یک شبکه توزیع داروهای مخدر به نام کلوپ مشتریان دالاس را راه می اندازد و داروهای درمان ایدز را که در کشور قانونی نیستند از خارج تهیه کرده و در اختیار مشتریان قرار می دهد.

نظر منتقدان:روثکورنت در مجله آی جی ای موویز می نویسد: " این فیلم که از نظر دگرگونی های جسمی و ظاهری بازیگران بسیار ستودنی است در حقیقت داستان تغییر ذهنیت و طرز فکر مردی است که تا قبل از خبردار شدن از ابتلا به بیماری ایدز از همه کسانی که در خظر ابتلا به ویروس اچ ای وی بودند، و به خصوص دگرباشان جنسیتی متنفر بود. ولی به مرور وی به رهبر یک کارزار خود جوش و مردمی برای نجات جان خود و جان افرادی که از آنها متنفر بود بدل می شود. این داستان یک نکته جهانشمول دارد که به ما یادآوری می کند مهمترین چالش ها در زندگی لحظاتی است که ما باید از آنچه بوده ایم و همیشه تصور می کردیم فراتر برویم. "

جاذبه


کارگردان:آلفونسو کوارون

بازیگران:ساندرا بولاک، جورج کلونی

داستان:وقوع یک سانجه در جریان یک ماموریت فضایی باعثمی شود که دو فضانورد، دکتر رایان استون که ساندرا بولاک نقش وی را بازی می کند و مت کوالسکی با بازی جورج کلونی، در فضا سرگردان شوند.

نظر منتقدان:آن هورنادی در روزنامه واشنگتن پست می نویسد: " لازم به تاکید نیست که این فیلم را حتما باید در سالن سینما تماشا کرد تا به خوبی از آن لذت برد. تماشای این فیلم روی هر پرده و یا صفحه ای کوچکتر از دوازده متر مثل گوش دادن به آثار بتهوون در یک قوطی حلبی است که با نخ و سیم به رادیو وصل شده باشد. این فیلم از جمله معدود آثار سینمایی است که تصویر و نمایش سه بعدی برای آن واقعا ضروری است. "

" کارگردان با خلق صحنه های شگفت انگیز علمی و هنری نه تنها به خوبی احساس سرگردان بودن در فضا را به وجود آورده بلکه به بازیگران فیلم نیز یه نوع جاودانگی داده است. جورج کلونی و ساندرا بولاک نیز در این فیلم درست مثل سیاره هایی که در مدار آنها سرگردان شده اند می درخشند. "

او

کارگردان:اسپایک جونز

بازیگران:خواکین فنیکس، ایمی آدامز، اسکارلت جوهانسون

داستان:
یک نویسنده خجالتی عاشق سیستم عامل کامپیوتر خود می شود که سامانتا نام دارد.

نظر منتقدان:پته تراورس در مجله رولینگ استون می نویسد: " اسکارلت جوهانسون با توانایی و با لحن های مختلف، مهربان، جذاب، فریبنده و هراسناک، صدای این سیستم عامل کامپیوتری را ارائه می دهد و فقط به همین خاطر لیاقت دریافت جایزه را دارد. خود فیلم نیز چنین ارزشی را دارد. نباید به پایان ساده و نرم فیلم زیاد توجه کرد. اسپایک جونز یک کارگردان پیشرو و نو آور است و این فیلم شاعرانه او با پرداخت قوی معنوی از روابط عاشقانه دنیای فردا به خوبی در شرایط زندگی امروز ما نیز به دل می نشیند. "

نبراسکا

کارگردان:الکساندر پاین

بازیگران:بروس درن، ویل فورت، جون اسکویب

داستان:پدری همراه با پسرش برای یافتن جایزه یک مسابقه بخت آزمایی مشکوک راهی یک سفر طولانی می شوند.

نظر منتقدان:
دیو کالهون در مجله تایم اوت می نویسد: " این فیلم مربوط به روابط خصوصی یک خانواده است که اعضای آن در یک سفر طولانی مسایل خود را مطرح می کنند ولی در عین حال نگاهی هم دارد به مناظر و بافت فرسوده مناطق غربی آمریکا و تصوری که در حال انقراض است. "

فیلومنا

کارگردان:استیون فرییرز

بازیگران:جودی دنچ، استیو کوگان

داستان:
داستان واقعی یک زن ایرلندی که در سالهای جوانی در دهه ۵۰ میلادی مجبور شد پسر خود را رها کرده تا خانواده دیگری وی را به سرپرستی بگیرد. ۵۰ سال بعد وی با یک خبرنگار که قبلا برای بی بی سی کار می کرده، آشنا می شود. خبرنگار متوجه می شود که داستان زندگی این زن بسیار جالب است و هر دو تلاش برای یافتن ردپایی از کودک گم شده را شروع می کنند.

نظر منتقدان:پیتر بردشو در روزنامه گاردین می نویسد: " فیلومنا داستان بسیار خوبی است که چه یک فیلمساز و چه یک خبرنگار همیشه در جستجوی آن هستند. یک درام بسیار قوی و تاثیر گذار است که براساس یک داستان حقیقی ساخته شده است. بازی جودی دنچ برای انتقال احساسات نهفته در این داستان بسیار قوی است و استیو کوگان نیز نقش خود را هوشمندانه ایفا می کند. این فیلم با پرداخت ساده و تاثیر گذارش در عین حال با ظرافت و اشارات غیر مستقیم به ما نشان می دهد که چگونه مردم این ماجرا را کشف کردند. "

گرگ وال استریت


کارگردان:مارتین اسکورسیزی

بازیگران:لئوناردو دی کاپریو، مارگوت روبی، جونا هیل.

داستان:ماجرای فیلم صعود و بعد هم سقوط فردی است به نام جوردن بلفورت که در سالهای دهه ۸۰ میلادی با انجام معاملات تقلب کارانه در بازار سهام آمریکا به ثروت زیادی رسید و همه پول خود را صرف خوشگذرانی، اتومبیل های گرانقیمت، مشروب، مواد مخدر و زنبارگی می کرد.

نظر منتقدان:اسکات فونداس در مجله ورایتی می نویسد: " ماجراهای زندگی جوردن بلفورت توسط فیلمسازی که در پرداخت شخصیت خلافکاران کاریزماتیک استاد است به روی پرده سینما آمده است. نتیجه آن فیلم عظیمی است که در سرمستی سر از پا نمی شناسد و گاه به نظر می رسد که حتی ممکن است خود فیلم و داستان را منهدم کند. ولی انرژی بی نظیر و هوشمندانه کارگردان و قدرت بازیگری دی کاپریو که حتی مرده را از قبر بیرون می آورد، در نهایت این فیلم را سرپای خود نگاه می دارد. "