اینکه چطورفیلمنامهنویس شدم تصادفی بود. لیسانس آمار داشتم، دوره ای برگزار می شد برای فیلمنامه نویسی که هر لیسانسی را قبول می کردند؛ چون سینما دوست داشتم رفتم آزمونش را شرکت کردم و قبول شدم. راستش این است که آن زمان می خواستم از قضیه ای خلاص شوم و اگر در این کلاس ها قبول می شدم این اتفاق می افتاد.

تنها معدودی از آدم ها هستند که وقتی با یک ساعت تأخیر سر قرار برسی لبخند می زنند و به جمله «دیگه داشتم می رفتم» اکتفا می کنند و دعوت ات می کنند تا بنشینی و صحبت تان را شروع کنی. وقتی مطمئن می شود که عکاس همراهت نیست نفس راحتی می کشد و می گوید «خیلی از عکس خوشم نمی آید». صندلی های چرخ دار و سرامیک ها که لیز باشند بیشتر کمک می کند تا مقابل کسی که می گوید «من تئوری حرف نمی زنم، پس فضای مصاحبه را جدی نکن» راحت باشی. با این همه برای شروع چه بخواهی چه نه، سوالات جدی اند.

شاید هرکس دیگری بود سعی می کرد چیزهایی که بدان قائل نیست در جواب بیان کند اما او در جواب می گوید «من خودم را یک هنرمند به مفهوم واقعی نمی دانم، فیلمنامه نویسم و کارم سرگرمی نویسی است». وقتی می خواهد داستان فیلمنامه ای را که ده سال است برای خود نگه داشته تا روزی در مقام کارگردان بسازد، تعریف کند، رکوردر را خاموش می کنی، قرار است رازدار باشی و فقط تو بدانی که وقتی پیمان قاسمخانی داستان فیلمنامه هایش را تعریف می کند از آنچه در تصویر می بینی، کمدی تر است.

طنز و کمدی در تلویزیون چه تعریفی دارند؟

من تئوریک صحبت نمی کنم. راستش بدون ادابازی، تعریف طنز و کمدی را نمی دانم و برایم هم مهم نیست که بدانم. دسته بندی برایشان نمی کنم. یک جور کمدی می شناسم که مطابق همان جلو می روم و دوستش دارم، یک دسته دیگر هم هست که دوستش ندارم پس سراغش نمی روم.


همین طنز و کمدی ای که می گویید دوست دارید و سراغش رفتید بالاخره یک تعریف دارد.

در واقع خیلی نقشه یا برنامه ریزی مشخصی برای رسیدن به یک تعریف نوشتاری ندارم. زمانی که به یک سوژه فکر می کنم، خودش مرا به سمت لحن و فضایش می برد، قاعده ام به این شکل نیست که بگویم حالا که داستان به این شکل است من باید از این شیوه خاص و این جنس کمدی استفاده کنم، شبیه مل بروکس بنویسم و در کار بعدی شبیه بیلی وایلدر بنویسم. این اتفاقات برای من تعریف شده نیست.

به نظر می رسید زمانی طنزنویسان خوراک اصلی جامعه را به لحاظ تکیه کلام ها، لحن و لهجه و حتی شیوه رفتاری تأمین می کردند اما امروز برخی از طنزنویسان مان برای سوژه هایشان از جامعه و رفتارهای مردم خوراک می گیرند.

بله. هر دو شکل این مساله وجود دارد. هرچند که یادم نمی آید من چنین کاری کرده باشم. اما این یک اتفاق دو سویه است که هر دو شکل اش ممکن است. طبیعتا ما از جامعه تأثیر می گیریم اما در مقیاس های کلان تر؛ نه اینکه یک چیز کوچکی مثل پ نه پ را که همه می گویند در متن هایمان بیاوریم تا بامزه تر باشد.

طنزهای تازه تلویزیون انگار برای شخصیت پردازی، بیشتر از هر چیزی سراغ فرم ظاهری، میمیک صورت و لهجه هایش می روند. این دسته از کارها را هم می توان جزو نمونه ای از کارهای کمدی درست دانست؟

من با هیچ جور کاری مخالف نیستم و موافق هم نیستم که جلوی کاری، به جرم این که مطابق سلیقه عده ای نیست گرفته شود. هر کاری مشتری های خودش را دارد. برخی از این برنامه های آیتمی نیازی به شخصیت پردازی ندارند. هر کار همان طور که مخاطب خود را پیدا می کند اگر نتواند در ادامه خوب باشد آنها را از دست می دهد و به تدریج حذف می شود. نمونه آن برنامه «صبح جمعه با شما». منظور تعیین ملاک و معیار خوب و بد نیست؛ سال ها همه مخاطب این برنامه بودند خود من حتی حاضر نبودم یک روز را از دست بدهم، اما بعد از مدتی دورانش تمام شد. انگار که با آمدن گروه مهران مدیری مخاطب فهمید که دیگر این برنامه به اندازه کافی برایشان جالب نیست. این برنامه دوران خودش را داشت، هر برنامه ای همین طور است و مردم هستند که تعیین می کنند بماند یا تمام شود. دسته بندی برنامه ها به خوب و بد به واسطه سلیقه شخصی درست نیست.

پس طنز در خدمت جامعه و سلیقه مردم است؟

به نظرم همین است. من خیلی قائلم به سرگرمی سازی و سرگرم کردن مردم، به هر شکلی که جامعه اجازه دهد برایم قابل پذیرش و انجام است. به همین خاطر هدف اولم چه در کارهای خودم و چه در کارهایی که می بینم همین سرگرم شدن است. وقتی برنامه ای می تواند با این ویژگی وجود داشته باشد مثل همین تئاترهای گلریز که مردم دوست دارند چرا باید حذف اش کرد. این اعتقاد را هم ندارم که برخی برنامه ها سلیقه مخاطب را پایین می آورد و برخی باعثافزایش آن می شود. خود جامعه می تواند سلیقه اش را تعیین کند. گاهی کسانی در دوران هایی ظهور می کنند مثل گروه مورد علاقه من «مانتی پایتون» که باعثجهش می شوند و نگاه مردم را نسبت به کمدی تغییر می دهند، اما فارغ از همه این موارد کمدی راه خودش را می رود.

چه می شود که کار کمدی عمرش به پایان می رسد. «صبح جمعه با شما» سال ها توانست مخاطب خود را داشته باشد و هنوز هم البته دارد، اما بعضی از کمدی ها و گروه هایی که در سال های اخیر وارد این عرصه شدند زودتر از تصور به این پایان رسیده اند.

یک اتفاقی میان کمدی کارهای ما پیش آمده که دوست دارم اسمش را بگذارم سندروم جمع آدم های بامزه؛ این سندروم زمانی اتفاق می افتد که آدم های بامزه دور هم جمع می شوند هر شوخی ای که برای جمع خودشان بامزه است را وارد کار می کنند بدون اینکه به سلیقه مخاطب توجه کنند. مثل گروه ادگار رایت، سایمون پگ و نیک فراست که تا به حال هر فیلمی از آنها دیده بودم دوست داشتم. جمع فوق العاده ای دارند که پر از ایده های جذاب و شوخی با ژانر است، اما آخرین کارشان شبیه این بود که این سه نفر کنار هم نشسته اند و هرکدام یک ایده داده اند، بقیه تأییدش کردند، یک کار درون گروهی ساخته اند و حواس شان به افراد خارج از این جمع نبوده که این شوخی ها را می پسندند یا نه. این اتفاق برای کمدی کارهای ما نیز می افتد. نمونه اش برای مهران غفوریان دوست خوبم رخ داد. او آدم بامزه ای است. کنارش که بنشینی از حرف های خنده دارش روده بر می شوی؛ اما کار کمدی او به جایی رسید که انگار دوستان کنار هم نشستند به هرچیزی که برای هم گفتند خندیدند اما خروجی کار درستی نشد که به اندازه کافی مخاطب پسند باشد. پژمان جمشیدی یک جمله خوب داشت که می گفت «بامزه بودن جلوی دوربین با بامزه بودن معمولی فرق دارد». این همان مساله ای است که خیلی ها را دچار اشتباه کرده و برای کمدی خطرناک است و آن را تبدیل به کار درون گروهی می کند.

شما چطور جلوی این خطر را در کارهای گروهی تان می گیرید؟

برای من خیلی پیش نیامده که احساس بامزگی کنم. البته من و محراب همیشه و بر اساس اخلاق گذشته مان به هرچیزی می خندیم و همین خاطره برای ما نیز وجود داشته و دارد. خیال می کنم باید یک قدرت تفکیک بین خنده دارهای ما و مخاطب وجود داشته باشد برای همین همیشه هنگام نوشتن این حساسیت را دارم که شوخی هایی که در کار استفاده می کنم خیلی شخصی و مال خودمان نباشد، باید مراقب باشیم که شوخی هایمان براساس سواد و آگاهی اکثریت مردم باشد.

از طنز آیتمی صحبت کردیم. در کارهای شما طنز آیتمی کم است، چرا همیشه سراغ مجموعه رفتید؟

من فقط یک سری آیتم کار کردم، چون داستان گفتن را بیشتر دوست دارم.

طنز روی کاغذ جذاب تر است یا وقتی تصویر می شود با بازی دیگران؟

احساس قلبی ام این است که… البته این جمله خوبی نیست و تابه حال هم جایی نگفتم اما این جا می گویم. چیزی که می نویسم زمان اجرا چند درصد از آن کم می شود، یعنی متنی که می نویسم به چشم خودم ۱۰۰درصد است اما هیچوقت این طور کامل اجرا نشده و حتی گاهی به ۲۰درصد رسیده! آن هم به خاطر شوخی هایی که فهمیده نشده یا حتی غلط گرفته شده یا اتفاقاتی که با جزئیات و ظرافت های بیشتری نوشته شده اما مقابل دوربین درنیامده. البته این قضیه شکل دیگری هم دارد، حالت هایی که کار فراتر از نوشته می رود. گاهی با کارگردان های خوبی کار کردم که به نوشته هایم اضافه هم کرده اند.

نمونه این اتفاق در چه فیلمی رخ داده؟

رضا عطاران در «ورود آقایان ممنوع» جلوتر از طنزی که نوشته بودم رفت. او با درک خوب اش از کاراکتر، چیزهایی به نقش اضافه کرد که مال همین شخصیت بود و به ذهن من نرسیده بود.

از کارگردانان چطور؟

مهران مدیری. سکانسی را که می نوشتم و به نظرم خنده دار می آمد وقتی اجرایش را می دیدم خنده دارتر بود. در واقع فهمیدن شوخی با ظرایف و ریزه کاری هایش و زمان سنجی در کمدی مهم است، اگر طرف مقابل این ها را از نوشته بفهمد و انجام دهد همه چیز خوب پیش می رود. با رامبد جوان و سروش صحت زبان هم را خوب می فهمیم و کار کردن با آنها را دوست دارم.

به غیر از کارهای خودتان طنز نوشتاری بیشتر جذب تان می کند یا طنز دیداری؟

خب، وقتی طنز می بینم. کمتر طنز مکتوبی خواندم که از آن لذت ببرم. نه که خوب نباشند، من بیشتر از دیدن اش لذت می برم.

بعضی ها معتقدند به کارهایتان حساسیت دارید، درحالی که با این حساسیت می گویید گاهی فقط ۲۰درصد فیلمنامه از کار درمی آید. این حساسیت دست وپای بداهه بازیگران را می بندد؟

سعی می کنم سکانس ها از جهت دیالوگ ها و توصیف صحنه ها حسابی پرو پیمان باشند. با جزئیات فضا سازی می کنم، حتی کوچک ترین جملاتی که بازیگران در پاسکاری دیالوگی شان نیاز دارند را بهشان می دهم. به همین خاطر اغلب بازیگران نیازی به بداهه نمی بینند. دیالوگ های پینگ پونگی که بر پایه ریتم ادای دیالوگ استوارند، اگر یک یا دو جمله از میان شان حذف شود ساختمانی که برای چیدن اش فکر کردم یکباره خراب می شود. اما آدم های باهوش که لحظه را می شناسند و می دانند که باید چه کار کنند مسلم است که دست شان باز است. اصلا محدود کردن بازیگران یک جنایت در حق کار کمدی است بخصوص که فرد بانمکی نیز در کار باشد. با این وجود بعضی اوقات پیش می آید که بامزه ترین بداهه ها هم به ریتم و کمدی کار لطمه می زنند.

فیلمنامه هایتان امضای شما را با خود دارند، به نظرتان چه فاکتوری باعثمی شود شما در هر فیلمنامه متفاوت باشید و نسبت به قبل به رشد برسید؟

موافق نیستم که هر کاری امضای من را دارد، این را به عنوان تعریف تلقی نمی کنم. دوست ندارم این اتفاق بیفتد و بگویند این سبک قاسمخانی است. به نظرم این منجر به تکرار کردن می شود که من زیر بارش نمی روم. شاید در تم نوشته ها نقطه مشترکی پیدا شود اما در لایه رویی داستان ها، اشتراکی به صورت مشخص وجود ندارد. دوست دارم کارهای بامزه بنویسم و بدون هیچ تواضع قلابی، باید بگویم که خودم را هنرمند به مفهوم واقعی نمی دانم. فیلمنامه نویسم و کارم بیشتر از همه سرگرمی نویسی است تا افراد زیادی آن را ببینند و دوستش داشته باشند. شاید در ناخودآگاهم هم برایم اهمیت داشته باشد که هر کاری که انجام می دهم به نسبت کار قبلی بهتر باشد، اما به خودم سخت نمی گیرم.

به هرحال شما با توجه به سوژه هایی که سراغشان می روید هم مدام به سمت جلو پیش می روید.

چون آدم غریزی ای هستم پس شاید این اتفاق در ناخودآگاهم رخ دهد. کلا مسائل خاص که کمی توجه ام را جلب می کنند از آنها می نویسم. مثلا از بین چند طرحی که کمال تبریزی پیشنهاد داد «قبر دو طبقه» یا «طبقه حساس» مرا جذب کرد. رفته بودم که دیدار تازه کنم اما وقتی طرح چند خطی را شنیدم عاشقش شدم و قبولش کردم. سوژه هایی که شبیه سلیقه ام هستند اما تعریف مشخصی برایشان ندارم که بخواهم آنها را دسته بندی کنم و بگویم که باعثقدم برداشتن به سمت جلو یا عقبگردم می شوند.

چقدر نگران سلیقه مخاطبتان هستید؟ فیلمنامه ای می نویسید که عامه مردم بپسندند یا داستان مشخصی را برای طبقه خاص تر هم می نویسید؟

موقع نوشتن به این مساله فکر نمی کنم و چیزی را می نویسم که دوست داشته باشم. همان جمله تکراری ای که در چند مصاحبه دیگرم هم گفته ام، من قبل از اینکه نویسنده باشم خودم را تماشاگر سینمای عوام پسند می دانم و فیلم های پرفروش آمریکایی را می بینم و خیلی سلیقه ام همخوان با سینمای اروپایی نیست. به طورکلی سخت سراغ فیلم هایی می روم که متعلق به گیشه نیست. سلیقه اصلی ام فیلم های فضایی است البته سینمای مستقل آمریکایی را هم دوست دارم. از آن جنس کارهای نه چندان کمدی آمریکایی مثل کارهای «الکساندر پین» که همه فیلم هایش را دوست دارم.

شما حالا در جایی ایستاده اید که مخاطب به خاطر اسم شما همراه سریال یا فیلم می شود، این موفقیت از سلیقه به کارهای گیشه ای می آید یا نگاهی هم به سلیقه مخاطبانی که در طول این سال ها مدام تغییر کرده اما همچنان در کنارتان مانده اند، داشته اید؟

این جمله بیشتر ترسناک است تا تعریف باشد. این اعتماد توقعی را به وجود می آورد که مرا می ترساند، از طرفی کمکم می کند تا سر هیچ کاری برای یک سکانس و حتی یک دیالوگ کوتاه نیایم. اما اگر همخوانی با سلیقه مخاطب وجود دارد شاید به خاطر این است که به روز هستم. جریانات روز و فیلم ها و موسیقی روز را دنبال می کنم و سلیقه ام خیلی اوقات به بچه های امروزی نزدیک است. اصولا خیلی با سنم بزرگ نشده ام، اگر اتاقم را ببینید کلی عروسک و سفینه فضایی وجود دارد که در هر سفرم در اسباب بازی فروشی های آن شهر که جزو اولین جاهایی است که سراغش می روم و بعد کتاب فروشی ها، خریدمشان. تا چند وقت پیش رودربایستی داشتم که از اینها بگویم اما حالا دیگر ندارم، چون فکر می کنم همین روحیه باعثمی شود آدم تازه تر بماند.


در جایگاه کنونی شما بیشتر کارگردانان را انتخاب می کنید یا کارگردانان شما را؟


ترجیح می دهم بنویسم و بعد به سراغ کارگردانان بروم. مدت هاست که دیگر کسی استخدامم نکرده تا برایش فیلمنامه ای بنویسم.

کار جدی در کارنامه شما کم است، چرا سراغ آن نمی روید؟

دو تا کار داشتم که تجربه های خوبی نبودند. هرچند این دلیلی نشد که از کار جدی فرار کنم. بیشتر طرح هایی که نوشته ام در قالب کمدی جالب تر می شدند، اما کارهایی هم هست که کمدی به حساب نمی آیند. مثل همین طرح «طبقه حساس»؛ خیلی کمدی نیست و هرچه جلوتر می رود داستان سیاه می شود. یا همان فیلمی که سال هاست می خواهم بسازم و مدام از آن طفره می روم، فضای کمدی ندارد و بیشتر به فضای فیلم های برادران «کوئن» نزدیک تر است.

تجربه کارگردانی چرا امتداد نداشت؟

چیزی حدود ۱۰ سال پیش که کانون کارگردانان مجوز کارگردانی می داد یک فیلم کوتاه ساختم و مجوز گرفتم چون فکر می کردم از سال بعد سراغ فیلم های خودم می روم. اما بعد دلایل مختلف برای خودم تراشیدم که دیگر سراغش نروم. یکی از دلایل هم این بود که از فضاهای شلوغ خوشم نمی آید و دوست ندارم سر صحنه فیلمبرداری بروم.

همه فیلمنامه نویسان یک نوشته دارند که برای کسی نیست، هیچ کارگردانی قرار نیست آن را بسازد. این اثر برای آنها آنقدر می ماند تا مقابل دوربین خودشان برود.

من یکی از این فیلمنامه ها دارم که ده سال است نگهش داشتم. اما اینکه چرا تا به حال نساختمش دو دلیل بیشتر ندارد؛ یکی تنبلی و دیگر فیلمنامه های زیادی که باید انجام دهم. کارهایی که با یک تیم در حال انجامشان هستم و نمی توانم رهایشان کنم.

فیلمنامه ای دارید که کس دیگری به نام خود کند؟ همان سرقت فیلمنامه ای که مدتی اتفاق می افتاد.

چنین چیزی تا به حال رخ نداده. شاید چون کم کار می کنم و طرح و داستان های زیادی ندارم که بخواهد چنین اتفاقی برایش بیفتد. چند وقت پیش اتفاقی افتاد که شوکه ام کرد. فیلمی از رسانه های تصویری به بازار آمد با بازی مهدی هاشمی. شخصیت اول داستان می خوابد، بیدار که می شود شخصیت دیگری دارد. این شبیه داستانی بود که ۱۰ سال پیش ثبت اش کرده بودم اما زمانی که فیلم را دیدم متوجه شدم شباهتی به داستان من ندارد.

این کم کاری برای چیست؟ سوژه ها که کم توجه تان را جلب می کنند یا طرح کم پیشنهاد می شود؟

در این مدت اخیر که کار زیاد انجام داده ام. در سینما کم کار بوده ام البته همین حالا هم چند طرح دارم که اگر سریال ها اجازه دهند سراغشان می روم. سوژه هایی که خودم فیلمنامه شان کنم تنها موارد خاصی بودند، اما همیشه موقعیت ها و لحظه های جالب را برای فیلمنامه هایم استفاده می کنم.
همین بعضی سوژه ها یا موقعیت هایی که توجه تان را جلب می کنند از زندگی با مردم می آید؟

نه. من در اتاقم زندگی می کنم.

شما می گویید سلیقه تان به سینمای گیشه نزدیک است، اما حتی سینمای تجاری آمریکا نیز اوقاتی به ورطه ابتذال می افتد و مخاطب اش را از دست می دهد. نگران این ورطه و از دست دادن مخاطبان نیستید؟

فکر می کنم سلیقه ام در این سال ها شکل گرفته، علاوه بر اینکه سعی نمی کنم به روز باشم. اگر فیلم می بینم دلیل بر این نیست که تلاش می کنم به روز باشم، در واقع این برایم لذت بخش است. پس در کنار آثار تجاری هالیوودی، فیلم های سینمای مستقل آمریکایی را هم می بینم، دنبال کردن فیلم های کارگردان ها تنها به صرف نزدیکی به سلیقه و علاقه ام است. پس من همراه با سلیقه ام پیش می روم.

این سال ها زیاد با تلویزیون همکاری داشته اید، درحالی که برخی معتقدند به خاطر خط قرمزها یا سیاست های موجود دیگر نمی توان مثل قبل به راحتی با تلویزیون کار کرد. شما با خط قرمزها کنار می آیید یا آن ها با شما؟

طبیعتا کار با تلویزیون شرایط خاص خود را دارد. قطعا کار آسانی نیست. خیلی اوقات نسخه های اولیه کارها پیش از ممیزی بهتر است، اما کار ممتد با تلویزیون باعثمی شود که زبان همدیگر را بهتر بفهمیم و اعتماد دوسویه به وجود بیاید. برای سریال «دزد و پلیس» خیلی ممیزی وجود داشت. دو سال پیش امکان نداشت تلویزیون قبول کند شخصیت حقیقی کسی مورد نقد قرار بگیرد اما برای «پژمان» کمترین ممیزی اتفاق افتاد. علاوه براین سختی کار، طیف گسترده مخاطبان تلویزیون لذت بخش است. یک اثر در سینما تا رسیدن به بازخورد مخاطب زمان زیادی نیاز دارد اما در تلویزیون بازخورد به صورت سریع و گسترده دیده می شود.

پس هنوز هم می توان با تلویزیون کار کرد درصورتی که اعتماد دو جانبه ای ایجاد شود؟

مسلم است. البته برخی سوژه ها خود به خود خط قرمز است و سایر نهادها و ارگان ها نسبت به آن حساسیت نشان می دهند.

از فیلمنامه هایی که نوشته اید، موردی بوده که دوست نداشته یا بعدا از نوشتن اش پشیمان شده باشید؟

چون برای نوشتن هر کدام از فیلمنامه هایم زحمت زیادی می کشم و پس از تمام شدن اش مطمئن هستم که تمام تلاشم را کرده ام، از آنها راضی ام. موردی هم بوده که سلیقه ام با کارگردان یکسان نبوده و پس از ساخته شدن فکر کردم اگر کسی دیگر آن را می ساخت بهتر بود. اما وجدانم پیش خودم راحت است که برای همه کارهایم تمام توانم را گذاشته ام.

برویم سراغ قدم اول، چه شد نویسنده شدید و چرا رفتید سراغ طنز؟ پای تلفن گفتید یادداشت نمی نویسم، سوژه که مشخص می کنند نمی توانم بنویسم.

یادداشت ننوشتن به این خاطر است که فصیح نوشتن و ادبیات کار من نیست، به همین خاطر پیشنهاد نوشتن را قبول نمی کنم حتی دوستان گفته اند رمان بنویسم اما حتی ته ذهنم چنین چیزی نمی گذرد. داستان نویسی دنیای دیگری دارد و شباهتی به فیلمنامه نویسی ندارد. اما اینکه چطور فیلمنامه نویس شدم تصادفی بود. لیسانس آمار داشتم، دوره ای برگزار می شد برای فیلمنامه نویسی که هر لیسانسی را قبول می کردند؛ چون سینما دوست داشتم رفتم آزمونش را شرکت کردم و قبول شدم. راستش این است که آن زمان می خواستم از قضیه ای خلاص شوم و اگر در این کلاس ها قبول می شدم این اتفاق می افتاد. اصلا به فیلمنامه نویسی فکر نمی کردم. می خواستم از این طریق حداقل به علاقه ام سینما برسم.

می خواستید بازیگر شوید؟

نه به کارگردانی فکر می کردم. این که سر صحنه فیلمبرداری بروم و پشت صحنه و هنرپیشه ها را ببینم. وقتی که برگه را دیدم سوالات را خواندم و نوشتم، دیدم نوشتن چه کار ساده ای است. وقتی آزمون تمام شد مطمئن بودم که انتخاب می شوم و حتی فکر می کردم کسی وجود ندارد که بتواند از چیزی که من نوشته ام بهتر و بامزه تر نوشته باشد.

هم دوره هایتان چه کسانی بودند؟

مصطفی خرقه‎پوش، شادمهر راستین، شهره لرستانی، مسعود احمدیان و مجید فرازمند.

به هرحال هرکسی که می خواهد سراغ کاری برود باید جرقه ای از استعداد لازمه را در خودش ببیند. این اتفاق تصادفی باید از یک نوشتن یا علاقه به نوشتن بیاید. پیش از این آزمون کجا این نوشتن و جرقه اتفاق افتاده بود؟

مطلقا ننوشته بودم. حتی یک داستان یا یک جمله پیش از این ننوشته بودم.

پس چطور شد که سراغ آن رفتید، علاقه به سینما یا ذهن خیال پردازی که داستان می نوشت؟

خیلی کتاب خوان بودم، سینما را هم دوست داشتم و فیلم می دیدم. شاید هم کمی خیال پرداز بودم. یادم نمی آید. قضیه مال بیست سال پیش است، یادم نمی آید به چه چیز فکر می کردم.

جایگاهی که حالا ایستادید برایتان راضی کننده است؟

فکر می کنم اگر تنبلی و بعضی ملاحظات نبود و سعی می کردم فیلم بسازم حالا از وضعیتم راضی تر بودم. اما همین جایی که هستم هم خوب است. ناشکری نمی کنم.

شما به شهرتی رسیدید که اعتماد مخاطب را برای خود دارید، شاید از این واقعیت خوشتان نیاید، اما وجود دارد. حالا با این جایگاه، پایانی که برای خودتان درنظر گرفتید کجاست؟

یک بار تا پای نوشتن یک فیلمنامه به زبان انگلیسی رفتم تا کارگردانی غیرایرانی بسازد. یک محصول پرفروش نه جشنواره ای؛ که به خاطر شرایط آن ها نشد که همکاری کنیم و کار شروع نشد. اما این اتفاقی است که دوست دارم انجامش بدهم ولی حالا با گذشت زمان و کارهای دیگر کم رنگ شده اما دوست دارم یک فیلمنامه برای هالیوود بنویسم.


تا اسکار بگیرید؟

نه. اینجا به ما جایزه فجر هم نمی دهند، چه رسد که چشمم دنبال اسکار باشد.

کسی دیگر نیست که بخواهد فیلمنامه تان را بسازد یا شما دیگر دنبالش نیستید؟

جریان این است که احساس می کنم رویاهایم را از دست داده ام و فقط کار می کنم. این اتفاق بدی است. هنوز هم آن کارگردان هست، واسطه این ارتباط هم مدام پیغام می دهد که کار را شروع کنم. اما خب، نوشتن چنین فیلمنامه ای مسلما نیازمند وقت بیشتری است، چون انگلیسی نوشتن کار ساده ای نیست.

این نهایت کاری است که می خواهید بکنید؟

فکر می کنم نهایت من همین چیزی است که حالا می بینید. سالی یک فیلم سینمایی و دو سالی یک سریال بنویسم و اگر خوش شانس باشم فیلمم را بسازم. اما این را می دانم که قرار نیست کارگردان باشم حتی اگر همین یکی را بسازم و دوست دارم فیلمنامه هایی را که می نویسم تهیه کنم.