بهانه گفت وگو با حسین علیزاده، در ابتدا ساختموسیقیفیلم «دلشدگان» به کارگردانی علی حاتمی به بهانه سالمرگ «سعدی سینمای ایران» بود. حین تنظیم نهایی گفت وگو دریافتیم علیزاده درصدد انتشار آلبومی جدید به نام «ملکه» است که اسفندماه روانه بازار می شود. این آلبوم موسیقی فیلم های «ملکه»، «آسمان زرد کم عمق» و «ایلین» را دربر می گیرد. فرصت را غنیمت شمردیم و در گفت وگوی خود سوالاتی را هم در مورد این آلبوم و همچنین نگاه علیزاده به ساخت موسیقی متن برای فیلم ها گنجاندیم.

گفت وگو البته هر قدر که جلوتر می رود بر ساخت موسیقی «دلشدگان» و نقش علی حاتمی در نزدیکی مردم با «ساز» تمرکز می یابد. شکی نیست که ۱۴آذر۱۳۷۵روز سوگواری سینمای ایران بود. در این روز، سینمای ایران خیلی زود علی حاتمی را از دست داد. ساخت فیلم «جهان پهلوان تختی» او نیز نیمه تمام ماند و «دلشدگان» تبدیل به آخرین اثر استاد شد.

حاتمی به راستی سلطان صاحبدلان بود. نگارگر سوته دلان و شاعر دلشدگان. او یگانه تاریخ ساز و تاریخ نگار سینمای ما بود که خودش نیز بسیار زود به تاریخ سینما پیوست و این دریغ همیشگی برای ما ماند که ای کاش حاتمی می ماند و دست کم، «تختی» را تمام می کرد.

دلشدگان تا به امروز تنها فیلمی است که راجع به تاریخ موسیقی ایران و در پاسداشت استادان موسیقی ایران به مناسبت هزاره باربد ساخته شده. حاتمی در این فیلم نیز به سیاق دیگر آثارش، جمعی از بهترین های سینمای ایران را گردهم آورد و به علاوه دو نفر از مفاخر موسیقی ایران نیز در این فیلم، کنار او بوده اند؛ محمدرضا شجریان و حسین علیزاده. همکاری حاتمی، شجریان و علیزاده دلشدگان را تبدیل به فیلمی بی بدیل در تاریخ سینمای ایران کرد. پانزدهم آذر گذشته و در سالروز درگذشت علی حاتمی، فرصتی دست داد تا به گفت وگو با حسین علیزاده بنشینم و راجع به این فیلم صحبت کنیم. علیزاده در این مصاحبه از پشت صحنه دلشدگان، چگونگی کار با بازیگران و همکاری با علی حاتمی و شجریان گفته است. این گفت وگو که فرصت آن به لطف اسحاق چگینی و رامین کلیایی فراهم شد، را در پی می خوانید.


آلبوم «ملکه» که قرار است اسفند سال جاری روانه بازار شود، شامل موسیقی چه فیلم هایی است؟

موسیقی فیلم های «ملکه»، «آسمان زرد کم عمق» و «ایلین» در این آلبوم منتشر می شود. «ایلین» به معنای آشیانه است و دومین اثر ابراهیم سعیدی درباره جنایات صدام در سرکوب کردهای عراق است. سعیدی دو، سه سال قبل فیلم دیگری را با نام «همه مادران من» ساخته بود و در آن فیلم، روستاهایی را به تصویر کشیده بود که بازمانده آنها تنها زنان بودند و مردان از سوی سربازان صدام به اسارت برده شده بودند. فیلم «ملکه» هم در مورد جنگ است. در این فیلم انسان، مهم تر از دشمن می شود اما نمی توان آن را خیلی فیلم جنگی دانست چون حس انسانی سرباز به او می گوید که همیشه هم نباید کشت. موضوع کلی فیلم در این باره بود و فکر می کنم برای همین موفق نشد. باشه آهنگر، کارگردان ملکه در این راه خیلی راسخ است و احتمالا در آثار بعدی اش نیز همین راه را ادامه خواهد داد. مرحوم ابوالقاسم حسینی، تهیه کننده فیلم نیز از جانبازان جنگ بود و برایم جالب است آنها که در جنگ و جبهه حضور داشتند، الان به هنر روی آورده اند.

شما نزدیک سه دهه است که به موازات نوازندگی، موسیقی متن چند فیلم برتر سینمای ایران را هم نوشته اید. چه معیارهایی برای ساخت موسیقی فیلم دارید؟


کاری که بتواند من را به شوق بیاورد، خیلی تاثیرگذار است. مسایل اجتماعی، غیرمتداول و خلاقانه برایم مهم هستند و دوست دارم محتوای فیلم با فرهنگ ایرانی و آنچه در ایران می توانیم به آن اهمیت دهیم، سازگار باشد و به اصطلاح بازاری نباشد.

وضعیت موسیقی فیلم طی این سال هایی که در آن فعال بودید، چگونه بود؟


من سینما را از کودکی دوست داشتم و از اینکه وارد سینما شدم و جزو خانواده سینما محسوب می شوم، خوشحالم. در سال هایی وارد موسیقی فیلم شدم، موسیقی مشکلات زیادی داشت. نه تنها باید موسیقی را حفظ می کردیم، بلکه باید جسارت بیشتری هم در موسیقی سنتی به خرج می دادیم چون تعصب عجیبی در حوزه موسیقی سنتی وجود داشت اما من هیچ وقت سنت را به هدف سنت کار نکردم بلکه سنت را برای ریشه دارکردن خودم به کار بردم و جالب است موسیقی هایی که در فیلم هایم کار کردم از خیلی موسیقی های دیگر مدرن تر است.

در واقع ساخت موسیقی فیلم به نوعی مرا از دست متعصبان موسیقی سنتی نجات داد و حالا اگر کسی موسیقی فیلم من را گوش می کند، دنبال ردیف میرزا عبدالله در کار نمی گردد. موقعی که این کار را شروع کردم خیلی ها فکر می کردند موسیقی ایران موسیقی تصویر نیست در حالی که این برداشت، اشتباه است. همیشه فکر می کردم چرا کارگردان های ما از بسیاری عناصر بومی در آثارشان استفاده می کنند ولی به موسیقی که می رسند، از موسیقی کلاسیک استفاده می کنند. دلیل آن این است که موسیقی بومی آن منطقه را نمی شناسند. خیلی از کارگردان ها من را به سمت ساخت موسیقی فیلم سوق دادند چون فکر می کردند موسیقی من تصویر دارد. من هم این موضوع را تز کار خودم قرار دادم و اعتقاد دارم موسیقی ایران قطعا موسیقی تصویر هم است.

جدی ترین کار در این زمینه از موسیقی «دلشدگان» شروع شد که تا به امروز رسید. برخی از کارگردان ها اهمیتی به رنگ و تصویر در موسیقی نمی دهند اما من روی نظرات خودم پافشاری می کنم، مثلا من کارکردن با کارگردانی مانند مجید مجیدی را خیلی دوست دارم چون هنگام ساخت فیلم از مشورت و نظرات همه استفاده می کنند ولی برخی از کارگردان ها نمونه ای را به آهنگساز می دهند و می خواهند موسیقی برای فیلمشان از روی این نمونه ساخته شود. اینجاست که کپی نقش اساسی دارد.

برای ساخت موسیقی فیلمی که هویت ایرانی را نیز نشان دهد، باید به چه نکاتی توجه کرد؟


آهنگسازان ما باید ریشه های ایرانی داشته باشند. در حال حاضر در نسل جوان ما، آهنگسازان خوش ذوقی داریم که ما را به آینده امیدوار می کنند اما هنوز موسیقی ایرانی درون آنها نهادینه نشده است. آثار آنها مانند آهنگساز غیرایرانی است که می خواهد موسیقی ایرانی بسازد. مساله مهم، آموزش در این حوزه است و متاسفانه آموزشی در حوزه موسیقی فیلم نداریم. ریشه های فکری من ایرانی است و از اندوخته های ذهنی ام استفاده می کنم که در آهنگ های ایرانی ریشه دارد. این اتفاق هنگام آموزش رخ داده اما در حال حاضر جز آموزش ردیف موسیقی بقیه واحدهای درسی آموزش موسیقی، برگرفته از موسیقی کلاسیک است. طبیعتا با این اوصاف فرد آموزش دیده در حوزه موسیقی فیلم نداریم و نخواهیم داشت.

شما برای فیلم های کردی نیز موسیقی ساخته اید. این تجربه چگونه بود؟


من موسیقی فیلم های «زمانی برای مستی اسب ها» و «لاک پشت ها پرواز نمی کنند» را ساخته ام. وقتی موسیقی این فیلم ها به من پیشنهاد شد، برایم عجیب بود چون پیش از آن تجربه اش نکرده بودم. من در مورد موسیقی منطقه کردستان تحقیق های زیادی انجام دادم. موسیقی این منطقه بسیار گسترده است و تجربه این کار باعثشد در کارهای دیگرم هم مانند فیلم «زشت و زیبا» از آوازهای کردی الهام بگیرم.

ساخت موسیقی فیلم «دلشدگان» نقطه عطفی در پرونده هنری شماست. به گفته خودتان ساخت موسیقی فیلم را به صورت جدی از این اثر شروع کردید. سابقه آشنایی شما با زنده یاد حاتمی به کی برمی گردد؟


من قبل از دلشدگان یکی، دو فیلم کار کرده بودم که البته خودم هم خیلی آنها را جدی نمی گرفتم. با علی حاتمی قبل از اینکه برایش موسیقی بسازم آشنایی داشتم. پیش از انقلاب فیلم های ایشان را می شناختم و دوست داشتم. ایشان هم البته کارهای من را دوست داشت. ضمن اینکه در فیلم «سوته دلان» بخشی از موسیقی ای را که ما در جشن هنر شیراز اجرا کرده بودیم، ایشان استفاده کرده بود(آهنگ پیر فرزانه). من سربازی بودم که شنیدم ایشان آهنگ من را در فیلم استفاده کرده اند. البته من این مطلب را هرگز از راه گله نمی گویم، چون آن زمان متداول نبود که اجازه بگیرند. ضمن اینکه آن کار هم از لحاظ حقوقی متعلق به من نبود و صاحب اصلی کار تلویزیون بود. آقای حاتمی به آرشیو مرکز رفته بود و دنبال موسیقی های مختلف گشته بود.

از این کار خوشش آمده و برای استفاده در سوته دلان انتخاب کرده بود. البته قطعا اگر ایشان به من هم می گفت، هیچ مخالفتی نمی کردم. در هر صورت فیلم سوته دلان و انتخاب آن آهنگ بیشتر زمینه آشنایی ما را با هم فراهم کرد و در اوایل انقلاب هم آشنایی ما بیشتر شد. تا اینکه یک روز ایشان با من تماس گرفت و گفت که می خواهد فیلمی برای هزاره باربد و راجع به تاریخ موسیقی ایران بسازد و از من دعوت به همکاری کرد.

آیا شما تنها گزینه ساخت موسیقی برای این فیلم بودید؟


نه. آقای حاتمی، استاد دهلوی را هم مدنظر داشت. به نوعی ایشان پیشنهاد داد که موسیقی را دونفری بسازیم. یک جلسه سه نفره هم گذاشتیم، هم من و هم آقای دهلوی خیلی موافق این کار نبودیم، اما خب برای من سخت بود که مخالفت کنم. چون آقای دهلوی استاد من بودند و هستند. در جلسه ای که داشتیم پیشنهاد دادم آقای دهلوی آهنگ ها را بسازند و من هر کاری از دستم بر آید حتی از نظر نوازندگی انجام دهم. البته آقای دهلوی خیلی مخالفتی نداشت که با هم کار کنیم. اما از نظر مسایل سازهای ایرانی احساس کرد من باشم بهتر است.

ضمن اینکه خود مرحوم حاتمی هم از نظر بخش تخصصی موسیقی و نوازندگی روی من نظر داشت. در نهایت آقای دهلوی فرمودند که شما خودت کار کن و بالاخره این مسوولیت بر عهده من افتاد. من هم کار را شروع کردم. در مرحله پیش تولید فیلم، بیشتر روی سناریو بحثبود. جلسات خیلی زیادی به اتفاق آقای حاتمی در جاهای مختلف که خیلی اوقات هم در منزل آقای حاتمی بود، برگزار شد. امید روحانی هم که از دوستان صمیمی آقای حاتمی بود در این جلسات حضور داشت که من هم از همان دیدارهای اولیه، خیلی به ایشان و شخصیتشان علاقه مند شدم.

جلسات مشترکی بین ما سه نفر برگزار شد و گاهی هم عوامل دیگر مثل فیلمبردار و هنرپیشه ها حضور داشتند. در این جلسات من گفتم که اگر هنرپیشه ای قرار است ساز دست بگیرد، باید رفتار با ساز را یاد بگیرد و به این ترتیب اکثر هنرپیشه ها دو تا سه ماه کلاس ساز رفتند. تنها کسی که کلاس نرفت اکبر عبدی بود. چون زمینه ای در نواختن تنبک داشت و من وقتی نوازندگی اش را دیدم گفتم کلاس نیاز نیست و اینکه آنقدر حسش خوب است هرطور دلش می خواهد بزند، بعد من درستش می کنم. ولی کار را طور دیگری مشکل کرد که یکسری ریتم ها را همین طوری از خودش زده بود و فیلم را گرفته بودند. بعد من توانستم از روی دست ایشان یکجوری ریتم ها را بنویسم و آنها را با حرکات دستش سینک کنیم. اما خب به غیر از آقای عبدی بقیه بازیگرها آمدند و رفتار با ساز و دست گرفتن ساز و نواختن ظاهری اش را تمرین کردند. بعد کم کم فیلمبرداری در کاخ گلستان شروع شد.

با امین تارخ هم تمرین داشتید؟


با آقای تارخ تمرین مثل ساز نداشتیم که بگوییم ساز را اینطور در دستت بگیر! بالاخره یک مقداری برمی گشت به استعداد هنرپیشگی و اینکه چطور این مساله را حل کند. ضمن اینکه درباره آقای تارخ من به شدت مخالف لب زدن بودم.

البته تنها یکی، دو صحنه بیشتر در فیلم نیست…


بله. ابتدا قرار بود بیشتر باشد، اما بعد که جلوتر رفتیم من به صراحت گفتم مثل فیلمفارسی های قدیم می شود. البته اگر بخواهیم در این مورد فردین را مثال بزنیم، باید بگویم او این کار را عالی می کرد. من نمی دانم آقای تارخ می توانست مثل فردین این کار را انجام دهد یا نه؟ یکی از مشکلات دیگر این بود که صدای شجریان آنقدر به گوش مردم آشنا بود که ممکن بود اگر روی تصویر کس دیگری برود، باورش سخت باشد. این چیزی بود که من در موردش خیلی با حاتمی کلنجار رفتم. ولی حاتمی می خواست حتما چهره های شناخته شده باشند.

خواننده دیگری را مدنظر داشتید؟


بله. من قبلا در فکر خواننده هایی بودم که به شیوه قدیم می خواندند. من حتی با آنها کار کردم و به طور آزمایشی برخی آهنگ ها را با صدای آنها ضبط هم کردیم. ولی حاتمی خیلی علاقه داشت آقای شجریان باشد. آقای شجریان هم خیلی علاقه نشان داد و خوشبختانه اثر خیلی خوبی هم شد. با ورود شجریان طبیعتا همه کارها جلوه دیگری پیدا کرد.

محمدعلی کشاورز هم چند سال پیش در مراسم سالگرد زنده یاد حاتمی گفتند که ظاهرا قرار بوده یک خواننده گمنام و جوان به همان سبک خوانندگان دوره قاجار در فیلم بخواند…

البته ما در آن موقع نمی توانستیم چهره خیلی خاصی را از نسل جوان بیاوریم و بگوییم می تواند در حد یک خواننده حرفه ای بخواند. طبیعی بود که اگر نقش آقای تارخ را اصلا یک خواننده بازی می کرد، خیلی بهتر بود. البته اگر موضوع را از زاویه دیگری ببینیم اینطور بود که وقتی من موسیقی را ساختم، قطعا اگر آقای شجریان کنار من یا من کنار ایشان باشم کار خیلی بیشتر جلوه می کرد تا اینکه یک کدام از ما نباشیم. خب، آقای حاتمی به این مسایل هم فکر می کرد. در هر صورت اتفاق خوبی شد؛ حضور دو چهره شاخص سینما و موسیقی، علی حاتمی و استاد شجریان در کنار هم. برای من هم تجربه خیلی زیبا و خوبی بود.

از فیلمبرداری و پشت صحنه خاطره ای دارید؟


اولین باری که برای فیلمبرداری به کاخ گلستان رفتم، قبل از اینکه شیفته خود فیلم شوم، شیفته پشت صحنه فیلم شدم. واقعا ضیافتی برای خودش بود. خیلی خیلی زیبا بود. یک کارگاه بزرگ از دکورسازها و خیاط ها و آشپزها و… وجود داشت که همه مشغول بودند. کاخ گلستان زیرزمینی دارد که در آن همه مشغول کار بودند. هر روز که سر فیلمبرداری می رفتیم انگار به جشنی بزرگ می رفتیم. همه دست اندرکاران فیلم بسیار ذوق و شوق داشتند. فیلمبرداری آقای حاتمی سمبل آن چیزهایی بود که در جامعه ما دیده نمی شود؛ مهربانی، احترام به بزرگان سینما، هنرپیشه ها و تمام عوامل فیلم. همه افراد با جان و دل کار می کردند. هیچ کس، هیچ چیزی کم نمی گذاشت.

این اتفاق در دل همه ما مهر ایجاد می کرد. من سر برخی از فیلم ها رفتم و شاهد اتفاقات پشت صحنه بودم. یکی از بهترین پشت صحنه ها مربوط به دلشدگان بود. من البته نگرانی های خودم را هم داشتم چون تجربه اولم بود، فکر می کردم باید از عهده این کار بربیایم که خوشبختانه معاشرت با آقای حاتمی خیلی به من کمک کرد. در هر صورت وقتی من شروع کردم برای خودم خیلی ذوق و شوق داشت. هر چیزی که به نظرم می رسید به آقای حاتمی پیشنهاد می دادم و ایشان هم استقبال می کرد. البته گاهی هم اختلاف سلیقه داشتیم اما با برخورد قشنگ آقای حاتمی همه چیز حل می شد.

کلام آهنگ ها اکثرا از خود آقای حاتمی بود؟


بله. تمام موسیقی ها جوهره و کلامش از خود حاتمی بود که برای دلشدگان ساخته بود. البته بعدا که آقای شجریان اینها را اجرا کرد شعرها را کمی تغییر داد. یعنی ایشان و آقای حاتمی پس از مشورت هایی که با هم داشتند، اشعار را به فریدون مشیری دادند و مشیری هم از نظر فن شعری اندکی آنها را تغییر داد. البته کلام حاتمی بسیار زیبا بود. این حسن را هم داشت که محاوره ای تر بود و به تصانیف دوره قاجار شبیه تر بود. یک کار بزرگی هم حاتمی کرده بود و ۵۰۰ واژه ای را که در دوره قاجار در صحبت های روزمره به کار می رفت، در دیالوگ ها و اشعاری که برای تصنیف هایش ساخته بود، استفاده کرد. می توانم بگویم که تم های اصلی فیلم دلشدگان را از شعرهای حاتمی گرفتم. این اشعار خودبه خود یک زمینه موسیقایی برای من به وجود می آوردند.

شما در تمام جلسات فیلمبرداری حضور داشتید؟ برای صحنه های خارج از کشور هم رفتید؟


خودم داوطلبانه خارج از کشور نرفتم. ولی طبق فیلمنامه و تجسمی که داشتم، آهنگ ها را ساختم و گروه هم مطابق همان آهنگ ها، صحنه ها را گرفتند. می شود گفت در اکثر جلساتی که باید می بودم و مربوط به موسیقی بود، حضور داشتم و واقعا همه سعی ام را کردم که کار به بهترین شکل ممکن دربیاید. البته ممکن است نقصانی هم باشد که طبیعی است. انسان همیشه وقتی کارها را بعدا می بیند، می گوید این می توانست بهتر باشد.

به هرحال دلشدگان تنها فیلمی است که راجع به تاریخ موسیقی ایران و در پاسداشت استادان موسیقی ایران ساخته شده. شما از این فیلم راضی بودید؟


نه!

چرا؟


البته ابتدا باید به این نکته اشاره کنم که حاتمی در آن زمان و در آن شرایط کار بزرگی کرد که ساز را از طریق سینما به مردم نشان داد. چون هنوز هم که من دارم با شما صحبت می کنم نواختن ساز از نظر عده ای از دوستان کراهت دارد و تلویزیون هم هنوز تصویر ساز را نشان نمی دهد. آن زمان یکی از اهداف حاتمی این بود که ساز را در سینما به مردم نشان دهد. در شرایط کشور ما این خدمت بزرگی بود که حاتمی از طریق سینما انجام داد. اما فیلم در کل، زیبا و ماندگار است. اما به علت تعلل هایی که در ساخت آن به وجود آمد یا فاصله ای که افتاد، آن چیزی که در فیلمنامه بود، به طور کامل در فیلم اتفاق نیفتاد. تقریبا تا نیمه فیلمبرداری یا حتی دوسوم از آن، کار خوب پیش می رفت اما به یک سوم پایانی که رسید نقصانی در کار پیش آمد و این به دلیل مشکلات مالی بود.

شاید دلیل این اتفاق به این خاطر بود که حاتمی خودش تهیه کننده این فیلم هم بود…


بله. احتمالا همین طور است. مهم ترین مشکلی که من و خیلی از دوستان با فیلم داشتیم، انتهای آن بود. پایان فیلم اینگونه است که گروه موسیقی که برای ضبط صحنه به خارج از کشور رفته اند با کشتی در حال بازگشت هستند، اما کشتی آنها در جریان جنگ عثمانی روی آب منفجر می شود و صفحه ها از طریق موج به ساحل می رسد یعنی موسیقی در هر صورت خواهد ماند و این پیام اصلی و اساسی فیلم بود. خب طبق این فیلمنامه قرار بود که آخر فیلم ماکت کشتی روی آب منفجر شود اما آخرش چون حاتمی بودجه نداشت این را با تابلو نقاشی نشان داد که به نظر من و اکثر دوستانی که در فیلم کار می کردند، گویا نیست. حالا شما اسم آقای کشاورز را هم آوردید. من یادم هست وقتی که برای اولین بار فیلم را می خواستیم ببینیم، من و آقای کشاورز در سالن، کنار هم نشسته بودیم. البته خیلی هم برای من دیدن فیلم در کنار ایشان لذت بخش بود، چون در همه صحنه هایی که ایشان بودند من هم بودم.

آقای کشاورز خیلی خوش صحبت، علاقه مند و آگاه به موسیقی بود. در کل کار هم از تجربیاتشان استفاده کردم. آن روز وقتی فیلم تمام شد، هم من و هم آقای کشاورز تقریبا از آن پایان شوکه شدیم. ایشان هم می گفت آن چیزی که باید می شد، نشده است چون ما خیلی خبر نداشتیم که چه اتفاقی قرار است بیفتد. هرکسی نقش خودش را ایفا کرده و کارش را انجام داده و رفته بود. البته من چندبار از آقای حاتمی پرسیدم. ایشان گفت خیلی عالی شده، با نقاشی درستش کردیم و حل شد. چون شاید حدود یک سال ایشان فقط سر همین مساله پایان فیلم مانده بود که چه کند. البته علی حاتمی بسیار توانا بود و قطعا از آن چیزی که ما فکر می کردیم، می توانست بهتر هم کار کند و فیلم را بسازد. اما متاسفانه مشکلات اقتصادی برای او این مانع را به وجود آورد و یک جورهایی حاتمی خسته و پایان فیلم آنگونه شد.

گویا ماجرای فیلم واقعی است. در دوره قاجار خواننده ای به نام مرحوم ظلی به تفلیس می رود و آنجا بر اثر سل فوت می کند…


خیلی از این اتفاقات می تواند واقعی باشد یا نباشد. مثل خود فیلم که تاریخ موسیقی ایران نیست. بلکه اقتباسی است از آنچه در تاریخ موسیقی ایران اتفاق افتاده است چون در آن دوره امکانات ضبط در ایران وجود نداشته خیلی از نوازنده ها هما ن طور که صفحاتش الان وجود دارد، در آن دوره تفلیس می رفتند و کارشان را آنجا ضبط می کردند ولی در تمام اینها تخیلات و ذوق هنری آقای حاتمی نقش اصلی را داشت. در هر صورت هیچ کجای فیلم دور از حقیقت نیست اما عین حقیقت هم نیست. ضمن اینکه این فیلم هم مثل دیگر آثار آقای حاتمی سرشار از دیالوگ های زیباست. شما در تمام فیلم های ایشان وقتی نگاه کنید انگار هنرپیشه ها نشسته اند و با هم مشاعره می کنند به جای دیالوگ و این یکی از ویژگی های خاص کار علی حاتمی است.

گویا ابتدا قرار بوده آقای مشایخی نقش استاد دلنواز را بازی کنند. اما به خاطر بازی در سریالی انصراف می دهند و بعد فرامرز صدیقی برای این نقش انتخاب می شود. شما در جریان این موضوع بودید؟


من راجع به این مسایل خیلی اطلاع نداشتم. البته حاتمی علاقه خیلی زیادی به آقای مشایخی داشت ولی این یکی را نمی دانستم. راستش در آن موقع که قرار شد موسیقی دلشدگان را بسازم، جماعت سینما را خیلی نمی شناختم. اما بعد از دلشدگان کم کم افتخار آشنایی با هنرمندان سینما را پیدا کردم و الان دیگر تقریبا خودم هم جزو خانواده سینما هستم.

شما برخی تصنیف ها را در قالب تصنیف سازی های دوره قاجار ساختید و از این بابت خیلی تحسین شدید. این هم پیشنهاد آقای حاتمی بود؟


بله. فضای فیلم می طلبید که تصنیف ها با سبک و حال و هوای همان دوران ساخته شوند اما حاتمی، خودش کاملا این فضاها را داده بود، یعنی جوهره اصلی تمام تصنیف ها باز کلام خود حاتمی بود؛ همان شروع شعرها یا موضوع شعرها، موسیقی را به من می داد و تمام تِم موسیقی فیلم از همین کلام حاتمی بود. مثلا یکی از چیزهای مهمش همین «گلچهره» است که واقعا زیبا است… می گوید: «گلچهره بریز تو خون من بلبل نعره زن را…» که فوق العاده است. البته همان طور که قبلا گفتم به پیشنهاد آقای شجریان برخی شعرها را آقای مشیری کمی تغییر داد.

گویا استاد شجریان پیشنهاد داده بود که چون فیلم راجع به تاریخ موسیقی ایران است، از اشعار کلاسیک مثل سعدی و حافظ هم استفاده شود…


خب، آنها را خودشان ضبط کرده بود. یعنی در آوازهایی که ایشان خوانده بودند، از شعر حافظ استفاده کرد که البته استفاده بسیار خوبی بود. چون این شعرهای کلاسیک خیلی با فضای فیلم تطبیق داشت و نتیجه آن آوازهای فوق العاده ای آقای شجریان شد. وقتی که قرار شد آقای شجریان این کار را انجام دهد، واقعا روی این قضیه تمرکز کرد. ایشان آوازها را در کوه خواند و ضبط کرد و آورد. ایشان صدای ضبط شده را به من داد، بعد من رویش کار کردم. یعنی بردم به استودیو و در واقع من با صدای شجریان که خودش نبود، ساز زدم. ولی روی همه اینها فکر کردم. می دانید، در این فیلم یک پیوندی بین همه ما بود. وقتی که هدف یکی باشد، اشخاصی که می خواهند با هم کار کنند، یک حس مشترک پیدا می کنند و به طور زنجیره ای به همدیگر کمک می کنند. وجود هر کدام از این دوستان و هنرشان آن یکی را کامل می کرد و در نهایت این اتفاق به فیلم کمک کرد.

تعدادی از شاگردان شما مثل آقای صارمی هم ظاهرا در فیلم بوده اند.


بله. صحنه ای هست که تار می زند. در عکسی که انداختیم من هم هستم البته فقط برای عکس پشت صحنه من بودم. ولی بقیه کسانی که به طور حرفه ای ساز می زنند، در فیلم همه شاگردان من هستند.