ملت ایران:«هابیت: یک سفر غیرمنتظره» تولید نیو لاین و مترو گلدوین مه‌یر در هفته اول اکران در آمریکای شمالی، از جمعه تا یکشنبه ۸۴.۸ میلیون دلار فروخت و رکورد بیشترین فروش افتتاحیه یک فیلم اکران‌شده در ماه دسامبر را شکست…

اولین فیلم سه‌گانه جدید پیتر جکسون که پیش‌درآمدی بر سه‌گانه «ارباب حلقه‌ها» است، در سطح بین‌المللی نیز در هفته اول اکران در ۱۸۲۰۰ سینما در ۵۶ بازار ۱۳۸.۲ میلیون دلار به دست آورد و با حساب بازار آمریکای شمالی مجموع فروش خود را در هفته اول اکران به ۲۲۳ میلیون دلار رساند.

«من افسانه هستم» با بازی ویل اسمیت سال ۲۰۰۷ در چنین هفته‌ای در دسامبر در آمریکای شمالی روی پرده سینماها رفت و با ۷۷.۲ میلیون فروش در هفته اول نمایش تا پیش از «هابیت: یک سفر غیرمنتظره»، رکورددار فروش افتتاحیه یک فیلم اکران‌شده در این ماه بود.

«یک سفر غیرمنتظره» در وبسایت سینمااسکور از سوی تماشاگران درجه A دریافت کرده است. برادران وارنر که صاحب نیو لاین است، مسئولیت توزیع این ماجرای فانتزی را به عهده دارد که می‌تواند تا روز کریسمس چهار برابر فروش هفته اول خود به دست بیاورد.

سه‌گانه «هابیت» بر مبنای رمانی به همین نام نوشته جی آر. آر. تالکین ساخته شده که سال ۱۹۳۷ منتشر شد.

داستان ۶۰ سال پیش از وقایع «ارباب حلقه‌ها» روی می‌دهد و درباره بیلبو باگینز یک هابیت جوان و گوشه‌گیر است که با همراهی گروهی از دورف‌ها برای پس گرفتن کوه آبا و اجدادی خود خود از اژدهایی به نام اسموگ راهی یک سفر غیرمنتظره می‌شوند.

مارتین فریمن نقش بیلبو را بازی می‌کند و اورلاندو بلوم، اندی سرکیس، الایجا وود، هوگو ویوینگ، ایان مکلن و کیت بلانشت نقش‌های خود را در سه‌گانه «ارباب حلقه‌ها» تکرار کرده‌اند.

«هابیت: ویرانی اسموگ» دومین فیلم «هابیت» ‌ ۱۳ دسامبر ۲۰۱۳ اکران می‌شود و سومین فیلم «هابیت: رفت و برگشت» ۱۸ ژوئیه ۲۰۱۴ به نمایش درمی‌آید.

جکسون سال ۲۰۰۴ برای فیلم «بازگشت پادشاه» آخرین بخش سه‌گانه «ارباب حلقه‌ها» برنده سه جایزه اسکار شد. این فیلم درمجموع ۱۱ جایزه اسکار دریافت کرد. مجموع فروش سه‌گانه «ارباب حلقه‌ها» شامل «یاران حلقه»، «دو برج» و «بازگشت پادشاه» حدود سه میلیارد دلار بود.

از سوی دیگر، درام تاریخی «لینکلن» ساخته استیون اسپیلبرگ و «کتاب بارقه امید» ساخته دیوید ا. راسل، هر دو پس از نامزدی در جوایز گلدن گلوب در جدول فروش وضعیت بهتری پیدا کردند.

«لینکلن» در ششمین هفته اکران با کمتر از ۱۹ درصد کاهش ۷.۲ میلیون دلار فروخت و در رده سوم قرار گرفت. مجموع فروش این فیلم در ایالات متحده و کانادا ۱۰۷.۹ میلیون دلار شده است.

«کتاب بارقه امید» هم با تنها چهار درصد کاهش با ۲.۱ میلیون دلار رده دهم را به خود اختصاص داد.

خبرآنلاین